Ashburn +28,2 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Lie 2024
Ashburn +28,2 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Lie 2024

Konflikto liepsnos „Medeinoje“ nusvilina kaltus ir nekaltus

2022/02/04


Pačioje Žemaitijos širdyje veikiančiame medžiotojų būrelyje liepsnoja tarpusavio nesutarimų ir konfliktų su ūkininkais laužas. Norėdami atsiginti nuo viską trypiančių, bet niekuo žemdirbiams nepagelbstinčių medžiotojų, ūkininkai uždraudžia jiems savo žemėse medžioti. Medžiotojų klubo vadovai inicijuoja abejotinus procesus prieš savo narius. Eina teismai, verda nesutarimų košė, vyksta karas visų prieš visus.

Medžioja minų lauke

Dar 2020 m. vykusiame susirinkime dėl medžiotojų ir ūkininkų santykių buvo pateikta informacija, kad Telšių r. veikiančio „Medeinos“ medžioklės būrelio nariai neturi teisės patekti į kai kurių ūkininkų žemes. Tame susirinkime dalyvavę aplinkos apsaugos atstovai perspėjo, kad tokia medžioklė prilygsta medžioklei minų lauke – jei kas nufilmuos ten vaikštantį medžiotoją, bus apkaltintas brakonieriavimu ir neteks medžiotojo licencijos.

Vis dėlto „Medeinos“ medžiotojai iki šiol medžioja „minų lauko“, kuriame uždraustų plotų dar labiau padaugėjo, apsuptyje. Pabandėme išsiaiškinti, kiek ūkininkų yra uždraudę medžioti savo žemėse. Beje, tą jie padaryti gali, kreipęsi į kiekviename rajone įkurtą komisiją medžioklės plotų vienetams sudaryti bei jų riboms pakeisti.

Aktyviausi „Medeinos“ klubo priešininkai teigia, kad ūkininkų, atsisakiusių įleisti medžiotojus į savo žemes, skaičius perkopė penkiolika, o tų žemių plotas – jau daugiau kaip 500 ha. Vienas su klubu konfliktuojantis medžiotojas ir ūkininkas Tomas Zybartas sako, kad „šiandien yra uždraudę 11 ūkininkų.

Bet yra ir daugiau norinčių, kurie prašo surašyti raštą“. „Medeinos“ klubo pirmininko Andriaus Sempuko, kuris turėtų gerai žinoti, į kokių ūkininkų žemes jo vadovaujamo klubo medžiotojai neturi teisės įkelti kojos, taip pat paklausėme, kiek ūkininkų taip padarė.

„Vienas uždraudimas yra toks, kad aplinkui yra sodyba, ir žmonės nenori, kad čia vaikščiotų medžiotojai. Dėl kitų tikslios informacijos neturiu. Jūs čia žaidžiate spėliones. Arba sakykite pavardes, arba kiekvienas tegul kalba už save“, – atsakė A. Sempukas. Dėl tikslios informacijos kreipėmės į Telšių r. įkurtos minėtos medžioklės plotų komisijos pirmininką Artūrą Stirbį. Po ilgų skaičiavimų jis mums pateikė, tikėkimės, tikslią informaciją, kad nuo 2019 metų „Medeinos“ klubui uždrausta medžioti 10 ūkininkų priklausančiose valdose ir visi tie draudimai galioja iki šiandien. Šios informacijos priremtas A. Sempukas teigė, kad tai nieko neparodo.

„Surasti tokių žmonių nėra problema – vieną kaimyną pakalbinai, su kitu pakalbėjai, ir subursi, kaip jie sako, dešimties ratą. Būna, kad ūkininkas nuomojasi žemes iš kitų, tokiu atveju nori nenori sutinka. Mes negalime ignoruoti žmogaus teisės į valdomą žemę. Didelių problemų mums tai nesudaro, ir be to medžioklės plotuose yra vietų, kur nemedžiojame dėl jų rekreacinės paskirties“, – paaiškino medžioklės būrelio vadovas.

Spalvingos etiketės

Priešprieša susiklostė ir tarp klubo vadovo bei kai kurių buvusių ar tebesančių medžiotojų. Iš to, ką kalba viena ir kita pusė, atsekti teisybės praktiškai neįmanoma, nes teiginiai diametraliai priešingi. Štai vienas klubo vadovo priešininkų, T. Zybartas, kaltina A. Sempuką dokumentų klastojimu, persekiojimu, grasinimu ir pan. Apie konflikto pradžią T. Zybartas kalba taip:

„Konfliktas prieš keletą metų prasidėjo ne su visu klubu, o su atskirais jo nariais, „Medeinos“ klubo pirmininku ir jo šeimos nariais. Kadangi esu ūkininkas, o mano žemės įeina į „Medeinos“ medžioklės plotų vienetą, esu priverstas su jais kontaktuoti. Buvo vienas incidentas, kai šernai išgadino mano pievas. Varnių seniūnas patarė geranoriškai tartis su klubo pirmininku. Paskambinau A. Sempukui, sakau, yra žala padaryta. Jis man atsakė, kad gali sumokėti po 16 ar 17 centų už hektarą, ko aš čia daugiau noriu. Pakraupau, medžioja kada nori, o žalos neatlygina. Taip pat kaltino mane įkalbinėjant kitus ūkininkus uždrausti savo žemėse „Medeinai“ medžioti, nuteikinėjo prieš kai kuriuos klubo narius“, – savą konflikto versiją ŪP pateikė T. Zybartas.

Tačiau A. Sempukas pasakoja kitą istoriją. „Sudarinėjau sąlygas jam kaip ūkininkui ir atskirai medžioti, net du kartus buvo klubo kandidatu. Kadangi jo nuomonė skirtinga nuo visų kitų medžiotojų, jis nori be taisyklių visur būti ir medžioti, prarado kandidato statusą ir klubo nariu netapo. Dabar bando kalbinti žmones, kad atsirastų uždraudimai, save mini grupės ūkininkų atstovu. Važinėja medžiotojams iš paskos, filmuoja, persekioja. Ar toks žmogus gali patekti į klubą? Iš vieno klubo jis buvo pašalintas už tokius pat dalykus. Gerus ūkininkus nori prisiimti kiekvienas klubas“, – sakė A. Sempukas.

Suradome tą klubą, iš kurio T. Zybartas jau buvo pašalintas. „T. Zybartas svečio teisėmis pas mus medžiojo gal 5 metus. Mes jį pašalinome. Pradėjo kiršinti medžiotojus, vyrai ėmė skersai vienas į kitą žiūrėti. Kai susėdę įsikalbėjome, paaiškėjo, kad kalbėdamas su vienu „varo“ ant kito, kalbėdamas su kitu – ant pirmojo“, – įdomią medžiotojų bendravimo aplinkybę redakcijai atskleidė kaimynystėje medžiojančio „Medvėgalio“ klubo pirmininkas Audrius Lileikis.

Pats T. Zybartas sako dabar medžiojantis tokiame klube, kur atmosfera draugiška, o jo pirmininkas nuostabus žmogus. Palikime šį teiginį nepatikrintą.

Siektų reabilituoti klubą

T. Zybartas nėra vienintelis ūkininkas ar medžiotojas, nusiteikęs prieš klubo pirmininką. Buvęs šio klubo pirmininkas, vėliau iš klubo už neva neteisėtai nušautą šerną pašalintas Virginijus Stončius kalba apie prieš jį sukurptą teismo bylą, kurioje jis buvo išteisintas, o klubas turėjo sumokėti nemenkas teismines išlaidas.

„Dirbo dviejų teismų teisėjai. Teisėjų kolegija apeliaciniame teisme nustatė faktus, ir jų tikrai nepavyks paneigti. Dauguma klubo narių neskaito spaudos, neturi informacijos, o klubo vidaus dokumentai nėra viešinami. Išskyrus tuos, kurie palankūs pirmininkui, klubo valdybai ir klubo likučiams“, – ŪP sako V. Stončius.

Jo manymu, situacija klube yra prasta. „Tokiu formatu, kokiu klubas dabar egzistuoja, jei nebus tam tikrų naujovių, ateities jis tikrai neturi. Tai mano, kaip buvusio pirmininko ir ilgamečio valdybos nario, pamąstymai“, – mano V. Stončius.

Tačiau A. Sempukas apie V. Stončių kalba taip: „Tai, kad V. Stončius buvo išteisintas, nepaneigia faktų, dėl kurių jis buvo pašalintas. Teismas tik nustatė pažeistas procedūras, kad nesilaikyta 30 dienų termino ar panašiai. Jis buvo pašalintas, per teismus sugrįžo – tačiau ar jūs jo vietoje norėtumėte ten pat sugrįžti?“ – retoriškai klausė „Medeinos“ klubo pirmininkas.

„Ūkininko patarėjas“ surado Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmų sprendimą. Jame juodu ant balto parašyta, kad „byloje nėra duomenų, jog gyvūnas buvo sumedžiotas neteisėtai, todėl nepagrįstas ir atsakovo („Medeinos“) atsiliepime nurodytas argumentas, jog ieškovas pažeidė Medžioklės taisyklių reikalavimus“. Teismas pripažino negaliojančiu „Medeinos“ klubo visuotinio narių susirinkimo sprendimą pašalinti V. Stončių iš medžiotojų klubo. Vėliau posėdžiavusi Klaipėdos apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija šį sprendimą paliko galioti.

Gėda medžioti

Panaši, bet kartu ir kitokia situacija susiklostė su dar vienu šio klubo medžiotoju ir valdybos nariu Romualdu Miceika.

„Kalbėsiu nuo pradžių, kai 11 ūkininkų uždraudė savo plotuose medžioti. Iškėliau tą klausimą valdyboje, bet buvau apšmeižtas, pažemintas, buvo bandoma susidoroti, kad nekalbėčiau. Manau, tai yra kažkokie asmeniniai interesai. Tai supainioti asmeniniai ir klubo interesai, žmogus, blaiviai galvojant, neturėtų taip elgtis. Kai pasakiau, kad man gėda medžioti su tokiais medžiotojais, kurie neleidžia medžioti ūkininkams, pasakė, kad klubą apšmeižiau“, – ŪP pasakojo R. Miceika. Jo teigimu, medžiotojų ir ūkininkų konfliktas atsispindėdavo net per šventes. „Nėra buvę tokios kalbos, kad mes, klaipėdiečiai medžiotojai, nenorėtume priimti ūkininkų į savo klubą. Mes jų žemėje medžiojame, su jais turėtume bendrauti ir džiaugtis. Kiek būdavo klubo švenčių, kviesdavome ir vietinius Tverų seniūnijos ūkininkus, tačiau iš Varnių pusės nebūdavo. Pasakydavo, kad niekas iš Varnių nenori važiuoti, nes toli ar dar kažkas. Net nepagalvojome, kad klubo pirmininkas A. Sempukas sukonfliktavęs su dauguma ūkininkų, gyvenančių mūsų medžioklės plotuose“, – dėstė R. Miceika (A. Sempukas yra Varnių seniūnijos gyventojas – aut. pastaba).

ŪP pašnekovas abejoja klubo vadovo reputacija. „Pats A. Sempukas prarado neetatinio aplinkos apsaugos inspektoriaus pažymėjimą, tad nėra jis doras ir šventas žmogus. Bet klubo etikos komisija tyli. Tai ta grupelė, klubo grietinėlė yra korumpuota. O su kitais klube buvo susidorota, vienas pašalintas, kitą bandyta pašalinti“, – sakė R. Miceika.

Pasidomėję Šiaulių aplinkos apsaugos valdyboje sužinojome, kad pažymėjimą A. Sempukas prarado dėl padaryto pažeidimo. Inspektoriumi gali būti tik nepriekaištingos reputacijos asmuo. Nesileisime į begales teiginių apie vienokius ar kitokius pažeidimus, galimus šeimyninius ryšius ir interesus, net galimą rajono valdžios korupciją ir policijos „stogą“. Visa tai tegul tiria teisėsaugos institucijos.

Neturi teisės nurodinėti

Klaipėdos miesto medžiotojų ir žvejų draugijos, kuriai „Medeinos“ klubas ir priklauso, valdybos pirmininkas Valdemaras Zakaras žino apie klube susiklosčiusią problemą, tačiau sako niekaip negalintis lemti šių procesų.

„Mūsų reikalas domėtis būrelių veikla, bet kažko spręsti negalime, tik patarti. Jei manęs kas paklaustų, ar įmanoma tarp ūkininkų ir medžiotojų normalizuoti santykius, manyčiau, kad visi yra žmonės ir idealių santykių nebus niekada. Tačiau abipusis supratimas reikalingas, tada tas įtampas galima kažkiek sušvelninti“, – ŪP sakė V. Zakaras.

Pirmininkas teigė buvęs to būrelio susirinkimuose ir susidaręs tam tikrą nuomonę. „Galėtų ir būrelio vadovas nuleisti garą. Didžiulis medžioklės ploto vienetas gražiose vietovėse, turėtų visiems visko užtekti. Bet kažkokie principai atsirado. Matyt, nėra vieno visiškai kalto. Neteisinu ir būrelio vadovo. Ir vieni, ir kiti turėtų pamąstyti, stambūs žemės savininkai turi būti toleruojami ir paisoma jų nuomonės. O šiaip būrelis yra tarsi šeima, su savo vidaus tvarka, patys išsirenka pirmininką, todėl mes čia niekuo padėti negalime“, – įsitikinęs Klaipėdos draugijos pirmininkas V. Zakaras.

Pasisakymų nuotrupos

Pabaigai pateiksime keletą spalvingų epizodų apie galbūt vykusius, o gal ir nevykusius įvykius „Medeinos“ būrelio aplinkoje.

„Iš jų naudos jokios. Bulves šernai nukasė, sako, niekuo negalime padėti. Kanalas pilnas bebrų – tvarkykitės patys. Kokios pagalbos paprašai, nieko nesulauksi. Kam man jie reikalingi? Kad pievas išvažinėtų? Paprasčiausiai pasikėlimas yra toks. Tame pačiame kaime visi gyvename, ko čia maivytis, ko vaidinti?“

„Ūkininkas pasakoja, kad naktį pas jį šaudė. Atvažiavo prie namo su mašina, ir – koks sutapimas – kaip tik tuo metu ūkininkas 12 val. nakties buvo išėjęs į kiemą pasiklausyti gyvulių, nes vilkai aplinkui slankioja. Taigi išėjo tyliai į kiemą, o tuo metu įvažiuoja mašina, pravažiuoja namą, sustoja. Išlipęs paleidžia du šūvius į prūdą, pasišviesdamas prožektoriumi. Paklaustas, ką daro, atsakė, kad šernus baido. Rytą nuėjęs į tą vietą rado gilzes, parašė policijai, nes mano, kad tai yra grasinimas.“

„Buvo toks įvykis. Grįžome su žmona ir mažamečiais vaikais iš šventės Telšiuose. Persekiojo mane su mašina, blykčiodamas šviesomis. Kadangi nestojau, parsiginė iki pat namų ir liepė atidaryti bagažinę, ką čia susibrakonieriavęs vežu. Vaikai pradėjo klykti, šaukti. Pamatęs, kad tikrai grįžau iš šventės, suprato negerai pasielgęs.“

„Išrašė medžioklės lapą, ir savo sklype sužeidžiau šerną, rasti jo nepavyko. Apie mane paskleidė melagingą informaciją, kad aš medžiojau už 10 km. Po kelių dienų, savaitgalį buvo medžioklė su varovais. Jos metu prie pat mano žemių rado tą šerną, gal kokius 500 m į mišką buvo nubėgęs. Tad viskas apsivertė aukštyn kojom – aš jau ne už 10 km medžiojau, todėl šerną privalėjau užkasti.“

Tokios ir kitokios istorijos pasakojamos apie „Medeinos“ klubą – ginklus valdančių, tačiau savo emocijų valdyti neretai nesugebančių žmonių ratą.

2022-02-04 ŪP korespondentas Juozas SKRIPKAUSKAS

123rf nuotraukos

Konflikto liepsnos „Medeinoje“, Medeinos medžiotojų būrelis, ūkininkai uždraudė medžioti, medžioklė, medžiotojai, Juozas Skripkauskas, Ūkininko patarėjas

Dalintis
Politika