Columbus +2,6 °C Dangus giedras
Penktadienis, 18 Spa 2024
Columbus +2,6 °C Dangus giedras
Penktadienis, 18 Spa 2024

Kas graužia kopūstus?

2024/06/15


Kopūstinė kandis yra viena žalingiausių ir dažniausiai aptinkamų kopūstų kenkėjų. Jos vikšrai pirmiausia stipriai pažeidžia jaunus kopūstus ir, nors daržovėms pavyksta atsilaikyti, jos sunkiai auga, neformuoja gūžės. Deja, godūs vikšrai kamuoja ir ūgtelėjusius kopūstus, išgraužia skyles viršutiniuose gūžių lapuose. Ko imtis vejant šį kenkėją iš kopūstų lysvės?

Didžiausią žalą augalams daro kopūstinės kandies vikšrai, pažeisdami augimo kūgelį. Nors kopūstas gali ir nenunykti, jis skursta ir, suprantama, nėra vilties sulaukti didelės gražios gūžės. Kopūstams ūgtelėjus ir pradėjus formuoti gūžes, vikšrai kimba į daržovių lapus. Juose galime pamatyti išgraužtų „langelių“ – taip vikšrai išėda lapo minkštimą, palikdami tik viršutinį epidermį. Išdžiūvęs epidermis ištrupa ir lieka skylės.

Anksčiau buvo manoma, kad kandys skraido tik vakarais, bet prieš kelerius metus pastebėta, kad jos skraido ir apniu­kusiomis dienomis, ypač prieš lietų. Be to, šie kenkėjai migruoja vyraujančių vėjų kryptimi. Kopūstinės kandies drugelis nedidelis, išskleistais sparnais – 17 mm ilgio, rusvai pilkas. Pirmosios kartos drugiai skraido gegužę–birželį, antrosios – liepą–rugpjūtį. Lėliukės žiemoja augalų liekanose, ant piktžolių, medžių žievėje.

Ant apatinės lapų pusės, dažniausiai išilgai gyslų, pavieniui ar nedidelėmis krūvelėmis kandys deda sunkiai įžiūrimus smulkius (0,5 mm), ovalius, suplotus kiaušinėlius. Ką tik padėti jie būna gelsvi, vėliau patamsėja. Žemutinė kopūstinės kandies vystymosi riba yra 7 °C. Esant sausam orui ir 15 °C tempera­tūrai, vikšrai išsirita po 8 dienų, esant 20 °C – po 5, o esant 25 °C – jau po 3 dienų.

Mokslininkai yra pastebėję, kad kopūstinės kandys pasirodo vis anksčiau, o jų populiacijos didėja, tarpas tarp generacijų mažėja, net ima persidengti.

Per metus išsivysto vidutiniškai 2–3 šio kenkėjo kartos. Pastaraisiais metais pirmoji kopūstinių kandžių karta, pasak specialistų, būna labai gausi ir žalinga, pra­deda kenkti jau birželio viduryje. Nenupurškus ar insekticidui nesuveikus, birželio pabaigoje kandžių vikšrų prisiveisia po 5–11 ant augalo. Jie aptraukia augimo kūgelį voratinkliu, o po kiek laiko gali visiškai sunaikinti.

Norint sumažinti kopūstinių kandžių žalą, rekomenduojama naudoti registruotus insekticidus (www.vatzum.lt) – naudokite skiriamus darži­ninkams mėgėjams. Specialiai prieš kopūstines kandis skirtų insekticidų nėra, bet, pavyzdžiui, spragėms ar žiedinukams naikinti skirtuose preparatuose esančios dauguma veikliųjų medžiagų yra veiksmingos ir kovojant su kandimis. Mokslininkai perspėja, kad kopūstinė kandis, deja, atspari daugeliui insekticidų, o kai kurie apsaugo augalą nuo šio kenkėjo trumpiau nei turėtų.

 

„Rasų“ informacija

ŪP redakcijos archyvo nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis