Columbus +22,5 °C Debesuota
Trečiadienis, 26 Bir 2024
Columbus +22,5 °C Debesuota
Trečiadienis, 26 Bir 2024

Kiaulėms – modernūs dangoraižiai Kinijoje. Ar tai gresia nevaldomu ligų protrūkiu?

2024/06/16


Į Kanados kiaulių genetikos bendrovės „Genesus“ paskelbtą sąrašą „Global Mega Producers“, kuriame yra 52 pasaulio įmonės, praėjusiais metais auginusios daugiau nei 100 tūkst. veislinių paršavedžių, pateko 3 europietiškos bendrovės ir visos jos registruotos Ispanijoje. Bet, ko gero, įdomesnis faktas, kad tarp didžiausių veislinių paršavedžių fermų ryškiai dominuoja veikiančios Kinijoje. Jau kelinti metai ši šalis pasaulyje garsėja kaip ant mielių augančiomis daugiaaukštėmis fermomis. Kitų šalių ūkininkai gūžčioja pečiais, o tokios idėjos kritikai perspėja dėl galimo nevaldomo ligų protrūkio.

Didžiausi veislių paršavedžių augintojai – Kinijoje

Minėtame „Genesus“ sąraše 2023 m. Europai atstovavo trys Ispanijos įmonės. „Grupo Vall Companys“ su 300 tūkst. paršavedžių buvo 13 vietoje. Pernai ji augino 40 tūkst. kiaulių daugiau nei 2022 m. Ispanijos įmonė „Costa Food Group“ didžiausių augintojų reitinge užima 22 vietą. 2023 m. ji augino 160 tūkst. paršavedžių, t. y. 5 tūkst. daugiau nei 2022 m. Į sąrašą dar pateko ispanų „Grupo Jorge“, kurioje buvo 105 tūkst. paršavedžių. Šis skaičius išliko toks pat, lyginant su 2022 m.

Neabejotinai lyderio pozicijas paskelbtame sąraše užima Kinijos veislinės kiaulininkystės sektorius. Didžiausia veislinių paršavedžių augintoja pernai buvo įmonė „Muyuan Foodstuff“, turėjusi ne mažiau kaip 3,13 mln. kiaulių. Gerokai nuo jos nutolusi kita šios šalies bendrovė „Wens Food Group“, auginusi 1,57 mln. kiaulių. Trečioji vieta atiteko „Thai Charoen Pokphand Foods“ su 1,12 mln. augintinių.

Toks kinų dominavimas šioje srityje nėra atsitiktinis. Ši šalis pasaulį jau kelerius metus stebina kiaulėms statomais daugiaaukščiais pastatais. Išore jie labiau primena žmonių gyvenamuosius namus nei kiaulių fermas. Bet kyla klausimas, ar išorė nėra apgaulinga, ar vertikaliuoju principu auginamos kiaulės netaps dar didesniais ligų židiniais nei įprasti ūkiai?

Gigantų augimą paskatino mėsos poreikis

Dar prieš metus portalas „Foodingredientsfirst“ rašė, kad, remiantis Kinijos pranešimais, šalies pietinėje Guangdongo provincijoje jau pastatyta daugiau nei 170 daugiaaukščių kiaulių fermų, vien Sičuano provincijoje planuojama arba statoma 64 panašūs objektai.

Ezhou ūkis yra „tarsi paminklas Kinijos siekiui modernizuoti kiaulienos gamybą“, – taip aukščiausią pasaulyje kiaulių fermą pernai žiemą apibūdino „New York Times“. Tai cemento gamintojo „Hubei Zhongxin Kaiwei Modern Animal Husbandry“ pastatytas 26 aukštų dangoraižis, kuriame per metus galima paskersti 1,2 mln. kiaulių. Cemento gamintojas Zhongxin Kaiwei į fermą investavo 590 mln. JAV dolerių. Dar 900 mln. JAV dolerių buvo skirta netoliese esančiai mėsos perdirbimo įmonei. Pietiniame Ezhou provincijos pakraštyje pastatyto ūkio ambicija – prisidėti prie šalyje augančios kiaulienos paklausos patenkinimo.

Šalyje kasmet ant stalo patenka beveik 700 mln. kiaulių, o tai sudaro 60–70 proc. kinų suvartojamos mėsos dalį. Įdomu tai, kad tai yra maždaug pusę pasaulio kiaulių populiacijos. 2022 m. Kinija pagamino apie 55,4 mln. t kiaulienos.

Tokių gigantiškų fermų kūrimą iniciavo pati Kinijos Valstybės taryba, 2019 m. paskelbusi dekretą, kuriame teigiama, kad visi vyriausybės departamentai turi remti kiaulienos pramonę, įskaitant finansinę pagalbą didesniems kiaulių ūkiams. Tais pačiais metais Pekinas pareiškė ir apie ketinimą patvirtinti daugiaaukštį ūkininkavimą. Toks būdas leidžia auginti daugiau kiaulių santykinai mažesniuose sklypuose.

Prasidėjus statybų bumui, rinka netruko užsipildyti kiaulienos pasiūla, todėl mėsos kainos, skaičiuojama, krito maždaug 60 proc., palyginti su 2019 m. Suprantama, dėl to stipriai nukentėjo Kinijos mažieji kiaulių ūkiai. Šaliai modernėjant, šimtams milijonų žmonių persikėlus iš kaimo į miestų centrus, maži ūkiai pradėjo nykti, rašo „New York Times“. Remiantis pramonės ataskaita, kiaulių ūkių, auginančių mažiau nei 500 kiaulių, skaičius nuo 2007 iki 2020 m. sumažėjo 75 proc., maždaug iki 21 mln.

Ar tai nevaldomų ligų šaltiniai?

Vienas iš daugiaaukščių fermų sumanytojų ir projektų kūrėjų yra Yu Ping, bendrovės „Yu's Design“ pirmininkas, įkūrėjas ir dizaineris bei bendrovės „Sichuan Tianzow Breeding Technology Co.“ vykdomasis direktorius ir prezidentas. Jis atkreipė dėmesį, kad Kinija yra ne tik didžiausia pasaulyje kiaulienos gamintoja, bet ir turi 1,4 mlrd. gyventojų, kurių kiekvienas suvartoja 20,3 kg kiaulienos. Tad teko sugalvoti, kaip tame pačiame žemės plote užauginti daugiau kiaulių.

Modernūs daugiaaukščiai ūkiai, jo nuomone, yra puiki išeitis. Pavyzdžiui, Hubei Zhongxin Kaiwei ferma pastatyta greta cemento gamyklos buvusiame sklype. Įmonei tai buvo itin paranku, nes, statydama gelžbetoninį daugiaaukštį, galėjo panaudoti turimus darbuotojus. Cemento gamyklos šilumos perteklius, pasak įmonės, pasitarnauja kiaulių komfortui, jos aprūpinamos karštomis voniomis ir šiltu geriamuoju vandeniu. Manoma, kad tai padės gyvūnams greičiau augti naudojant mažiau pašarų.

Be to, pastate įrengta temperatūros, dujų ir vėdinimo kontrolė, naudojami išmanieji ūkininkavimo būdai, tokie kaip automatinis šėrimas iš centrinio valdymo pulto ir procesas, kuris kiaulių atliekas paverčia biodujomis. Pasak daugiaaukščių idėjos autoriaus Yu Ping, tokiose moderniose fermose, ne taip kaip tradicinėse, visai nesudėtinga atskirti skystąjį ir kietąjį mėšlą. Tik jei dėl pastarojo perdirbimo problemų nekylą, tai skystosios atliekos vis dar išlieka „galvos skausmu“.

Tačiau tokiais objektais nesižavi Vakarų kritikai. Pasak rinkos tyrimų įmonės „Global AgriTrends“ įkūrėjo Bretto Stuarto, kiaulių bokštai ir kiti milžiniški kiaulių ūkiai stiprina Kinijos kiaulienos pramonės riziką – ligas. Pavyzdžiui, aukščiausioje fermoje laikoma 650 tūkst. kiaulių. Visai pagrįstai abejoja, kad vienoje patalpoje auginant tiek daug gyvūnų, apsisaugoti nuo užteršimo tampa sunkiau. Su stambiais Jungtinių Amerikos Valstijų kiaulienos gamintojais bendraujantis B. Stiuartas tvirtino, kad, priešingai nei kinai, šie savo ūkius plečia, kad sumažintų biologinio saugumo riziką.

Naujos kinų mados kritikai įspėja, kad tai gali sukelti kitą pasaulinę pandemiją ir pakenkti klimato kaitos politikai, gyvūnų gerovei ir darbuotojų teisėms.

Remiantis Amerikos mikrobiologijos draugijos duomenimis, maždaug 225 mln. kiaulių Kinijoje krito arba buvo paskerstos po afrikinio kiaulių maro protrūkio 2018 m. Ir nors gigantiškų fermų statybas lėmė mėsos poreikis, akademikai teigia, kad didelio masto intensyvus ūkininkavimas tik padidina ligų protrūkių tikimybę ir sunkumą.

„Kuo didesnis gyvūnų tankis, tuo didesnė infekcinio patogeno plitimo ir dauginimosi rizika, taip pat mutacijų galimybė“, – sako Honkongo miesto universiteto „One Health“ profesorius Dirkas Pfeifferis.

Niujorko universiteto aplinkos mokslų docentas Matthew Hayek patikslina: „Intensyvios patalpos gali sumažinti naminių ir laukinių gyvūnų sąveiką ir jų ligas, tačiau jei liga patenka į vidų, ji gali prasiveržti tarp gyvūnų kaip gaisras.“

„Spūstys daugiaaukščiuose kiaulių auginimo įrenginiuose, kur kiekviename aukšte būtų per 1000 kiaulių, sudaro sąlygas plisti zoonozinėms ligoms. Pažvelkite į COVID plitimą daugiaaukščiuose pastatuose – galite tikėtis, kad tokiose koncentruotose patalpose bus daugiau protrūkių“, – sako ir pasaulinės kampanijos „The Plant Based Agreement“ koordinatorė Anita Krajnc.

 

ŪP portalo informacija

Viršelyje: Aukščiausia pasaulyje kiaulių ferma („Hubei Zhongxin Kaiwei Modern Animal Husbandry“ svetainės nuotr.).

Dalintis