Ashburn +6,5 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 23 Vas 2024
Ashburn +6,5 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 23 Vas 2024

Dainius ŠEPETYS
žurnalistas
 

Kelininkų klaidos talžo ūkininkų likimus

2023/11/29


Jau kelerius metus Kėdainių rajono Josvainių seniūnijos Vincentavos kaimo ūkininkas Ernestas Bagdonas negali artimiausiu keliu nuvažiuoti iki dirbamo žemės sklypo. To priežastis – Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) specialistų netinkamoje vietoje suprojektuota ir įrengta nuovaža į bendrojo naudojimo kelią.

Paskutinis ūkininko šansas?

Kelininkų klaidos išryškėjo jau senokai, gal prieš 4 ar 5 metus, tačiau kol kaimynai gerai sutarė, problema nebuvo tokia aštri. E. Bagdonas į lauką važiuodavo per nuovažą ir kirsdavo kampą privataus sklypo, kuris priklauso priešais jo namus gyvenančiam sodiečiui.

Kaimynų santykiams pašlijus, E. Bagdonas kreipėsi į Kėdainių rajono savivaldybę, norėdamas išsiaiškinti situaciją ir savo teises. Tuometis Nacionalinės žemės tarnybos Kėdainių skyriaus vyriausiasis specialistas Arnoldas Noreika atvyko į vietą, įvertino situaciją ir nustatė, kad po rajoninio kelio Būdai–Skaistgiriai–Vincentava rekonstrukcijos nuovaža, turėjusi būti projektinio bendrojo naudojimo kelio pradžioje, buvo įrengta už 20 metrų – į namų valdos žemės sklypą, nors šiam sklypui jau buvo įrengta kita nuovaža. Žemės tarnybos specialistas pasiūlė ūkininkui dėl šios problemos sprendimo kreiptis į LAKD.

„Dėl šios nuovažos kreipiausi į tada dar valdžioje buvusią Virginiją Baltraitienę, į dabartinį Kėdainių merą Valentiną Tamulį, tačiau iš niekur pagalbos nesulaukiau“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo E. Bagdonas.

Vincentavos ūkininko teigimu, dirbamą nuomojamą lauką dabar pasiekia tik važiuodamas per kitą privatų kiemą, tačiau jo savininkas jau irgi burnoja dėl lietingu oru nuolat gadinamo kelio.

Aukštos LAKD tvoros

LAKD Tarptautinių ryšių ir komunikacijos skyriaus vadovė Jolita Orentaitė, komentuodama situaciją, teigė, kad nuovažos yra įrengiamos vadovaujantis teisės aktais, norminiais ir techniniais dokumentais. „Teritorijoje prie valstybinės reikšmės rajoninio kelio Būdai–Skaistgiriai–Vincentava nuovažų skaičius yra per didelis, todėl šiuo atveju galėtų būti svarstomas klausimas tik dėl esamos, tačiau dabar jau perteklinės, nuovažos perkėlimo į kitą vietą“, – savo atsakyme dėstė J. Orentaitė.

Pasak jos, šiuo metu LAKD neturi objektyvių duomenų, kad visi tretieji asmenys, kurių žemės sklypai yra suformuoti abipus servitutinio kelio ar projektinio bendro naudojimo kelio, pageidautų perkelti esamą nuovažą į kitą vietą. Tam, kad būtų svarstomas esamos nuovažos perkėlimas į kitą vietą, turi būti bendras visų suinteresuotų žemės sklypų savininkų tarpusavio susitarimas, jog dėl to nebūtų pažeistos įstatymų saugomos jų teisės.

LAKD specialistė pasiūlė ir kitą problemos sprendimo būdą. „Bendruoju atveju LAKD neprieštarautų dėl esamos nuovažos nuo rajoninio kelio perkėlimo į kitą vietą privačiomis lėšomis“, – teigė J. Orentaitė. Tačiau yra daugybė sąlygų.

Pasak Komunikacijos skyriaus vadovės, turi būti įvertintos techninės galimybės įrengti nuovažą į servitutinį kelią dėl šioje vietoje esančios kelio pralaidos per upelį (kanalą) ir reljefo, nes nuovažos įrengimo projektinis pasiūlymas turi būti parengtas nekeičiant kanalo ir esamos pralaidos per kelią vietos. Turi būti pateiktas visų naujos nuovažos įrengimu (perkėlimu) suinteresuotų šalių – tiek žemės sklypo, iš kurio būtų perkeliama nuovaža, tiek visų besiribojančių su servitutiniu ar projektiniu bendro naudojimo keliu, savininkų – rašytinis susitarimas dėl nuovažos perkėlimo savo lėšomis.

Taip pat iš LAKD turi būti gautos prisijungimo sąlygos dėl nuovažos nuo rajoninio kelio perkėlimo į kitą vietą, pasirašytas susitarimas dėl sprendinių įgyvendinimo rajoninio kelio statinio ribose ir garantinių įsipareigojimų perėmimo darbų vykdymo vietose, parengtas ir įgyvendintas nuovažos perkėlimo projektas, nepažeidžiant trečiųjų asmenų interesų, bei gautas leidimas vykdyti darbus valstybinės reikšmės keliuose.

 

Autoriaus nuotrauka – Ką kelininkai galvojo, įrengdami nuovažas viena šalia kitos?

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/02/22

Už ką dar gali tekti žemdirbiams susimokėti?

2022 m. Lietuvoje į atmosferą pateko beveik 5 proc. mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD). Visuose sektoriuose išmetimai sumažėjo, tik vienintelio žemės ūkio išaugo 1,8 proc. Tokia Aplinkos ministerijos (AM) p...
2024/02/22

Svarbu: štai kokias išimtis taikyti ūkininkams pasiūlė EK

Vasario 22 d. Europos Komisija (EK) Tarybai pirmininkaujančiai Belgijai nusiuntė dokumentą, kuriame išdėstyti pirmieji galimi veiksmai, padėsiantys sumažinti ūkininkams tenkančią administracinę naštą. Dokumente, kuris vasario 26 d. b...
2024/02/22

To nebuvo dešimtmetį: dėl potvynio atidarytos Kauno hidroelektrinės pralaidos

Kauno hidroelektrinėje (Kauno HE), kurią valdo „Ignitis gamyba“, pirmą kartą per daugiau nei 10 metų dėl potvynio buvo atidarytos pralaidos, kad iš Kauno HE tvenkinio būtų išleidžiamas perteklinis vanduo. Hidroelektrinės ...
2024/02/22

Svarstoma, kaip užtikrinti šunų, kačių gerovę ir atsekamumą visoje ES  

Europos Komisija (EK) siūlo keisti Europos Parlamento ir Tarybos Reglamentą dėl šunų ir kačių gerovės bei atsekamumo. Pakeitimais siekiama užtikrinti minimalius, visoje Europos Sąjungoje bendrus, gyvūnų gerovės standartus - gyvūnus augintin...
2024/02/22

Estijoje dyzelinas pigesnis nei Lietuvoje

Per savaitę vidutinės degalų kainos Lietuvoje vėl padidėjo: benzinas pabrango 1,5 proc., dyzelinas – 1,4 procento. Euro zonos valstybėse degalų vidutinės kainos praėjusią savaitę taip pat didėjo – tiek benzino, tiek ir dyzelino vidutin...
2024/02/22

Dar viena galimybė miškininkams

Jau nuo vasario 26 d. bus priimamos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos veiklos sritį „Investicijos, kuriomis didinamas miškų ekosistemų atsparumas ir aplinkosauginė vertė“.
2024/02/22

Lietuvą dėl transriebalų vartojimo sumažinimo palankiai įvertino PSO

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) Lietuvai suteikė riebalų rūgščių transizomerų (sukietintų aliejų, dar vadinamų transriebalais) eliminavimo iš maisto tiekimo sistemos patvirtinimo sertifikatą. Lietuva tapo viena iš penkių...
2024/02/22

Maisto atliekų lauks vabzdžių lervos – bus gaminami baltymai pramonei, trąšos ir biokuras

Vilniaus regiono maisto atliekas tvarkantis UAB „Energesman“, administruojantis Vilniaus mechaninio ir biologinio apdorojimo (MBA) gamyklą, investuoja 1 mln. Eur į inovatyvią vabzdžių lervų technologiją. Jau šį pavasarį gyventoj...
2024/02/22

Baltijos šalyse ukrainiečiams iššūkiai yra finansai, įsidarbinimas, kalba ir nuoma

Pagrindiniu iššūkiu ketvirtadaliui ukrainiečių Baltijos šalyse yra finansinis stabilumas, penktadaliui – įsidarbinimas, kalbos barjeras bei ilgalaikė būsto nuoma, ketvirtadienį skelbia Tarptautinė migracijos organizacija.