Utilizavo sveiką skerdieną
„Kiaules auginu daugiau kaip trisdešimt metų, todėl jų pardavimo reikalavimus ir tvarką žinau. Jau ne vienus metus elektroniniu būdu užsisakydavau sertifikatus, po to kiaules veždavau į skerdyklą ir viskas ėjosi puikiai. Bet šį kartą nutiko kitaip. Prašymą išduoti sertifikatą, kad galėčiau 4 kiaules vežti į skerdyklą, Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) išsiunčiau spalio 7-ąją. Po keleto dienų – spalio 10 d. 8 val. – buvo numatyta kiaules išvežti, tačiau veterinarijos inspektorė į ūkį atvažiavo tik 8.45 val., kai kiaulės jau buvo išvežtos. Nuvežus kiaules į skerdyklą, man buvo pasakyta, kad jos atvežtos nelegaliai, nes nėra sertifikato. VMVT nurodymu dėl afrikinio kiaulių maro (AKM) buvo paimtas kraujas tyrimams, o kiaulės paskerstos“, – „Ūkininko patarėjui“ nupiešė situaciją V. Gliožeris.
AKM tyrimo atsakymas buvo neigiamas – šios ligos neaptikta. Už tyrimus ūkininkas sumokėjo 128 Eur ir kiaulių skerdiena atsidūrė skerdyklos šaldytuve. Jos nebuvo leista nei atiduoti prekybai, nei ūkininkui sunaudoti savoms reikmėms. „Klausėme, kodėl neleidžiama, aiškino, jog Vilnius nustatė, kad tai – labai didelis pažeidimas“, – pasakojo veterinarijos gydytojo išsilavinimą turintis ūkininkas.
V. Gliožerio nuomone, jei jau buvo nuspręsta, kad skerdienos negalima vartoti žmonėms, nors ji sveika, galėjo leisti nuvežti padovanoti Klaipėdos zoologijos sodo augintiniams, tačiau uždraudė atiduoti net ir žvėrims. Po dviejų savaičių 480 kg kiaulių skerdienos buvo išimta iš šaldytuvo, išvežta į Rietavo veterinarinę sanitariją ir utilizuota.
„Už skerdimą, saugojimą ir utilizaciją sumokėjau dar 350 Eur. Iš viso patyriau 2 000 Eur nuostolį. Kodėl kiaulių skerdienos negrąžino man, juk tyrimas parodė, kad jos buvo sveikos? Jei reikėjo, galėjau susimokėti baudą. Kodėl jie taip pasielgė?
Aš nežinau. Kažkokia psichozė, tragiški reikalai su VMVT. Mano padaryto pažeidimo esmė yra ta, kad aš nepasidomėjau, ar išduotas sertifikatas. Bet aš ūkyje dirbu vienas, ne kiekvieną dieną turiu laiko prisėsti prie kompiuterio. Be to, rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais 6 kartus vežiau kiaules laikydamasis tokios pat tvarkos, ir viskas buvo gerai, jas išveždavo, skersdavo ir skerdieną atiduodavo man be jokių trikdžių“, – negalėjo suprasti VMVT sprendimų logikos ūkininkas.
Kretingalėje įsikūrusios mėsos gamybos įmonės vadovas Vytautas Urbonas taip pat stebėjosi keistai susiklosčiusia situacija: „Negaliu pasakyti, kodėl taip atsitiko, kiek ūkininkas atvežė rugpjūtį ir rugsėjį, viskas buvo gerai. Gal ūkininkas turėjo pats sekti, ar išduotas sertifikatas? Viskas dėl sertifikato, be jo kiaulės tapo „nelegalės“. Bet kodėl skerdienos neatidavė pačiam ūkininkui, nežinau. 30 metų turiu skerdyklą, ir tai pirmas atvejis, kad tokį kiekį sveikos skerdienos reikėjo išvežti į Rietavą, kai yra tiek alkstančių žmonių.“
Tylus naikinimas
Ūkininkauti V. Gliožeris pradėjo 1992 metais, iširus kolūkiams. Visą laiką nuo ūkio įkūrimo iki šiandienos darbštus žemaitis specializavosi kiaulininkystėje. Pastaruoju metu augina apie 100 kiaulių, nors ankstesniais metais jų skaičius siekdavo ir pusę tūkstančio. Visus darbus nudirba vienas, o jei susikaupia jų daugiau, pagalbon ateina tame pačiame kieme ūkininkaujantis sūnus Vytautas, kuris augina mėsinius viščiukus, turi savo skerdyklėlę ir dirba trumposios maisto tiekimo grandinės principu.
Tėvas ir sūnus, kartu sudėjus, dirba apie 70 ha žemės. Sūnus yra pasinaudojęs jaunojo ūkininko įsikūrimo parama, o tėvas – skirta ūkio modernizavimui. „Abu ūkiai dirba pelningai, susimokame mokesčius ir džiaugiamės gyvenimu“, – nekeiksnojo likimo ūkininkas.
Kiaules V. Gliožeris augina senoviškai – 7–7,5 mėnesio, kad mėsa būtų skanesnė. „Buvo laikas, kai ir aš stengdavausi per trumpesnį laiką pasiekti didesnį svorį, o maždaug prieš dešimtmetį viskas apsivertė. Žmonės pradėjo ieškoti natūralesnio maisto, kad kiaulės būtų užaugintos nedideliame ūkyje, kad nebūtų naudota daug vaistų. Kiaules auginu didesnes, sveriančias apie 150 kg, nes pirkėjai vėl nori lašinukų, suprasdami, kad riebalai žmogaus organizmui yra reikalingi. Tokios mėsos paklausa yra didelė, tiek, kiek galėčiau parduoti mėsos, kiaulių net neužauginu“, – konstatavo riestauodegių augintojas.
ŪP pašnekovas prisiminė ir sudėtingą laikmetį, kai, Lietuvoje paplitus AKM, vos pavyko išsaugoti ūkį, nors jis ir atitiko visus VMVT nustatytus reikalavimus. „Vienas iš tuomečių veterinarijos inspektorių buvo pareiškęs, kad su mažais ūkiais per daug darbo, užteks ir kiaulių kompleksų. Dabar viskas vyksta subtilesnėmis formomis, prisidengiant gražiomis frazėmis apie maisto saugą, gyvūnų gerovę, už kurių slypi tylus smulkiųjų ūkių naikinimas“, – neabejojo bene vienintelis visame Klaipėdos r. tokio dydžio kiaulių ūkį turintis V. Gliožeris.
Anot jo, dabar labai sunku gauti reikalingą informaciją, valstybinių įstaigų telefonų numeriai užslaptinti, viskas turi vykti elektroninėje erdvėje, esą, taip kovojama su korupcija. „Ką eilinis veterinarijos inspektorius gali padaryti? Juk korupcija aukščiausiuose sluoksniuose. Dabar inspektoriui net arbatos negali pasiūlyti, jie ir vandens savo buteliuką atsiveža“, – kalbėjo ūkininkas.
Įžvelgė pažeidimą
VMVT ŪP redakcijai atsiuntė tokį įvykio komentarą: „Minimas ūkininkas spalio 7 d. VMVT pateikė prašymą sertifikuoti kiaules dėl vežimo į skerdyklą. Spalio 10 d. į ūkį atvykus valstybiniam veterinarijos gydytojui dėl sertifikato išdavimo – ūkyje kiaulių jau nebuvo. Šio ūkininko kiaulių laikymo vieta patenka į AKM protrūkio tarp laukinių kiaulių teritoriją – II apribojimų taikymo zoną, kurioje turi būti taikomos specialiosios AKM kontrolės priemonės, tai reiškia, kad kiaulės iš laikymo vietos, esančios II AKM zonoje, gali būti išvežamos tik su veterinarijos sertifikatu.
Tyrimo metu paaiškėjo, kad ūkininkas, neturėdamas sertifikato, t. y. be gyvūnų sveikatos būklę patvirtinančių dokumentų, pardavė kiaules fiziniam asmeniui, kuris išvežė tas kiaules į netoliese esančią skerdyklą. Kiaulės buvo identifikuotos ir, siekiant išvengti ligų plitimo rizikos, saugiai sunaikintos. Ūkininkui už šiuos pažeidimus skirta bauda.
Prieš išvežant kiaules iš laikymo vietos, veterinarijos gydytojas privalo ūkio vietoje atlikti kiaulių sveikatos būklės įvertinimą ir sertifikate patvirtinti, kad kiaulės yra kliniškai sveikos ir tinkamos gabenti, įvertinama ir epizootinė situacija. Šiuo atveju kiaulių sveikatos būklės nebuvo galima įvertinti laikymo vietoje, nes jos jau buvo išgabentos. Ir tai kėlė riziką ne tik gyvūnų sveikatai, bet ir galimam AKM ar kitų ligų išplatinimui.“
Eilinis kartas
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,
tel. +370 603 75 963
https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.