Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Kiek liko sertifikuotų ekologiškų ir kokybiškų žemės ūkio ir maisto produktų gamintojų?

2024/01/28


Žemės ūkio duomenų centro duomenimis, pernai 11,73 proc. susitraukė ekologiškai dirbamos žemės plotas. 5 proc. sumažėjo ir ekologine gamyba pagal ES reikalavimus užsiimančių veiklos vykdytojų.

Ekologinę gamybą pagal Europos Sąjungos (ES) reikalavimus ir nacionalinę maisto kokybės produktų gamybą sertifikuojančios „Ekoagros“ duomenimis, pernai Lietuvoje iš viso sertifikuoti 2943 veiklos vykdytojai, užsiimantys ekologine gamyba pagal ES reikalavimus. O gamintojų, kurių produkcija pažymėta ženklais „Kokybės“ arba „Nacionalinė kokybė Lietuva“, buvo sertifikuota 291.

Ekologinėje gamyboje pagrindinę ir didžiausią dalį sudaro ūkiai, užsiimantys augalininkystės produkcijos auginimu, o kai kurie iš jų dar kartu augina ir gyvulius. Tokių ūkių 2023 m. buvo sertifikuota 2596. Iš to skaičiaus 1188 ūkiai, kaip minėta, kartu su augalininkystės produkcija ekologiškai augino ir gyvulius.

Pernai ekologiškai dirbamos žemės plotas (neįskaitant žuvininkystės tvenkinių ploto) sudarė 239 514,53 ha. Lyginant su 2022 metais, jis sumažėjo 11,73 proc. Ir bendras 2023 m. sertifikuotas ekologiškai dirbamų žemės ūkio naudmenų plotas sudarė 8,25 proc. nuo viso deklaruoto ploto (2904075,29 ha, VĮ Žemės ūkio duomenų centro duomenimis).

Dalis veiklos vykdytojų sertifikuoja iškart dvi ar net tris veiklas, pvz., ekologiškai augina augalininkystės produkciją, o kartu dar sertifikuoja ir ekologinę bitininkystę, perdirba produktus ar laukinius augalus renka.

2023 m. produktų tvarkymo įvairias veiklas – perdirbimą, sandėliavimą, prekybą sertifikavo 347, ekologinę bitininkystę – 28, laukinių augalų rinkimą – 13, ekologiškos žuvies auginimą – 14 veiklos vykdytojų. Kaip minėta, dalis veiklos vykdytojų užsiima iškart keliomis veiklomis. Tokie sumuojant skaičiuojami kaip vienas veiklos vykdytojas su keliomis veiklomis.

Susumavus 2023 m. gruodžio 31 d. rezultatus, pernai Lietuvoje sertifikuoti iš viso 2943 veiklos vykdytojai, užsiimantys ekologine gamyba pagal ES reikalavimus. Ir tai yra 5 proc. mažiau nei 2022-aisiais, kai buvo 3000 ekologinės gamybos veiklos vykdytojų.

Taip pat „Ekoagros“ pagal atskiras nacionalines taisykles sertifikuoja ekologišką viešąjį maitinimą. 2023 m. šešiems viešojo maitinimo subjektams suteikta teisė naudoti ekologiškumo ženklus savo veikloje – vienam restoranui ir penkiems darželiams.

Dar viena „Ekoagros“ veiklos sritis – pagal nacionalines taisykles sertifikuojami ir ženklais „Kokybės“ arba „Nacionalinė kokybė Lietuva“ žymimi produktai. Jų gamintojų pernai sertifikuota 291. Didžioji jų dalis (254) yra vaisių ir daržovių augintojai, 29 verčiasi bitininkyste, keletas ūkių šalia auginimo užsiima ir perdirbimu. Taip pat sertifikuoti 6 mėsinių paukščių ūkiai ir 1 ūkis pagal šiuos reikalavimus sertifikavo vištų kiaušinius.

„2023 metus pradėjome džiugiomis viltimis dėl ekologinės gamybos plotų ir apimčių augimo. Naujuoju paramos periodu ir strateginiuose Žemės ūkio ministerijos planuose buvo numatytas augimas didinant ekologinį žemės ūkį iki 11 proc. nuo bendro deklaruoto žemės ūkio naudmenų ploto. Deja, realybė pasirodė kitokia. Metus baigėme turėdami didžiausią istorinį ekologinių plotų mažėjimą per 20 metų. Priežasčių tam rastume ne vieną: veiklos vykdytojų prieštaringai vertinama paramos sistema, aiškaus ekologinės gamybos plėtros veiksmų plano nebuvimas, ilgametė rinkos orientacija tik į eksportą, vartotojų jautrumas kainai, infliacija rinkoje ir t. t. Tačiau yra požymių, kad mokomės pamokas. Jau šiuo metu svarstomos naujos schemos viešuosiuose pirkimuose prioritetą teikiant ekologiškiems produktams, sudaromos ministerijos darbo grupės vidaus vartojimui ir viešajam maitinimui skatinti“, – sako „Ekoagros“ direktorė Virginija Lukšienė.

 

„Ekoagros“ informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Benzinas Lenkijoje vėl pigesnis nei Lietuvoje

Praėjusią savaitę vidutinės degalų kainos Lietuvoje pakito skirtingai: benzinas pabrango 0,3 proc., o dyzelinas atpigo 0,6 procento. Benzinas brangsta jau penktą savaitę iš eilės, o dyzelinas atpigo po trijų savaičių brangimo. Bet dabar pir...
2024/04/25

Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja

Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) neteisėtai panaudojo daugiau nei 635 tūkst. eurų, rodo Valstybinės ligonių kasos prie Svei...
2024/04/25

IKMIS: pasėlių stebėjimas ir LŽŪKT konsultantų rekomendacijos

Pavasaris vis krečia išdaigas. Belieka tikėtis, kad, sniegui nutirpus, nebus didesnio šaltuko ir sulaukę šiltesnių dienų augalai vystysis visavertiškai. Ūkininkų laukia nemažas iššūkis – persiplanuot...
2024/04/25

Lietuvos parlamentas metams pratęsė sankcijas rusams ir baltarusiams

Rusijai tęsiant karą Ukrainoje, Lietuvos Seimas metams pratęsė nacionalines sankcijas Rusijos ir Baltarusijos piliečiams. Nors būta siūlymų baltarusiams nustatyti naujų ribojimų, parlamentarai jiems nepritarė.
2024/04/25

Investuoti į žemės ūkio valdas ūkininkai gali ir su projekto partneriais – iš viso paramai skirta beveik 100 mln. eurų

Ūkininkai, siekiantys modernizuoti savo ūkius, iki gegužės 31 d. kviečiami teikti paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas&ldqu...
2024/04/25

Tarptautinės operacijos metu sulaikyti vertingas knygas iš Europos bibliotekų grobę asmenys

Šią savaitę Lietuvos, Prancūzijos, Latvijos, Lenkijos, Šveicarijos bei Sakartvelo teisėsaugos pareigūnai įvykdė tarptautinę operaciją, kurios metu sulaikyti, įtariama, organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai, iš Europoje e...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Radviliškio rajone statys „Agrokoncerno“ fermų kompleksą – darbų vertė 52,6 mln. eurų

Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ Radviliškio rajone, Bebrujų kaime, statys modernų 52,6 mln. eurų vertės „Agrokoncerno grupės“ karvių fermų kompleksą. 53 ha ploto sklype plėtojamas kom...