Columbus +0,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024
Columbus +0,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024


Stasys BIELSKIS
ŪP korespondentas  

Kodėl Putinas seka senas pasakėles apie grūdus?

2023/10/20


Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad, nepaisydama Vakarų sankcijų, jo šalis kitąmet toliau vykdys didžiulį grūdų eksportą. Jis gyrėsi, jog praėjusiais metais buvo nuimtas istoriškai didelis grūdų derlius – net 158 mln. tonų, o šiemet viršys 130 mln. tonų. V. Putinas dėstė, kad Rusija veikiausiai išliks pirma pasaulyje pagal kviečių eksporto apimtis. Ir gyrėsi, kad grūdų eksportas bus toks pat kaip pernai ir ne mažesnis nei 50–60 mln. tonų. Rusijos diktatoriaus teigimu, tam tikrose Nepriklausomų valstybių sandraugos šalyse fiksuojama rusiškų grūdų paklausa, kuri esą „bus patenkinta“. Prieš mėnesį V. Putinas gyrėsi, kad Rusija artėja prie susitarimo, padėsiančio užtikrinti nemokamų grūdų tiekimą į šešias Afrikos šalis. Bet jis ir toliau skundžiasi, kad Vakarai skelbia netiesiogines sankcijas jos grūdų ir trąšų eksportui, apriboja prieigą prie pasaulinių mokėjimo sistemų ir draudimo. Ir paaiškino, jog tai paskatino Rusiją pasitraukti iš susitarimo, kuris padėdavo užtikrinti saugų grūdų eksportą per Juodąją jūrą. Mūsų šalies žemdirbiams įdomu, ar tie 50–60 mln. tonų gali kaip nors paveikti pasaulines grūdų kainas, ar tai pajustų Lietuvos ir Europos Sąjungos (ES) šalių grūdų augintojai. Apie tai šįkart komentuoja dviejų grūdininkystės srities asociacijų vadovai.

macijauskas

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys MACIJAUSKAS: „Viską, ką sako Rusijos diktatorius, reikėtų vertinti labai atsargiai, nes tie visi skaičiai, pasakymai neturi jokio pagrindo, jie naudojami Rusijos propagandai, politiniams tikslams. Tai akivaizdu, nes jeigu save prezidentu vadinantis žmogus šneka tokius dalykus, reiškia, kad Rusija trokšta parodyti pasauliui, kad ji vis dar svarbi, kad jos grūdai kažką reiškia Žemės gyventojams. Remiantis faktais, realiai Rusijos grūdų judėjimas yra labai stipriai apribotas ir be jų nieko neatsitiko tam pasauliui. Todėl tokius diktatoriaus pasakymus vertinu gana skeptiškai.

Vakarų kompanijos jau seniai nebetiki Rusijos derliaus prognozėmis ir pačios didžiausios grūdų prekybos įmonės dar prieš karą siųsdavo savo ekspertus, kurie inkognito lankydavosi Rusijoje ir tiesiog vizualiai įvertindavo būsimą derlių, važiuodami per tas teritorijas, kur daugiausia grūdų auginama. Nes visos Rusijos prognozės neturi absoliučiai jokio pagrindo. Tai yra gryna propaganda, politika ir daugiau nieko. Antras dalykas, kad dabar jau net nebeįmanoma patikrinti, ar tai teisybė, ar ne. Jų grūdus daugiausiai perka Kinija, Kirgizstanas ar dar koks nors ...stanas. Ten nėra nei jokios patikimos statistikos, nei galima patikrinti sandorius – visiškai priešinga situacija tai, kuri yra Vakaruose. Pas mus pasižiūri į biržą ir viskas aišku – kas, kiek, ko pardavė. Gi ten nieko tokio nėra.

Todėl tai tik eilinė propaganda. Tad abejoju, ar Rusijos grūdai, didesnis ar mažesnis derlius, gali kažkaip paveikti pasaulines kainas. Niekada iki šiol smarkiai nepaveikdavo, gal nedidelę įtaką ir turėjo, bet reikšmingos įtakos nedarydavo. Būdavo tokių metų, kai Rusija išvis nieko neeksportuodavo, būdavo, kai daug eksportuodavo, dar tais laikais, kai buvo kažkokia statistika. Bet tai ypač ilgalaikių įtakų nedarydavo.

Rusija dažnai žaidžia. Yra buvę atvejų, kai Rusijos institucijos ar net pats V. Putinas paskelbia, kad nuo rytojaus uždraus grūdų eksportą. O kai rinkos kainos supanikuoja, šokteli, V. Putino draugai, oligarchai, sudaro pelningus sandorius. Paskui draudimas, aišku, panaikinamas. Taip jie bando manipuliuoti. Pasaulis ir rinkos tai suprato, todėl dabar rimtai tokių Rusijos pareiškimų niekas nebevertina. Būdavo laikai, kai V. Putino draugai iš vakaro prisipirkdavo daug grūdų, o kainoms šoktelėjus, parduodavo juos 10 proc. brangiau ir taip gaudavo milijardus. Tikriausiai ir V. Putinui už eksporto „uždraudimą“ atseikėdavo dalį nuo to didžiulio pelno.

Dabar tikriausiai manipuliacijų tikslas yra parodyti, kad Rusija išlieka vis dar stipri, o tokios žinios yra nukreiptos vidaus politinei rinkai, saviems piliečiams. Kaip yra iš tikrųjų su tuo rusų derliumi, niekas nežino, ir patikrinti negali, tad V. Putinas gali kalbėti ką tik nori.“

simas

Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacijos prezidentas Karolis ŠIMAS: „Rusija nebegali didinti eksporto, nes jis jau antri metai iš eilės jis yra maksimalus, jie jau turėtų didinti savo uostų pralaidumą. Taigi, kitais metais nieko naujo nesulauksime.

Kasmet Rusija eksportuoja apie 42-48 mln. tonų kviečių – šis skaičius priklauso nuo oro sąlygų, ji užima apie 25 proc. visos pasaulio grūdų eksporto rinkos ir turi daug įtakos pasaulinėms grūdų kainoms. Tiek pernai, tiek šiemet Rusijos eksportuojami  grūdai buvo pigesni nei kiti, ši šalis yra pigiausia eksportuotoja, panašu, tokia ir išliks. Žinoma, kiti grūdų eksportuotojai nuo to kenčia, nes kiti augina brangiau.

Tokia situacija jau yra ne vienerius metus, todėl norėdami konkuruoti rinkoje, turime galvoti ne apie tai, kiek ir kokiomis kainomis eksportuos Rusija, o apie tai, kaip mes galėtume užauginti grūdus kuo pigiau arba kuo gausiau. Derliaus kainai ir kokybei įtakos turi ir augalų apsaugos priemonės, ir sertifikuotos sėklos, ir energijos bei kuro kaštai. Žinoma, labai daug priklauso ir nuo oro sąlygų. Ir jei pastarųjų pakeisti negalime, reikėtų gerai įvertinti visus Europos Sąjungos reglamentavimus – ar kurie jų nėra pertekliniai, tik didinantys grūdų kainą ir apsunkinantys mūsų konkurenciją su rusiška produkcija. Rusija naudoja pigesnę energiją, taiko mažiau reglamentavimų grūdų auginimo sąlygoms, tad gali pasiūlyti mažesnę kainą, su kuria mums sudėtinga konkuruoti.“

 

Redakcijos nuotraukos

ŪP portalo koliažas

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis