Ashburn +36,1 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 23 Bir 2024
Ashburn +36,1 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 23 Bir 2024

Rūta VAITKEVIČIŪTĖ
„Rasų“ redaktorė
 

Kelios paprastos idėjos, kaip kieme sukurti žiemos pasaką

2023/12/07


Jeigu Kalėdas vadiname gražiausia metų švente, tai gruodis galėtų būti gražiausiu pasirengimo šventėms mėnesiu. Vos keli akcentai ir sodyba tampa puošni, žiemiškai jauki, šviesi. Keliomis idėjomis, kaip padaryti, kad papuošimai būtų ne tik išvaizdūs, bet ir funkcionalūs, pasidalijo Asta Stanevičienė.

Puošia natūraliomis gamtinėmis medžiagomis

Vasarą Astos sodyboje žydi dekoratyviniai česnakai, levandos, kosmėjos, vėliau hortenzijos, gausu smilginių augalų. Užslinkus žiemai ir laukiant Kalėdų, kyla noras kitaip papuošti kiemą, keisti nuotaiką ne tik viduje, bet ir išorėje. Tai daryti būtų galima pirktinėmis dekoracijomis, bet Stanevičių šeima labiau pasikliauja savo rankomis pagamintomis puošmenomis.

Sodybos šeimininkė neslepia, kad daug idėjų pasisemia iš interneto, dabar žmonės noriai dalijasi kūrybiniais sumanymais. Dalį minčių pasufleruoja sodyboje įrengtos konstrukcijos, mažosios architektūros elementai. Net paprastos, lengvai prieinamos medžiagos ir daiktai – pušų šakos, kankorėžiai, kokoso riešutai, lesyklėlės, dekoratyviniai narveliai – sukuria žaismingą žiemos pasaką.

Asta Stanevičienė, sodybos dekoras
Kokosų riešutai, kankorėžiai, pušies šakos – paprastos, bet puošnios gamtinės medžiagos.

Vienas žaismingiausių kiemo akcentų Stanevičių sodyboje kiekvieną žiemą tampa lesyklėlės. Atvėsus orams, jose kasdien verda gyvenimas, paukščiai būriais suskrenda palesti, o kad nesipeštų Asta stengiasi pakabinti jų kuo daugiau. Į akis krenta tai, kad jos visiškai kitokios nei įprastos.

Pašnekovė perka kokoso riešutus, išgręžia kelias skyles ir pakabina įvairiose kiemo vietose: „Jeigu lesyklose paberiu apie kilogramą saulėgrąžų, tai jų nelieka per dieną, o štai kokoso riešuto vidų paukščiai lesioja apie savaitę. Pakabinu daugiau, kad jie kuo mažiau peštųsi.“ Ji džiaugiasi, kad sukinėdamasi virtuvėje pro langą gali stebėti žaismingą vaizdelį, o sodyba tokiomis akimirkomis tarsi atgyja.

Kokosų Asta pakabino po pergole, ant medelio šakų, pritvirtino prie tradicinių lesyklėlių. Jie ne tik pritraukia paukščių, bet ir kuo puikiausiai pakeičia plastikinius kalėdinius žaisliukus. Pirkdama riešutis pašnekovė renkasi labiausiai pasišiaušusius, mat tokie apšarmoję atrodo gražiau: „Laukiu, kol jų vidus bus išlestas, tada su vyru Vitalijumi konstruosim daugiaaukštę lesyklėlę.“

sodybos dekoras, Asta Stanevičienė
Drabšti ir kūrybiška Stanevičių šeima po darbų randa laiko papuošti ir sodybą.

Po pergole tarp kokoso riešutų vėjyje supasi ir iš Italijos atvežti kankorėžiai. Jie dideli, todėl gerai matosi sodybos fone. Pergolės viršų Asta apkaišė pušie šakomis. Tai padaryti nebuvo sunku, nes tarp horizontalių lentų yra tarpas, bet pakilęs stipresnis vėjas jas šiek tiek sušiaušė, išdraskė. Dabar prie rėmo šakos pritvirtintos ir džiuto virve, tad dekoracija turėtų atlaikyti visą žiemą. Iš bėdos plonesnes šakeles, pašnekovės manymu, būtų galima pritvirtinti ir kabių kalimo pistoletu.

„Vakare besileidžianti saulė gražiai apšviečia ir kankorėžius, ir kokosus, ir pušies šakas, o kai bus šerkšno, vaizdas taps dar gražesnis“, – gražių žiemiškų akimirkų laukia Asta, mėgstanti į rankas paimti ir fotoaparatą.

Sutemus įžiebiamos lemputės

Stanevičiai sodybą gruodį puošė ir ankstesniais metais. Iš armatūros vyras Vitalijus suvirino tris, maždaug 1,5 m skersmens snaiges, apsuko jas lempučių girlianda ir pastatė prie sūpynės, lauko pavėsinės, pergolės. Jos ir ryškus akcentas sutemus, ir šviesos šaltinis, iš tamsos „ištraukiantis“ didesnius kiemo objektus.

Jau trečius metus lempučių girlianda šeima puošia vėliavos stiebą, suteikdama jam eglutės formą. „Pernai nufotografavau pro lendrūną, ir pasidalinau nuotrauka socialiniuose tinkluose. Vienam internautui vaizdas priminė Eifelio bokštą. Pati apie tai nepagalvojau, bet asociacija žaisminga“, – praėjusių metų įspūdžiais dalijasi Asta.

sodybos dekoraas
Girliandomis apšviestas vėliavos stiebas gali priminti ir Eifelio bokštą.

Dabar populiaru šviečiančia girlianda apsukti medžius. Asta ir Vitalijus atlikusia girlianda šiemet taip pat apsuks greta terasos augančio medžio kamieną ir apatines šakas, kaip ir kasmet apšvies sūpynes.

Šventinė nuotaika atkeliauja ir į namus

Graži džiovintų hortenzijų puokštė jau papuošė kambarį. Rudenį priskynusi žiedų Asta juos sudėjo į vazą (be vandens) ir pastatė tamsioje vietoje. Taip džiūdami žiedeliai išlaikė savo struktūrą ir spalvą. Tarp rusvų hortenzijų itin gražūs žali ‘Limelight‘ veislės žiedynai. „Be reikalo daugiau žiedų nepasiskyniau: kol žydi, atrodo, gaila skinti... Bet pamačiusi, kad kaip gražiai sudžiūvo, kitąmet tikriausiai daugiau pasiliksiu žiemai“, – svarsto pašnekovė.

sodybos dekoras
Džiovintų augalų puokštės jaukiai papuošia ir namus, ir terasą.

Vienos pirmųjų namų dekoracijų „nutupia“ ant langų. Asta mėgsta karpyti popierines snaiges – jei vasarą, žvelgiant pro langą, džiugina gėlių žiedai, tai užslinkus žiemai, ant langų pražysta snaigės. Prieš kelerius metus, su dukra Evelina ji pasigamino kalėdinių žaisliukų iš poliesterio, iš vilnos suvėlė spalvingų bumbulų. Šiais rankdarbiais bei pirktinėmis dekoracijomis puošiama ir eglutė, ir kiti namų kampeliai. Pašnekovė svajoja visą eglutę papuošti megztomis snaigėmis, tačiau kol kas jų numezgusi per mažai, todėl idėją atidėjo ateičiai.

„Kai aplinkoje kažkas pasikeičia, smagiau laukti švenčių, – tvirtina Asta. – Pats ruošimosi etapas net smagesnis nei labai greitai praeinančios šventės. Laukimas turi kažkokios magijos.“

sodybos dekoras
Pro papuoštą langą linksmiau žvalgytis po kiemą.

 

Astos STANEVIČIENĖS nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis