Siūlė grįžti prie draudimo
Ingrida Šimonytė pabrėžė, kad ji pasiūlymą teikia ne kaip premjerė, o kaip Seimo narė. Į diskusijas ji nenorėjo leistis, tiesiog pateikė pasiūlymo esmę – kad būtų grįžta prie dabartinės situacijos, kai naktinių taikiklių naudojimas medžioklėje nėra leidžiamas.
Registruotame pasiūlyme dar kartą primenami anksčiau išdėstyti argumentai, kaip antai:
„Argumentas, jog naktinių taikiklių naudojimo medžioklėje įteisinimas paskatins kitų nepigių priemonių įsigijimą sudaro įspūdį, jog siekiama tam tikros komercinės naudos ir tikslų, o ne išlaikyti ir (ar) gilinti medžioklės tradicijas Lietuvoje, kartu siekiant gyvūnų gerovės tikslų ir išsaugant ekosistemos balansą. Taip pat, priešingai nei teigiama įstatymo projekto iniciatorių, naktinių taikiklių naudojimo tam tikrų žvėrių medžioklėje įteisinimas apsunkintų medžioklės kontrolę, padarytų ją beveik neįmanomą. Įstatymo projekte siūloma nustatyti, kad naktiniai taikikliai būtų leidžiami naudoti tik medžiojant keleto rūšių invazinius ir užkrečiamąsias ligas platinančius gyvūnus. Tokiu teisiniu reguliavimu būtų sudaromos sąlygos piktnaudžiauti, nes aplinkos apsaugos valstybinę kontrolę vykdantys pareigūnai negalės įvertinti ir atskirti, ar kitos gyvūnų rūšys, įskaitant saugomų pagal ES aplinkosauginę teisę, pvz., vilkai, buvo medžiojamos naudojant naktinius taikiklius, ar ne. Atsižvelgiant į gyvūnų gerovės principus, kuomet turi būti balansas tarp gyvūnų populiacijos reguliavimo ir gyvūnų galimybės reikšti būdingą elgesį ir būti apsaugotiems nuo žmogaus keliamų grėsmių nakties metu, siūlytina nesukurti paskatų medžioklės veiklai dar didesniu laipsniu persikelti į tamsųjį paros metą, todėl būtina išlaikyti draudimą naudoti naktinius taikiklius medžioklėje, nenumatant jokių išlygų. Atkreiptinas dėmesys į tai, jog Medžioklės įstatymo pakeitimo projekte siūloma įteisinti medžioklėje naudoti prožektorius, pritvirtintus prie šautuvo, medžiojant šernus, lapes, mangutus, paprastuosius meškėnus, kanadines audines, nutrijas ir ondatras, kai medžiojama su medžiokliniais šunimis arba ieškoma sužeistų žvėrių. Tai padidina galimybes sumedžioti gyvūną tamsiu paros metu. Papildomai leidimas naudoti naktinius taikiklius medžioklėje iš esmės panaikintų bet kokią galimybę gyvūnui turėti pranašumą tamsiu paros metu.“
Akcentavo, kad būtini specialūs mokymai, svarbūs krašto gynybai
Seimo narys Andrius Vyšniauskas, atsižvelgdamas į tai, kad įstatymo projektas jau praėjo svarstymo stadiją, akcentavo krašto gynybos svarbą ir siūlė numatyti su tuo susijusias sąlygas, kada medžiotojai galėtų naudoti naktinio matymo taikiklius:
„...būtina užtikrinti, kad karo atveju naktinio matymo taikiklius turintys medžiotojai ne tik juos turėtų, bet ir žinotų kaip juos naudoti, kaip ginti savo šalį. Todėl, būtina užtikrinti, kad šie medžiotojai turėtų bent minimalius krašto gynybai reikalingus įgūdžius.
Tokie įgūdžiai yra gaunami tik kariuomenėje arba Lietuvos šaulių sąjungoje, todėl kiekvienas asmuo, kuris įgyja naktinio matymo taikiklį medžioklei turėtų būti arba Lietuvos šaulių sąjungos narys, baigęs bazinį šaulio įgūdžių kursą arba profesinės karo tarnybos karys, karys savanoris arba kitos savanoriškos nenuolatinės karo tarnybos karys.
Pastebėtina, kad priėmus šį pasiūlymą atsirastų papildoma paskata medžiotojams stoti į Lietuvos šaulių sąjungą ir įgyti bent minimalių žinių, kaip reiktų ginti šalį karo atveju.“
Taip pat Seimo narys siūlė daugiau nei vieniems metams atidėti įstatymo įsigaliojimo datą.
Priėmimas – jau kitą savaitę
KRK bendru sutarimu nepritarė nei I. Šimonytės, nei A. Vyšniausko pasiūlymams.
Tačiau Seimo komitetas palaikė Seimo nario Justino Urbanavičiaus siūlymui, kad įstatymas turėtų įsigalioti ne nuo 2024 metų kovo, o nuo gegužės 1-osios.
Seimas dar turės pritarti Medžioklės įstatymo lydintiesiems aktams. Bet kokiu atveju viso paketo priėmimas numatomas ateinančią savaitę.
Šiuo metu medžiotojai – baudžiami
Šiuo metu medžioklėje naudoti naktinius, lazerinius, termovizinius taikiklius ir jų priedus prie optinių taikiklių arba medžiojant turėti juos su savimi yra draudžiama. Ir šiandien Aplinkos apsaugos departamentas (AAA) pranešė apie praėjusią savaitę Ukmergės rajono Saveikių miške nustatytus du asmenis, medžioklėje turėjusius draudžiamų medžioklės priemonių.
Už neteisėtą termovizorinio matymo priedėlio prie optinio taikiklio turėjimą bei naudojimą medžioklės metu kiekvienam asmeniui gresia bauda iki 1700 eurų bei teisės medžioti atėmimas nuo trejų iki penkerių metų bei paimtų medžioklinių graižtvinių šautuvų su optiniais taikikliais, jų priedėlių ir šovinių konfiskavimas.
ŪP portalo informacija
123rf nuotr.