Vietoj chemijos
Norint sulaukti gero derliaus, dažnai naudojamos cheminės apsaugos priemonės, tačiau pastebima, kad šiuo metu daugelio insekticidų veiksmingumas sumažėjęs arba kenkėjai tapo jiems atsparūs. Be to, norintieji gyventi ekologiškai į pesticidų naudojimą žvelgia kaip į praėjusį istorijos etapą. Ieškodami gamtai ir žmogui draugiškų priemonių, šįkart atsigręžiame į tai, kas žinoma, išbandyta, tačiau nepelnytai primiršta.
Fitoncidiniai augalai – kas gi jie? Fitoncidai – biologiškai aktyvios augalų medžiagos, saugančios nuo parazitų, kenkėjų. Jos gali apsaugoti ir gretimus augalus. Fitoncidiniams augalams priskiriami serenčiai, medetkos, čiobreliai, šalavijai ir kiti.
Natūrali apsauga
LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės institute buvo atliekamas specialus tyrimas, kurio metu kopūstų lysvėse buvo auginami fitoncidiniai augalai. Taip buvo siekiama sumažinti kultūrinių augalų prieinamumą kenkėjams, nes jie reaguoja į augalo maitintojo spalvą ir kvapą.
Kai daržovės auginamos tarp kitų augalų, kenkėjui sunkiau rasti kultūrinius augalus. Be to, natūralūs kenkėjų priešai ir parazitai paprastai maitinasi fitoncidinių augalų nektaru. Ilgai žydėdami šie augalai gali tapti jų pagrindiniu arba papildomu maisto šaltiniu, taip priviliodami daugiau tų, kurie naikina augalų kenkėjus.
Viename plote buvo auginami tik kopūstai, kituose – kartu su vaistiniais šalavijais, vaistinėmis medetkomis, gvazdikiniais serenčiais, vaistiniais čiobreliais.
Lauko eksperimentų duomenimis, kopūstinės kandies vikšrai vidutiniškai pažeidė 41 proc. vidutinio vėlyvumo kopūstų, auginamų atskirai, be jokių kitų augalų. Lysvėse, kuriose augo kartu su serenčiais, buvo pažeista 29 proc. kopūstų, su čiobreliais – 28 proc., su šalavijais – 24 proc.
Mažiausiai, tik 15 proc., pažeistų kopūstų rasta lysvėse su medetkomis.
Vitamino C daugiausia sukaupė kopūstai, auginami su serenčiais.
Ištirta cheminė sudėtis
Visi žinome, kad kopūstai – mineralinių medžiagų ir vitaminų šaltinis, todėl eksperimento metu mokslininkai ištyrė cheminę šių daržovių sudėtį. Matuojant nitratų kiekį nustatyta, kad daugiausia šios medžiagos sukaupė, bet leistinos normos neviršijo kopūstai, auginti su medetkomis ir čiobreliais, o mažiausiai – kartu su serenčiais.
Kopūstus auginantys daržininkai džiaugiasi fitoncidinių augalų žiedų puošiamomis lysvėmis, tačiau ir nusivilia dėl kenkėjų padarytos didelės žalos. Mokslininkai pastebi, kad su kopūstais augantys serenčiai, medetkos, šalavijai, čiobreliai sumažina kopūstinių kandžių daromą žalą, bet neapsaugo nuo kopūstinių amarų ir kitų kenkėjų.
Dr. Laisvūnė DUCHOVSKIENĖ, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro SDI Augalų apsaugos laboratorija
Autorės nuotr.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos