Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Kokiais kombainais imsime derlių ateityje?

2024/02/19


Derliaus nuėmimo iššūkiai Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, verčia ūkius sunerimti ir vis plačiau diskutuoti apie kombainų efektyvumą ir alternatyvias kultūras auginimui. Baltijos šalyse vis labiau įsitvirtinant rotoriniams javų kombainams ir lanksčioms pjaunamosioms ieškoma galimybių šią techniką nuomotis arba įsigyti. „Dotnuva Baltic“ ir „Case IH“ atstovai tvirtina, kad jų atstovaujama technika užtikrina tiek tradicinių, tiek rečiau auginamų kultūrų našų derliaus nuėmimą.

2023 metais daugelyje regionų Europoje buvo sudėtingas sezonas ir nelengvos derliaus nuėmimo sąlygos. Baltijos šalyse pasėlius alino pavasarinė sausra, o prasidėjus javapjūtei kai kuriuos regionus nusiaubė kruša. Mūsų šalyse laikas derliui nuimti darosi ekstremaliai trumpas, ir visus metų puoselėto derliaus rezultatą dažnai gelbėja našūs javų kombainai ir pjaunamosios.

Tikėtina, kad vis dažniau pasitaikantys ekstremalūs klimato reiškiniai niekur nesitrauks ir darys vis didesnį poveikį pasėlių derliui. Ūkiams nėra kito pasirinkimo, kaip tik užtikrinti efektyvų ir našų derliaus nuėmimą, o investuojant į ūkio techniką numatyti ir alternatyvių kultūrų derliaus nuėmimo galimybes.

Lietuvos ūkiai pasitiki rotoriniais javų kombainais

UAB „Dotnuva Baltic“ Case IH produktų specialistas Paulius Račiūnas teigia, kad didesni ir mažesni ūkiai vis dažniau domisi rotoriniais kombainais, kurie jau seniai sugriovė mitą, kad yra netinkami mūsų regionui. Kiekvienais metais rotorinių ir hibridinių kombainų rinka auga ir 2023 m. sudarė 43 proc. visų naujų registruotų kombainų Lietuvoje, o Case IH yra vienas iš rinkos lyderių.

Rotorinių kombainų populiarumą lemia tai, kad kombaino konstrukcija pritaikyta dideliam masės pralaidumui ir bet kokias kultūras galima kulti ir sudėtingiausiomis sąlygomis. Dėl kombaino konstrukcijos grūdų skaldymas ir šiukšlingumas yra minimalus ir nesiekia 0,5 proc. Drėgnesnėmis sąlygomis techniką nuo klimpimo, o dirvą nuo stipraus suslėgimo apsaugo amortizuojanti vikšrinė važiuoklė. Našumą užtikrina lanksti juostinė pjaunamoji MacDon, jos tolygus masės padavimas į kombainą, idealiai kopijuojamas lauko paviršius ir galimybė pjauti net 3 cm aukštyje. Beje, MacDon pjaunamosios yra skirtos įvairių gamintojų kombainams ir specifinių kultūrų nuėmimui bei labai sudėtingoms derliaus nuėmimo sąlygoms.

Svarbus aptarnaujančios įmonės profesionalumas

„Daug dėmesio skiriame atstovų mokymams. Techniką atstovaujančios įmonės profesionalumas ir specialistų kompetencijos yra svarbi sąlyga kliento sėkmei. Case IH kasmet organizuoja trijų šalių „Dotnuva Baltic” pardavimų ir serviso specialistų mokymus, kad visi kuo geriau išmanytų techniką ir gebėtų konsultuoti ūkius. Mes visi dedame pastangas, kad ūkiui sektųsi”, – teigia Case IH javų kombainų ir presų specialistas Niels Petersen.

Didžiulę patirtį turintis atstovas sako, kad javų kombainai kasmet tobulinami ir jau kalbama apie dirbtinio intelekto panaudojimą juose. Šiais metais pristatoma daug naujų Case IH derliaus nuėmimo technikos sprendimų, atnaujinamas „Axial-Flow" asortimentas. Javų kombainai turi kuo geriau atitikti šiuolaikinio ūkio poreikius, o Case IH gamintojas šioje srityje siekia būti žingsniu priekyje.

niels petersen
Niels Petersen: „Mes visi dedame pastangas, kad ūkiui sektųsi“.

Ieškoma alternatyvų tradicinėms kultūroms

Case IH derliaus mašinų specialistas N. Petersen pasakoja, kad kai kuriose šalyse, pavyzdžiui Danijoje, jau prieš keletą metų kilo diskusijos apie klimato kaitos daromą poveikį tradiciniam žemės ūkiui. Atsirado svarstymų, kad Danijos ūkiai neišgyvens augindami tik kviečius ir kitas įprastines kultūras, todėl turi ieškoti naujų, alternatyvių kultūrų auginimui. Žinoma, tam bus reikalinga derliaus auginimą ir kokybišką nuėmimą užtikrinanti naši technika.

Jam pritardamas P. Račiūnas pastebi, kad Lietuvoje ūkiai taip pat stengiasi įvairinti auginamas kultūras, paankstinti javapjūtę. Vis dažniau pasirenkamos ne populiarios kultūros, bet, pvz., žolių auginimas sėklai, didinami ankštinių kultūrų plotai. Siekiama mažinti žemės dirbimo sąnaudas sėjant įsėlius, kurių derlius imamas antrais ar trečiais metais, taip pat pereinant prie ekologinio ūkininkavimo. Tokiais atvejais pasitarnauja tai, kad Case IH rotorinio kombaino kūlimo ir seperavimo procesas nėra priklausomas nuo važiavimo greičio ir masės kiekio. Todėl kombainą lengva pritaikyti visų tipų kultūroms, dirbti įvairiomis sąlygomis.

paulius raciunas
Paulius Račiūnas pastebi, kad ūkiai stengiasi įvairinti auginamas kultūras, paankstinti javapjūtę.

Inovacijos kuriamos dar didesniam našumui

Kompanija Case IH pristatė visų laikų didžiausią Case IH Axial-Flow seriją. AF serijos milžinas turės 775 AG variklį bei 20 000 litrų talpos grūdų bunkerį. 50 proc. ilgesnis rotorius ir kitos naujojo Case IH kombaino technologijos padidina seperacijos plotą 32 proc. palyginti su dabartiniu didžiausiu modeliu. Galingesniam varikliui reikia didesnio degalų bako, kuris naujajame flagmane yra – per 1500 litrų.

Parodos „Agritechnika 2023“ metu buvo įteiktas inovacijų sidabro medalis už naująją derliaus masės padavimo valdymo sistemą Case IH javų kombainuose Axial-flow. Skirtingai nuo ankstesnių sprendimų, kai derlių paduodant į kombainą reikėjo keisti parametrus, Case IH užpatentavo „Advanced Feedrate Control“ sistemą ir naudoja į priekį nukreiptus jutiklius, kad nuskaitytų ir įvertintų pasėlių tankį prieš jiems patenkant į kombainą, o ne kūlimo metu. Pažangi srauto valdymo sistema leidžia dirbti didesniu važiavimo greičiu, todėl darbo našumas gali padidėti iki 20 proc. lyginant su kombainais, kuriuose įdiegtas automatinis derliaus masės paėmimo režimas. Didesnis našumas pagreitina derliaus nuėmimą, sumažina nuostolius ir pagerina grūdų kokybę, o sumažėjusi užsikišimo rizika pagerina saugumą ir sumažina nepatogumus bei prastovas.

case IH

„CASE IH“ javų kombainus ir „MacDon“ lanksčias pjaunamąsias atstovauja UAB „Dotnuva Baltic“, kurios padaliniai veikia visoje Lietuvoje – Dotnuvoje, Šiauliuose, Pasvalyje, Plungėje, Vilkaviškyje, Vilniuje ir Utenoje. Įmonės profesionalai konsultuoja ir pataria dėl naujų ir naudotų kombainų įsigijimo, nuomos ir įvairių finansavimo sprendimų. Kontaktai pasiteiravimui: +370 615 29352, paulius.raciunas@dotnuvabaltic.lt

 

Partnerio turinys

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja

Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) neteisėtai panaudojo daugiau nei 635 tūkst. eurų, rodo Valstybinės ligonių kasos prie Svei...
2024/04/25

IKMIS: pasėlių stebėjimas ir LŽŪKT konsultantų rekomendacijos

Pavasaris vis krečia išdaigas. Belieka tikėtis, kad, sniegui nutirpus, nebus didesnio šaltuko ir sulaukę šiltesnių dienų augalai vystysis visavertiškai. Ūkininkų laukia nemažas iššūkis – persiplanuot...
2024/04/25

Lietuvos parlamentas metams pratęsė sankcijas rusams ir baltarusiams

Rusijai tęsiant karą Ukrainoje, Lietuvos Seimas metams pratęsė nacionalines sankcijas Rusijos ir Baltarusijos piliečiams. Nors būta siūlymų baltarusiams nustatyti naujų ribojimų, parlamentarai jiems nepritarė.
2024/04/25

Investuoti į žemės ūkio valdas ūkininkai gali ir su projekto partneriais – iš viso paramai skirta beveik 100 mln. eurų

Ūkininkai, siekiantys modernizuoti savo ūkius, iki gegužės 31 d. kviečiami teikti paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas&ldqu...
2024/04/25

Tarptautinės operacijos metu sulaikyti vertingas knygas iš Europos bibliotekų grobę asmenys

Šią savaitę Lietuvos, Prancūzijos, Latvijos, Lenkijos, Šveicarijos bei Sakartvelo teisėsaugos pareigūnai įvykdė tarptautinę operaciją, kurios metu sulaikyti, įtariama, organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai, iš Europoje e...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Radviliškio rajone statys „Agrokoncerno“ fermų kompleksą – darbų vertė 52,6 mln. eurų

Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ Radviliškio rajone, Bebrujų kaime, statys modernų 52,6 mln. eurų vertės „Agrokoncerno grupės“ karvių fermų kompleksą. 53 ha ploto sklype plėtojamas kom...
2024/04/25

Vidmantas Janulevičius. Kad Rusija mūsų nepultų

Savaitgalį džiaugėmės, kad JAV Atstovų Rūmai pritarė milijardinei paramai Rusijos užpultai Ukrainai. Nepaprastai svarbus momentas Ukrainai. Ir nors skeptikai vis tiek kabinėjasi prie paramos teikimo formos, bet ne skeptikai galų gale priima pasaul...