Columbus +13,8 °C Dangus giedras
Penktadienis, 18 Bal 2025
Columbus +13,8 °C Dangus giedras
Penktadienis, 18 Bal 2025

Kopūstienės virimo čempionate Užventyje – 19 komandų

2022/10/18


Šeštadienį Užventyje (Kelmės r.) surengtas IV-asis kopūstienės virimo čempionatas, kuriame dėl geriausiųjų vardų varžėsi net 19 komandų iš Tauragės, Šilalės, Akmenės, Kelmės rajonų, Pamario krašto, „Serenčiais“ pasivadinę ukrainiečiai. Tiek raugintų, tiek šviežių kopūstų sriubos kategorijose komisija geriausiomis pripažino komandas iš Šilalės „Šūstri kopūstai“ (virėjas Tadas Sadauskis) bei „Šilalės adžika“ (virėja Andželika Šideikienė).

kopūstienės virimo čempionatas, Užventyje, Algimantas Vaupšas Čempionate apsilankė ir Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius (kairėje), spėjęs su ūkininku Algimantu Vaupšu ne tik apie šventinius dalykus, bet ir apie rūpesčius pakalbėti.

Kopūstiene šventa, kaip ir mūsų Venta“

Šeštadienį Užventyje jau nuo ryto jautėsi sujudimas – IV-ojo kopūstienės virimo čempionato organizatoriai ruošėsi sutikti renginio dalyvius ir svečius. Po truputį prie Užvenčio kultūros centro pradėjo kurtis komandos. Pakvipo laužo ir čirškinamų lašinukų dūmai, pradėjo kunkuliuoti vanduo didžiuliuose katiluose, ritmingai traškėjo tarkuojami ir pjaustomi kopūstai. „Kopūstiene šventa, kaip ir mūsų Venta“ – toks vienos komandos šūkis tiko visai šventei.

Kol komandos su virėjais visaip gardino konkursines kopūstienes, surengta smagių rungčių. Greičiausiems komandų atstovams pavyko per minutę pritarkuoti po du ir dar daugiau kilogramų kopūstų. Iššovus simbolinei patrankai, komandos kopūstienes nešė vertinti komisijai. Prireikė kantrybės, kol komisija, sudaryta iš septynių asmenų, išragavo daugybę sriubų ir išrinko prizininkus bei nugalėtojus.

kopūstienės virimo čempionatas, Užventyje, Algimantas Vaupšas Daug emocijų ir palaikymo sulaukė kopūstų tarkavimo, aplinkui Užventį vadinamo čečkavojimu, konkursas.

Komisijos pirmininkas Dainius Popovas paskelbti geriausiuosius patikėjo etnomuzikologei, televizijos, radijo laidų ir renginių vedėjai Zitai Kelmickaitei. Šmaikščioji viešnia ne tik gyrė tikrai aistringas, „gyvas“ kopūstienes, bet ir tvirtino, jog, komisijos nuomone, kai kuriose ragautose sriubose buvo per daug prieskonių, kai kurie prieskoniai nelabai tiko. Tradicinei raugintų kopūstų sriubai užtenka juodųjų, kvapiųjų pipirų, lauro lapų, ir gana. Pasitaikė, pasak Z. Kelmickaitės, ir bespalvės sriubos, kurią žodžio kišenėje neieškanti moteris pavadino „lavono akimi“...

Šviežių kopūstų sriubos kategorijoje pirmoji vieta skirta komandai „Šilalės adžika“ (virėja A. Šileikienė), antroji vieta atiteko Kolainių komandai iš šeimininkų seniūnijos, trečioji – „Mokinukėms“ iš Kelmės. Šilališkių komanda „Šūstri kopūstai“ (virėjas T. Sadauskis) laimėjo raugintų kopūstų sriubos kategorijoje, aplenkusi paslaptingąją „RPK“ komandą bei „Raktą“ iš Tauragės.

Pasiteisinusi idėja

Pirmą kartą Užventyje Kopūstienės virimo čempionatas surengtas beveik prieš ketverius metus, 2018-ųjų lapkričio 17 d. Naujo renginio idėja kilo Užvenčio kultūros centro direktorei Odetai Kuličauskienei ir kolektyvui. Norėta pristatyti visuomenei kopūstienės virimą kaip kulinarinio paveldo tradiciją, perduodamą iš kartos į kartą. Dėl kopūstų organizatoriams nereikėjo smarkiai rūpintis: nuo pirmosios šventės pagrindinis rėmėjas – Užvenčio krašto ūkininkas Algimantas Vaupšas, auginantis įvairių daržovių, tarp kurių – ir kopūstai. Pirmajame čempionate dalyvavo Kelmės rajono komandos ir virėjai, išvirta 150 litrų kopūstienės.

kopustai, rauginti kopustai Raugintų kopūstų sriubos kategorijoje nugalėjo komanda „Šūstri kopūstai“ iš Šilalės.

Kitais metais varžytuvėse prie šeimininkų prisijungė kaimynų iš Telšių rajono Upynos seniūnijos komanda. Iš viso 12 komandų išvirė 200 litrų kopūstienės, kurią netruko išragauti gausiai susirinkę vietiniai ir svečiai. Deja, dėl koranaviruso pandemijos ir karantino sykį Kopūstienės virimo varžytuvės buvo priverstos persikelti į virtualią erdvę. Penkios komandos namuose arba ant laužo virė tik rūgščią kopūstienę ir dalijosi įspūdžiais internete.

Užvenčio kultūros centro direktorė O. Kuličauskienė džiaugėsi, kad pagaliau šiemet šventė galėjo vykti įprastoje vietoje – prie žemaičiams šventos upės Ventos. „Idėja tikrai pasiteisino. Labai malonu, kad susirinko tiek daug dalyvių ir žiūrovų“, – sakė ji.

Išsipildė ir kita renginio sumanytojų idėja – į kopūstienės virimo čempionatus pasikviesti smagių muzikantų, tautodailininkų, kitų prekybininkų. Šiemet ir taip puikią nuotaiką dar labiau kėlė instrumentinė vokalinė grupė „Allegretto Band“ (vadovas Saulius Vasiliauskis), Užvenčio kultūros centro ansamblis „Truopnė muzikonta“ (vadovas Algimantas Butnorius).

algimantas vaupsas Šventės pagrindinis rėmėjas – Užvenčio krašto daržovių augintojas Algimantas Vaupšas (dešinėje – Užvenčio kultūros centro direktorė Odeta Kuličauskienė, kairėje – kultūrinių renginių organizatorė Ona Granickienė).

Autorės nuotraukos

2022.10.18 Dalia KARPAVIČIENĖ ŪP korespondentė

Susijusios temos - skaitykite: kopūstienės virimo čempionatas, Užventyje, Algimantas Vaupšas

Dalintis