Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023
Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023

Kaštonams nubarsčius žiedus, pasipuošia katalpos

2023/09/27


Katalpos – dekoratyvūs medžiai, mėgstami parkų augalai, o geltonžiedė Kinijoje sodinama prie šventyklų. Už grožį Londono karališkosios augalų draugijos šie augalai įvertinti apdovanojimais (paprastoji katalpa 1933 ir 1960 m., o geltonžiedė – 1933 m.). Įdomu, kad apdovanotos ne katalpų veislės, o rūšys. Tad susipažinkime su pas mus dar ne dažnu augalu.

Katalpos – bignonijinių šeimai (Bignoniaceae) priklausantys augalai. Į Europą atvežtos 1726 m. Žinoma apie 13 rūšių, paplitusių Šiaurės Amerikoje, ir 4 rūšys Kinijoje. „Pas mus populiariausios dvi rūšys, Europoje jos auginamos beveik 300 metų. Kai kurios rūšys, pavyzdžiui, puošnioji katalpa (C. speciosa) auga iki 30 metrų. Jų laja siaura, o mediena labai vertinama, dėl jos specialiai ir sodinamos“, – išskirtines savybes vardijo Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo botaninių kolekcijų kuratorė Jolanta Šabūnaitė.

katalpa
Katalpos žiedynas šiek tiek panašus į kaštono, bet pražysta vėliau.

Ji atkreipia dėmesį į didelius, vieną arba net du delnus užklojančius šio augalo lapus. Tad nenuostabu, kad indų kalboje vardas katalpa reiškia dramblio ausis. Ilgais lapkočiais prie šakų prisitvirtinę lapai šiek tiek primena ir širdies formą. Beje, ne mažiau įdomu ir tai, kad kitaip nei daugelio medžių, šio augalo lapai rudenį negelsta ir nerausta, bet spalio pabaigoje pajuoduoja ir nukrenta.

Itin puošnūs ir katalpų žiedai, Lietuvos sąlygomis įprastai žydi liepą apie 2–3 savaites. Žiedai piltuvėlio formos, iki 7 cm ilgio, balti arba kreminiai, žiotys išmargintos tamsiomis dėmėmis ir taškeliais. „Jie sutelkti į didelius šluotelės formos žiedynus. Vėliau susiformuoja maždaug 20–40 cm ilgio plonos vaisių dėžutės, primenančios dešreles“, – pasakojo J. Šabūnaitė.

katalpa
Geltonlapė katalpa

Šios dėžutės ant medžio kabo beveik visą žiemą, todėl katalpos ir be lapų atrodo labai originaliai.

Pasak botanikės, katalpos turi keistą savybę: jų šakos išsikerojusios į šalis maždaug 4–6 metrus, dėl to dažnai neišlaikiusios svorio nulinksta iki žemės, tad tenka jas ramstyti kaip Vestminsterio parko katalpą. Tačiau tinkamai pasirinkus veislę galima užauginti kompaktišką medį gražia, tankia laja. Vienos veislės labiau tiks didelėms sodyboms, parkams ar alėjoms, gražiai auga tarp ąžuolų ir magnolijų. Kitos, žemaūgės veislės arba įskiepytos į aukštą kamieną, auga apvaliu krūmu ir dera mažiems geometriniams želdynams.

Augimo sąlygos

Šiems augalams tinka purus, drėgnas dirvožemis, saulėta vieta, nors toleruoja ir šiokį tokį pavėsį, prastą drėgnesnį ar sausesnį gruntą, bet per sausras būtina palaistyti. Netinka vėjuotos vietos, nes vėjas išdrasko lapus.

katalpa
Vestminsterio Rūmų parko Londone (Jungtinė Karalystė) katalpa.

Pavasarį sprogsta vėlai – balandžio pabaigoje, gegužės viduryje, o vaisiai nukrinta tik prasidėjus naujai vegetacijai ar dar vėliau. Per sezoną katalpos gali išaugti net pusmetrį, todėl jeigu žiema šaltesnė, jauni ūgliai gali nušalti.

Dauginimas

Katalpos dauginamos įvairiai: sėklomis, šakelėmis pavasarį arba vasarą, skiepijamos žiemos metu. Jas netgi galima auginti kaip bonsus. Be to, šie medžiai atsparūs ligoms, kenkėjams, tad nesukelia papildomų rūpesčių.

GELTONŽIEDĖ KATALPA (Catalpa ovata, sin. Bignonia catalpa)

Paplitusi Centrinėje Kinijoje, auga kalnuose 500–2 500 m aukštyje. Vaisiai liaudies medicinoje naudojami inkstams valyti. Užauga iki 10 ar net 15 m aukščio. Žiedai gelsvi su rudai purpurinėmis dėmėmis, didokose kekėse, kvapūs, medingi, privilioja daug bičių. Jautrios šalčiui, apšąla. Į Europą ši rūšis introdukuota 1849 m. Šiaurės Amerikoje natūralizavosi, tapo invazinė.

PAPRASTOJI KATALPA (Catalpa bignonioides)

Savaime paplitusi Šiaurės Amerikoje: Floridos, Misisipės, Alabamos, Džordžijos valstijose. Užauga kiek aukštesnė nei geltonžiedė, žydi baltais žiedais su purpurinėmis ir geltonomis, oranžinėmis dėmėmis.

 

„Rasų“ informacija

Jolantos ŠABŪNAITĖS ir Rūtos VAITKEVIČIŪTĖS nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/11/28

Didės valstybės reguliuojama elektros kainos dalis, kils ir planų su fiksuota elektros energijos kaina tarifai

Vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje lapkričio 1–28 d. buvo 0,101 Eur/kWh be PVM – apie 16 proc. didesnė už vidutinę spalio mėnesio kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą lėmė tai, kad pastarųjų trijų savaič...
2023/11/28

Lucasas: pilkoji zona – migracija - KOMENTARAS

Kai Kremlius ankstesnį kartą puolė Suomiją, jis pasitelkė tankus ir naikintuvus. Praėjus aštuoniasdešimčiai metų, jam pakanka mikroautobuso. Rusų pareigūnai veža 55 prieglobsčio prašytojus iš dabar jau uždaryto pasienio...
2023/11/28

Iki gruodžio pabaigos išmokas už deklaruotus plotus gaus 98 procentai paramos gavėjų

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) nuo gruodžio 1 d. pradeda mokėti likusią tiesioginių išmokų ir paramos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (Strateginis planas) bei pagal Lietuvos kaimo plėtros...
2023/11/28

Kaip iš tos pačios žemės uždirbti dvigubai daugiau?

Grūdų kainos nuolat kinta, žemdirbystė – vienas iš sunkiausiai nuspėjamų sektorių. Kiekvienų metų rezultatus smarkiai veikia politinės, klimato ir finansų rinkos aplinkybės. Todėl surasti būdą, kaip atliepti kasmet besikeičiančius sek...
2023/11/28

Sergančiųjų kas savaitę sparčiai daugėja

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSVC) duomenimis, per savaitę sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius dar padidėjo. Bendras sergamumo ši...
2023/11/28

Bendra eismo įvykių statistika

Lietuvos kelių policijos tarnyba pateikia duomenis apie eismo įvykius šalyje registruotus iki šių metų lapkričio 22 d. įskaitytinai.
2023/11/28

Kaimo gyventojų finansinis raštingumas – kokia situacija?

(VDU ŽŪA langas) Kalbėdami apie kaimiškųjų savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimą bei kaimo vystymą negalime apeiti finansinio raštingumo temos, tai yra viena pagrindinių kompetencijų XXI amžiuje – finansinį ra&...
2023/11/28

Skambiai nuaidėjo LŽŪKT Raseinių r. biuro organizuota 30-ojo gimtadienio šventė

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Raseinių r. biuro komandai paskutinis lapkričio penktadienis buvo šventiškas. Kavinėje „Isada“ šurmuliavo biuro klientai ir partneriai, rėmę biuro iniciuotą renginį...
2023/11/28

Tiriama sisteminė korupcija ir nusikalstamos finansinės schemos Vilniaus apskr. atliekų tvarkymo centre

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sisteminės korupcijos ir finansinių nusikalstamų schemų Vilniaus regiono atliekų tvarkymo srityje, susijusių su stambaus masto ky...