Ashburn +10,4 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +10,4 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Kopūstų draugai – fitoncidiniai augalai

2024/01/28


Dažname darže auginami baltagūžiai kopūstai neretai nukenčia nuo vieno žalingiausių kenkėjų – kopūstinės kandies (Plutella xylostella L.). Kovai su šiuo kenkėju galima pasitelkti ir fitoncidinius augalus. Kokius reikėtų pasirinkti?

Vietoj chemijos

Norint sulaukti gero derliaus, dažnai naudojamos cheminės apsaugos priemonės, tačiau pastebima, kad šiuo metu daugelio insekticidų veiksmingumas sumažėjęs arba kenkėjai tapo jiems atsparūs. Be to, norintieji gyventi ekologiškai į pesticidų naudojimą žvelgia kaip į praėjusį istorijos etapą. Ieškodami gamtai ir žmogui draugiškų priemonių, šįkart atsigręžiame į tai, kas žinoma, išbandyta, tačiau nepelnytai primiršta.

Fitoncidiniai augalai – kas gi jie? Fitoncidai – biologiškai aktyvios augalų medžiagos, saugančios nuo parazitų, kenkėjų. Jos gali apsaugoti ir gretimus augalus. Fitoncidiniams augalams priskiriami serenčiai, medetkos, čiobreliai, šalavijai ir kiti.

Natūrali apsauga

LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės institute buvo atliekamas specialus tyrimas, kurio metu kopūstų lysvėse buvo auginami fitoncidiniai augalai. Taip buvo siekiama sumažinti kultūrinių augalų prieinamumą kenkėjams, nes jie reaguoja į augalo maitintojo spalvą ir kvapą.

Kai daržovės auginamos tarp kitų augalų, kenkėjui sunkiau rasti kultūrinius augalus. Be to, natūralūs kenkėjų priešai ir parazitai paprastai maitinasi fitoncidinių augalų nektaru. Ilgai žydėdami šie augalai gali tapti jų pagrindiniu arba papildomu maisto šaltiniu, taip priviliodami daugiau tų, kurie naikina augalų kenkėjus.

Viename plote buvo auginami tik kopūstai, kituose – kartu su vaistiniais šalavijais, vaistinėmis medetkomis, gvazdikiniais serenčiais, vaistiniais čiobreliais.

Lauko eksperimentų duomenimis, kopūstinės kandies vikšrai vidutiniškai pažeidė 41 proc. vidutinio vėlyvumo kopūstų, auginamų atskirai, be jokių kitų augalų. Lysvėse, kuriose augo kartu su serenčiais, buvo pažeista 29 proc. kopūstų, su čiobreliais – 28 proc., su šalavijais – 24 proc.

Mažiausiai, tik 15 proc., pažeistų kopūstų rasta lysvėse su medetkomis.

Vitamino C daugiausia sukaupė kopūstai, auginami su serenčiais.

Ištirta cheminė sudėtis

Visi žinome, kad kopūstai – mineralinių medžiagų ir vitaminų šaltinis, todėl eksperimento metu mokslininkai ištyrė cheminę šių daržovių sudėtį. Matuojant nitratų kiekį nustatyta, kad daugiausia šios medžiagos sukaupė, bet leistinos normos neviršijo kopūstai, auginti su medetkomis ir čiobreliais, o mažiausiai – kartu su serenčiais.

Kopūstus auginantys daržininkai džiaugiasi fitoncidinių augalų žiedų puošiamomis lysvėmis, tačiau ir nusivilia dėl kenkėjų padarytos didelės žalos. Mokslininkai pastebi, kad su kopūstais augantys serenčiai, medetkos, šalavijai, čiobreliai sumažina kopūstinių kandžių daromą žalą, bet neapsaugo nuo kopūstinių amarų ir kitų kenkėjų.

 

Dr. Laisvūnė DUCHOVSKIENĖ, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro SDI Augalų apsaugos laboratorija

Autorės nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...
2024/03/03

Verslo partneriams iš Kinijos labūnaviškis padovanojo savo tapytą „Monos Lizos“ kopiją

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Laikrodžiui išmušus 17 valandą verslininkas Audronius VAIDALAUSKAS užveria kabineto duris. Medžio granulių gamyba užsiimančios bendrovės „Eco standartas“ savininkas i&scaron...
2024/03/03

Savo kandidatus į EP patvirtino dar viena politinė partija: sąrašą ves A. Kubilius

Šiandien Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą (EP).
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.