Biržų rajono daržininkas Joris Armonas savarankiškai ūkininkauja tik antrus metus. Mėgstamą darbą žemės ūkyje jis prilygina dovanai, perduodamai iš kartos į kartą. Tad įgijęs agronomo specialybę jis nedvejojo, kuriuo keliu eiti.
Žinias suderino su įgūdžiais
Ugnė ir Joris Armonai su dukryte Ieva.Jorio tėvas Kęstutis – augalininkystės ūkio šeimininkas. Jis nuo pat mažens pratino savo sūnų prie darbo. J. Armonui dirbti žemės ūkyje patiko, jis svajojo apie žemdirbišką profesiją. Baigęs agronomijos studijas jaunas ūkininkas turėjo ne tik žinių, bet ir praktinių įgūdžių bagažą.
Tad iš karto kibo į darbus. „Tėvai padovanojo žemės, dar jos išsinuomojau. Nusprendžiau nesnausti. Sukūriau daržininkystės ūkį ir taip pat pradėjau auginti javus“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo jaunas vyras.
Jis atviravo, kad Biržų rajone nedirbamų laukų nėra, todėl išsinuomoti ar nupirkti žemės – sudėtinga. Už dirbamos žemės hektaro nuomą minėtame rajone prašoma 100–200 Eur. Hektaras dirbamos žemės kainuoja apie 5 tūkst. eurų. Kainos priklauso nuo žemės derlingumo, ploto dydžio, privažiavimo prie sklypų.
Pasak J. Armono, jauni ūkininkai neturi sukaupę pradinio kapitalo, todėl jiems palankiau nuomotis dirbamą žemę.
„Sumokame pinigus ir dirbame. Tačiau niekada nesijaučiame ramūs. Nuomotojai bet kada gali pakelti nuomos kainą, ją pernuomoti, parduoti. Aš pats prižiūriu ne vieną žemės plotelį. Neturiu daug dirbamos žemės“, – tvirtino pašnekovas, konkurso „Metų ūkis 2020“ nugalėtojas.
Reklama – socialiniuose tinkluose
Nors dirbamos žemės plotai kol kas nedideli, J. Armonas, pasinaudojęs Europos Sąjungos parama, spėjo įkurti išsvajotą ūkį. Daržininkystės ūkyje jis augina bulves, morkas, burokėlius. Praėjusiais metais augino trijų veislių bulves ‘Jelly’, ‘Merlot’, ‘Soraya’. Ūkininko lūkesčius labiausiai pateisino ‘Soraya’ veislė, kurios prekinė išvaizda – puiki. Beje, ‘Soraya’ atseikėjo ir didžiausią bei kokybiškiausią derlių. Iš hektaro buvo prikasta 35–40 t bulvių. ‘Merlot’ ir ‘Jelly’ derlius buvo vos ne per pusę mažesnis. „Auginti daržoves nėra sunku, sudėtingiausia realizuoti. Bulvėms esu skyręs kelis hektarus, tad nekyla bėdų dėl realizavimo. Jei jų būtų daugiau, tektų pasukti galvą, kur jas parduoti. Informaciją apie išaugintą produkciją skelbiu socialiniuose tinkluose. Užsakymus išvežioju į savo ir į kitus rajonus. Žmonės dažniausiai užsisako vieną ar kelis maišus bulvių. Auginu vėlyvąsias bulves, jų kaina – nedidelė. Praėjusiais metais už kilogramą prašiau 0,20 Eur“, – pasakojo J. Armonas.
Nekondicines bulves, skirtas gyvulių pašarui, perka gyvulininkystės ūkių šeimininkai. Praėjusiais metais kilogramas tokių bulvių kainavo 0,05 Eur.
Morkos ir burokėliai nedžiugina
Šiemet jaunas ūkininkas augina tik ‘Soraya’ bulves. Pasak pašnekovo, nors labai trūksta drėgmės, bulvienojai atrodo gražiai. Tačiau bulvės yra nedidelės. „Bulviakasis dar toli. Koks bus derlius, prognozuoti per anksti. Bulvėms skyriau visą reikiamą priežiūrą: patręšiau, apsaugojau nuo ligų ir kenkėjų“, – sakė Biržų rajono ūkininkas.
J. Armonas nerimauja dėl kitų ūkyje auginamų daržovių. Kai buvo sėjami burokėliai ir morkos, dirva buvo labai drėgna. Tad jie dygo nevienodai. Vėliau prasidėjo kaitra. Ji išdegino burokėlių ir morkų daigus. „Rajone labai nevienodai pasiskirsto lietus. Vienoje pusėje lyja, kitoje – saulė šviečia. Mūsų laukai lietaus nematė apie pusantro mėnesio. Situacija yra labai prasta. Šie metai – neeiliniai. Vizualiai atrodo, kad derlius bus menkas“, – atviravo vyras.
Burokėlių ir morkų nuėmimas Armonų ūkyje planuojamas spalio mėnesį. Derlius priklausys nuo to, kokie bus orai. Kai derlius bus susandėliuotas, paaiškės ir jo pardavimo kaina.
Kaip ir praėjusiais metais, taip ir šiemet klientai bus lepinami daržovių rinkinukais, į kuriuos įeina bulvės, burokėliai ir morkos.
Dėmesys augalininkystei
Šiais metais bulvės nedidelės.Antrus metus savarankiškai ūkininkaujantis jaunas žemdirbys savo jėgas bando ir grūdininkystėje. Šiai veiklai yra skirti 6 ha. J. Armonas augina žieminius ‘Tobak’ veislės kviečius, kurie gerai peržiemoja ir atseikėja puikų derlių. Parėjusiais metais ūkyje buvo prikulta apie 6,5 t/ha. „Tam, kad ūkyje atpigintume auginimo technologiją ir naudotume mažiau pesticidų bei trąšų, prieš pat žemės dirbimą įterpiame bakterijų. Jos puikiai skaido šiaudus, lengviau pasisavinamas kalis, fosforas ir azotas, apvalo dirvožemį. Darysime dirvožemio tyrimus ir įvertinsime bakterijų naudą. Ūkyje sėjame sertifikuotą sėklą, kuri duoda didesnį derliaus priedą. Tikiuosi, kad šių metų derlius bus neblogas, pasėliai atrodo gražiai“, – tvirtino pašnekovas. Jis pridūrė, kad dėl sausros jo tėvo ūkyje buvo gautas mažesnis žieminių rapsų derlius. Dirva yra stipriai išdžiūvusi.
J. Armonas grūdų pardavimo sutarčių su supirkėjais nesudaro, nukultų grūdų iš karto neparduoda. Kadangi per javapjūtę ir po jos būna didžiausia grūdų pasiūla ir mažiausios supirkimo kainos, ūkininkas grūdus sandėliuoja ir akylai stebi jų kainų pokyčius. „Metai metams nelygūs. Įprastai aukščiausios supirkimo kainos fiksuojamos žiemos pabaigoje ir pavasario pradžioje. Grūdus parduodame tuomet, kai kainos būna geresnės ir kai reikia pinigų“, – akcentavo Biržų rajono ūkininkas.
Nusiteikę optimistiškai
Ūkyje darbuojasi ir Jorio žmona Ugnė. Ji augina skanias ir aromatingas šilauoges. Šilauogynui skirta 10 arų. Jame įrengta laistymo sistema, todėl kaitra uogoms nepakenkė. Jos užaugo didelės, krūmeliai linksta nuo uogų gausos. Kadangi šilauogės ūkyje auginamos penkerius metus, uogoms reklamos nereikia. Prasidėjus derliui, klientai patys susiranda Armonų ūkį, skambina ir užsisako uogų. „Krūmeliai yra apgenėti, todėl šiais metais derlius šiek tiek mažesnis nei praėjusiais metais. Nuo krūmelio priskiname 1–2 kg uogų“, – sakė Ugnė.
Nors šiųmetis Armonų ūkio derlius bus menkesnis, sutuoktiniai nenusimena. Ūkininkai žino, kad kasdien jų laukia vis nauji netikėtumai. „Ūkininkavimas – nelengvas, bet įdomus darbas. Jei vieni metai yra prasti, dar nereiškia, kad visi bus vienodi. Reikia dirbti ir neprarasti vilties“, – sakė J. Armonas.
Jolita ŽURAUSKIENĖ
ŪP korespondentė
Autorės ir Paulinos KAŠČIŪKAITĖS nuotraukos
2021-08-06
Ugnė ir Joris Armonai, šilauogių auginimas, nekondicinės bulvės