Columbus +18,3 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 19 Rgs 2024
Columbus +18,3 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 19 Rgs 2024

Kukurūzų lauko dienoje – mokslinės naujovės ir praktiniai patarimai ūkiams
Lauko dienos akimirka.

Kukurūzų lauko dienoje – mokslinės naujovės ir praktiniai patarimai ūkiams

2024/09/17


Įmonė „Agrokoncernas“ surengė Kukurūzų lauko dieną, skirtą Lietuvos kukurūzų augintojams, kuri vyko Živatkauskų ūkyje, Telšių rajone. Renginio tikslas supažindinti ūkininkus su naujausiomis kukurūzų veislėmis, ūkiams skirtais produktais ir technologijomis, kurios padeda didinti derlių, ūkininkauti tvariau ir efektyviau.

Lauko dieną atidarė ūkio šeimininkas Jonas Živatkauskas, kukurūzus auginantis jau daugiau nei 30 metų.

JONAS ŽIVATKAUSKAS
Jonas Živatkauskas.

„Mokslui būtina uždegti žalią šviesą, nes jis padeda priimti geresnius sprendimus. Šiuo metu yra daugybė įvairių kukurūzų veislių, tačiau tik pamačius, apžiūrėjus gyvai, galima geriau įžvelgti jų savybes. Patariu nekreipti dėmesio į kukurūzų aukštį, nes svarbiausia yra jų masė. Būna, kad, atrodo, kukurūzai aukšti, o iš lauko nėra ką vežti“, – įžvalgomis dalijosi J. Živatkauskas.

Jo ūkyje buvo pasodintos net 9 skirtingos selekcininko „LIMAGRAIN“ kukurūzų veislės, kurias aptarė įmonės „Agrokoncernas“ sėklų vadybininkas Mantas Kriukelis.

„Mes atstovaujame prancūzų selekcininko veisles, kurios yra testuojamos panašaus klimato juostoje esančiuose Danijos ūkiuose. Todėl šios veislės puikiai prisitaiko ir mūsų sąlygomis. Jos išsiskiria gera energine verte, virškinamumu ir aukštu derlingumu“ – apie atrinktas veisles pasakojo jis.

mantas kriukelis
Mantas Kriukelis.

Stebint laukus – bendras vaizdas nenuvilia, tačiau tikslūs rezultatai bus pateikti pilnai nuėmus derlių. Kukurūzų lauko dienos dalyviai galėjo ir patys palyginti skirtingų veislių burbuoles bei užduoti rūpimus klausimus.

Įmonės „Agrokoncernas“ biologinių preparatų vadovas Povilas Švėgžda  pristatė „BlueN“ bakterinį preparatą, kuris padeda augalams pasisavinti ore esantį azotą.

„Šis preparatas veikia kitaip nei daugelis rinkoje esančių biologinių produktų. Bakterija per lapų žioteles patenka į augalo vidų ir fiksuoja azotą tiesiai iš atmosferos, taip užtikrinant ilgalaikį augalo aprūpinimą azotu. „BlueN“ yra sausas, todėl jį patogu sandėliuoti ir jo galiojimo laikas yra dveji metai,“ – apie bakterinį preparatą pasakojo P. Švėgžda.

Pasak jo, biostimuliantas „BlueN“ tinkamas ne tik kukurūzams bet ir kitoms kultūroms. Lauko bandymų rezultatai įrodė šio biostimulianto naudą žieminiams bei vasariniams kviečiams, rapsams, miežiams, taip pat cukriniams runkeliams, bulvėms bei daržovėms.

Europos šalyse silosui auginamų kukurūzų derliaus padidėjimas siekė vidutiniškai 3,6 tonų iš hektaro. Živatkauskų ūkyje šis preparatas buvo išbandytas su „Dignity“ veisle, o rezultatai bus pateikti po derliaus nuėmimo​​.

Šiuo metu yra puikus laikas panaudoti „BlueN“ žieminėms kultūroms, nes, bakterijai įsitvirtinus augale, pagerinamas atmosferinio azoto įsisavinimas, taip pat bakterijos išlieka gyvybingos visu augalo gyvavimo laikotarpiu, jos peržiemoja ir užtikrina geresnį azoto įsisavinimą.

„Nespėjus to atlikti rudenį, kitas tinkamas laikas – pavasaris, kai oras dienomis įšyla virš 10 laipsnių šilumos. Taip pat svarbu pabrėžti, kad geriausias preparato naudojimo laikas yra rytas, kai yra atsivėrusios augalų žiotelės, taip pat reiktų vengti šalnų dieną prieš ir dvi dienas po purškimo. Dėl suderinamumo su augalų apsaugos produktais reikėtų kreiptis į agronomą-konsultantą“ – sakė P. Švėgžda.

Susirinkusiems ūkininkams buvo pademonstruotas ir agrodronas. Tiksliųjų technologijų ir inovacijų centro „AgroTTC“ vadovas Šarūnas Sadauskas pasakojo, kad ši technologija vis dažniau pasitelkiama tarpinių pasėlių sėjai.

„Agrodronai suteikia galimybę tiksliai ir greitai sėti tarpinius pasėlius kukurūzuose. Tarpiniai pasėliai sukaupia daug azoto, kuris reikalingas po derliaus nuėmimo kukurūzų stiebus skaidantiems mikroorganizmams. Toks dronas per valandą gali užsėti apie 17-20 hektarų“, – pasakojo Tiksliųjų technologijų centro vadovas.

Ūkininkams jis pristatė ir taškinio purškimo technologiją, kai dronas nuskenuoja lauką, po to yra sudaromas piktžolių žemėlapis ir laukas yra purškiamas tik ten kur reikia ir kiek reikia. Š. Sadauskas pasidalijo šią technologiją naudojusio ūkio rezultatu, kuriame buvo sutaupyta daugiau nei 50 proc. augalų apsaugos produktų.

sarunas sadauskas
Šarūnas Sadauskas.

Tiksliųjų technologijų centro vadovas taip pat papasakojo apie sėją kintama norma, pasitelkus lauko produktyvumo žemėlapius. Įmonės „Agrokoncernas“ vystoma ūkio valdymo platforma „Agro247“ pradėjo partnerystę su „OneSoil“ įrankiu, kuris pagal ilgamečius palydovinių nuotraukų NDVI žemėlapius, sudaro laukų produktyvumo zonas.

„Pagal šias zonas matome, kurios lauko vietos derlingesnės, kurios ne. Kviečius į prastesnes lauko vietas sėjame didesne norma, o į geresnes – mažesne. Kukurūzuose darome atvirkščiai, nes jiems, kad užaugintų geresnę masę, reikia daugiau vandens. Taigi, į derlingesnes lauko vietas jų sėjame daugiau“, – paaiškino Š. Sadauskas. 

„Agrokoncernas“ investuoja į naujų fermų statybas, todėl stiprina gyvulininkystei skirtų produktų skyrių. Jo atstovas Benas Četrauskas pristatė platų gyvulininkystės ūkiams spirtą produktų krepšelį, kuris yra nuolat pildomas.

Taip pat ūkininkų dėmesio sulaukė įmonės „Agrokoncerno technika“ atstovaujamo prekės ženklo „Bednar“ mulčerio „Mulcher MM7000“ ir diskinio skutiklio „Swifterdisc XO 6000 f“ demonstracijos. Įmonės pardavimų vadovas Justas Mulokas pristatė pasiteisinusią naujovę – žemės ūkio technikos ir padargų nuomą.

„Visą techniką, kurią turime savo asortimente, galima išsinuomoti nuo paros iki kelių sezonų. Ši idėja gimė, kai vienas ūkis paprašė ilgiau pasinaudoti diskinio skutiklio demonstraciniu modeliu, nes norėjo jį išbandyti skirtinguose laukuose, skirtingomis sąlygomis. Šį sezoną 10 skutiklių buvo pilnai užimti“, – sakė J. Mulokas.

Jis pristatė ir dar vieną produktų krepšelio naujieną, kurią jau spėjo pamėgti gyvulininkystės ūkiai – „Weidemann“ krautuvus. Jie puikiai tinka ne tik mažiems ir dideliems ūkiams, tačiau ir ten, kur kita technika neturi galimybės privažiuoti.

„Pavyzdžiui, neseniai pardavėme šarnyrinį krautuvą drabužiais prekiaujančiai įmonei, nes į jos sandėlius netelpa joks traktorius. Rudens ir žiemos sezono metu planuojame praplėsti savo nuomos krepšelį ir pasiūlyti išsinuomoti „Weidemann“ šarnyrinius krautuvus. Tokio krautuvo nuoma parai kainuoja 85 eurus. Jis gali atlikti sunkius krovos darbus, kuriems paprastai reikia 4-5 vyrų. Taip gali būti taupomas ir laikas, ir kaštai“, – sakė „Agrokoncerno technika“ atstovas.

Savo įžvalgomis, patarimais ir praktikoje išbandytomis kukurūzų auginimo technologijomis dalijosi ir patys ūkininkai. Pasak Živatkauskų ūkio šeimininkų, tokios lauko dienos padeda sužinoti naujienas, apsikeisti patirtimis, taip pat savo akimis pamatyti ir įvertinti augalus realiomis sąlygomis.

živatkauskų šeima
Živatkauskų šeima.

 

Partnerio turinys

Dalintis