Columbus +6,1 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 9 Geg 2025
Columbus +6,1 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 9 Geg 2025

Keistieji kaudeksiniai augalai kviečia neskubėti

2023/03/06


Išskirtinės išvaizdos egzotiškieji kaudeksiniai augalai, kurių vis daugėja ant kaktusų ir sukulentų mylėtojų palangių, auga itin lėtai. Tad joniškietė Andželika BUDGINIENĖ, stebėdama juos po dienos darbų, semiasi ramybės.

Vertinami dėl išvaizdžios šaknies

„Kaudeksinius augalus verta auginti dėl įdomių formų ir tiems, kurie niekur nesku­ba, – pastebėjo A. Budginienė. – Užtenka keleto tokių augalų – ir ramybės kampelis ant palangės garantuotas.“

Nors žinių apie dekoratyviuosius au­galus dar nėra daug, penktus metus šiuos keistuolius auginanti Andželika jau spėjo su jais susidraugauti ir perprasti jų užgaidas.

Kaudeksiniai augalai, egzotiškuose kraš­tuose augantys natūraliai, gali puikiai jaustis ir vazonuose. Tik gamtoje jie auga tarp me­džių, šakų, uolienų, prisitvirtinę ant medžių kamienų. Dauguma storulę savo šaknį slepia po žeme, o virš žemės jų lapija primena pa­prastą medį, vijoklį ar kadagį. Kolekcininkai kaudeksą (šaknį) iškelia į vazono paviršių, nes kuo jis didesnis ir labiau išsiraizgęs, tuo įspūdingesnis ir brangesnis augalas.

Andželika Budginienė pastebi, kad šie augalai ją ramina.

„Kaudeksas – sustorėjusi augalo šaknies dalis, sausros metu susitraukia net keletą kartų ir atrodo lyg išdžiovinta slyva, – paaiškino A. Budginienė. – Bet vos tik ateina palankus metas, augalas tarsi prisikelia iš numirusių, pamažu kaudeksas prisipildo vandens, išlei­džia lapus, o kai kurie net pražysta. Šaknys gali būti įvairiausių formų, primenančių žmogaus figūrą, butelį, aštuonkojį... Gali­ma vardinti be galo. Viršutinė kaudeksų dalis būna labai įvairi – nuo spygliuotų iki vijoklinių, pūkuotais lapais. Lapai kartais driekiasi kaip vijokliai, o kartais būna stori, mėsingi. Žiedų formų ir spalvų įvairovė taip pat labai didelė. Šie augalai žydi pakaitomis nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Yra ir su smulkiaIs, ir su dideliais žiedais.“

Viena įdomiausių Andželikos kolekcijoje gėlių, džiuginančių įspūdingais žiedais, – pa­prastasis tinūtras (Adenium) ‘Julius Caesar’, vadinamoji dykumos rožė, liepos vidury­je stebinanti stambiu pilnaviduriu, ryškiai raudonu žiedu. Šis augalas yra skiepytas. Užburiančio grožio – ir rausvas paprastasis tinūtras ‘Pink Panther’.

Ramybės laikotarpis skirtingas

Vieni kaudeksiniai augalai vasarą užmie­ga, kiti pabunda. Kaip minėta, dauguma jų auga itin lėtai, kai kurie gali stūksoti tarsi apmirę kokį pusmetį. Jiems patinka šviesios rytinės ar vakarinės palangės, kurias aplan­ko ir pavėsis. A. Budginienės sodyboje šie augalai dažniausiai vasaroja šiltnamyje, tik šį sezoną paliko ant palangės, nes lauke juos mėgsta vabalai.

Kartais kaudeksiniai augalai būna be šaknų, tiesiog bulvės ar runkelio formos, tad nusipirkę tokį augalą žmonės sune­rimsta – gal juos apgavo? A. Budginienė patikino, kad tai jokia apgavystė – tiesiog tokį augalą reikia iškart įsmeigti į drėgną kaktusų žemę, sumaišytą su vermikulitu. Netrukus kaudeksas išleis šaknis, prisipildys vandens, ims auginti lapiją.

Augalus geriau laistyti į lėkštutę po va­zonėliu, o lapus (tik nepūkuotus) galima purkšti vandeniu.

Beje, tarp kai kurių kaudeksinių augalų pasitaiko ir labai nuodingų. Iš stiebo ar lapų išsiskiriančios sultys yra nuodingos, tad ypač reikėtų saugoti nuo vaikų ir augintinių.

 

 

„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Andželikos Budginienės nuotraukos

 

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis