Ashburn +23,8 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024
Ashburn +23,8 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024

Kur gyvena alpakos, kas tas Ozis ir kur miške sutikti ožkų?

2023/03/07


Kazlų Rūdos savivaldybėje yra net keletas šeimos ūkių, kurie gyvena darnoje su gyvūnais ir kviečia visus apsilankyti. Uždavėme jiems po tris klausimus.

Kristiano alpakos

Kaip pristatytumėte savo ūkį?

Mūsų ūkis yra labai draugiškas, įsikūręs Kazlų Rūdos savivaldybėje Bartininkų kaime, nuošaliau nuo miesto šurmulio. Ūkyje gyvena alpakos, asilas, ponis, egzotinių veislių avys, ožkos, ir triušiukai. Daugelį gyvūnėlių galima paliesti, paglostyti, pamaitinti. Ūkį įkūrėme 2021 metų gegužę. Pradžią pradėjome nuo alpakų, kodėl alpakos? Nes norėjome kažko ko nėra kiekviename kaime, ir tai buvo susapnuotos ir išvajotosios alpakos.

Kuo alpakos yra išskirtinės? Įvardykite ryškiausią gyvūną jūsų ūkyje.

Alpakos itin draugiškas ir mielas gyvūnas, būnant su jomis jauties lyg terapijoje. Viena nuo kitos labai skiriasi ir išvaizda ir charakterio savybėmis. Saulytė yra visų mylimiausia alpaka ir pasižymi gražiausia šukuosena ir labai smalsiu charakteriu.

Kokias paslaugas siūlote lankytojams? Ką planuojate vasaros pramogoms?

Aplankyti mūsų alpakas galite savaitgaliais, norint atvykti darbo dienomis reikia susitarti iš anksto. Atšilus orams savaitgaliais vaikus džiugins ir didelis pripučiamas batutas.

Daržo bitės

Kaip pristatytumėte savo ūkį?

Mūsų ūkelis nedidukas, bet atviras nuoširdžiai draugystei. Pirmąsias tris aveles 2017 m. balandį Vytautui per gimtadienį, be jokio išankstinio įspėjimo ir pasiruošimo, padovanojo uošvė. Jos buvo tikras mūsų džiaugsmas, praminėme kraštovaizdžio dizainerėmis, nes padėjo kovoti su vešlia sodybos žole. Laikui bėgant ir entuziazmui kylant – banda padidėjo iki 25 avių, kelių skirtingų veislių. Į ūkelį vis dažniau užsukdavo draugai ir kolegos su savo vaikučiais iš arčiau susipažinti su avimis ir vilna. Taip pas mus pradėjo atvykti ir mokykliniai autobusai, ir nepažįstamos šeimos. Praeitą vasarą atsirado ir vištų pulkelis, kuris šiais metais bus dar raibesnis ir spalvingesnis.

Įvardinkite ryškiausią gyvūną jūsų ūkyje.

Neabejotinai mūsų ūkelio pažiba – trimetis avinas Adomas. Tiek savo dydžiu, tiek tvirtu charakteriu. Kai ateina metas jam nukirpti visą per žiemą užaugintą vilną – kirpėjams prireikia kelių papildomų minučių nusiteikimui, kad visas pasiruošimo (pagavimo ir pasodinimo į tinkamą poziciją) procesas būtų sklandus.

Kokias paslaugas siūlote lankytojams? Ką planuojate vasaros pramogoms?

Lankytojus gali paglostyti mažuosius ėriukus, susipažinti su vištomis, o jų gūžtose surasti dar šiltutėlį kiaušinį. Jau tapo tradicija, kad lankytojus vaišiname ką tik išvirta žolelių arbata. Smalsiausiems ir mažiausiems turime parengę keletą smagių kūrybinių ir aktyvių užsiėmimų. Gegužę ir birželį mūsų daržuose darbymetis, tačiau net ir tada turėsime keletą kvapais ir skoniais turiningų vėlyvųjų rytmečių smidrų laukuose.

Bagota Ciba

Kaip pristatytumėte savo ūkį?

Esam Bagota ciba, vedam terapinius, patyriminius užsiėmimus su ožkomis. Galvojame, kad mums nėra tinkama ūkio etiketė, nes negaminame ūkiui būdingos produkcijos, o teikiame žmonėms džiaugsmą ir sielos atgaivą, pasitelkdami miško aplinką ir ožkas.

Nuo vaikystės Renaldas ir aš buvom mokinami ir matėme tėvų bei senelių pavyzdžius, tad gyvenime turime turėti kelias veiklas. Pirmoji ožka pas mus apsigyveno 2018 metais, ožkas pasirinkome auginti ketindami eiti pienininkystės kryptimi, tačiau 2022 metų pavasarį atėjo noras keisti ūkio idėją ir taip sugalvojome pasiūlyti žmonėms mobilaus ūkio paslaugą. Bet po kiekvienos tokios vasaros kelionės patys poilsio eidavome ieškoti į mišką, kol vieną rugpjūčio dieną sugalvojome į gamtą pasiimti ir tris mažąsias savo drauges – ožkas. Rugsėjo mėnesį į tokio pobūdžio išvyką pirmą kartą pasikvietėme papraktikuoti ir kitus mūsų veikla besidominčius žmones. Kazlų Rūdos savivaldybėje esame gimę ir augę, jaučiame didelę trauką šiam kraštui, todėl pasirinkome šiose apylinkėse ir toliau kurti savo ateitį.

Kodėl būtent ožkos? Kuo jos išskirtinės ir žavios?

Labai nemėgstam eiti pramintais keliais, mums daug įdomiau užsiimti tokia veikla, kurios dar neturime savo aplinkoje, taip atsiranda daugiau vietos kūrybai. Rinkomės tarp ožkos ir avies (pastarųjų mūsų krašte gausu), o sprendimą nulėmė Renaldo apsilankymas ožkų augintojų seminare, ožkos sūrių skonis ir įvairovė.

Ožkos yra ypač protingi gyvūnai, jų pasitikėjimui įgyti prireikė sumanumo ir laiko. Mus ožkos žavi tuo, kad jos ramios, meilios, kartais ir juokingos, intuityvios – atrodo, kad mato, kam reikia papildomos meilės. Kiekviena mūsų ožka yra savaip įdomi ir išskirtinė, tačiau nedideliame jų būryje galima pastebėti lyderę, kuri tarp gyvūnų neleis įsiplieksti nesutarimams, bendraudama su žmogumi yra rami ir švelni. Mūsų augintinės visos socializuotos ir pripratusios prie žmogaus rankų nuo pirmųjų gimimo dienų. Jos pačios ateina prie žmogaus, joms nereikia skanėstų.

Kokias paslaugas siūlote lankytojams?

Miškų apsuptyje su Bagota ciba ožkomis organizuojame patyriminius pasivaikščiojimus, edukacinę programą ugdymo įstaigoms, darbo kolektyvo turiningą ir atpalaiduojantį laisvalaikį, gimtadienius, vienos dienos šeimos stovyklas.

Ąžuolų Vila

Kaip save pristatytumėte? Kaip atsidūrėte Kazlų Rūdos savivaldybėje ir iš kur pas jus tiek gyvūnų?

Kiek save pamenu, visada svajojau gyventi kaime, turėti žirgų, avių, paukščių, kitų gyvūnų, laisvės ir erdvės. Nors tiek aš, tiek vyras esam gimę ir augę Kaune, miestietiškas gyvenimo būdas nebuvo tai, apie ką svajojome. Tad kibom į sodybos paieškas, kurios truko gerus trejus metus ir galiausiai atvedė mus į Ąžuolų Būdą. Pirmuosius metus jaukinomės šią vietą. Vis tik buvo nemenkas šokas persikėlus iš mažo kotedžiuko prie aštuonių hektarų gan apleistos žemės.

O tada čia ėmė plaukti gyvūnai. Kadangi gerai draugei priklauso gyvūnų prieglauda, ji nieko nelaukusi įtaisė mums keturis ožius ir ožkytę, tada šunų. Anyta atvežė vištų... Ir gausybės ratas atsivėrė! Pačių pirktų ar įsigytų gyvūnų pas mus itin mažai – visi dovanoti, atiduoti ar išgelbėti. Galbūt todėl kiekvienas jų turi ryškias asmenines savybes. Beveik visi jie čia turi vardus, atsineštus ar gautus pagal nuopelnus. Kadangi mūsų ūkio veikla yra edukacinė pramoginė, tai ir gyvūnai čia dirba: dalyvauja fotosesijose, mielai vaišinasi maitinami iš rankų, leidžiasi būti paliesti ir šukuojami, o ant kai kurių galima net ir užsėsti. Sezono metu galima pamatyti, kaip ir iš kur atsiranda pienas, paragauti jo arba avių/ ožkų pieno sūrių.

Ryškiausias gyvūnas jūsų ūkyje?

Negalėčiau išskirti vieno – visi labai ryškūs. Žąsys su Moliūgu priešakyje yra triukšmingiausias ir sargiausias ūkio būrys. Kalakutas Ferdinandas daug kam sužadina vaikystės baimes (nors yra taikaus būdo ir visai neagresyvus padaras). Šuo Ozis – kiemo ūkvedys, pasitinka lojimu, o išlydi džiugiai vizgindamas uodega. Avys Cukrė, Vilnelė ir Bulia bei Rozmarinas, ožkos Smiltė, Etna ir Proškė, žirgai, gražuolės vištos!.. Visi savaip žavūs ir kiekvienas atvykęs pas mus išsirenka savo favoritą, kurį „tikrai mielai vežtųsi namo“.

Kokias paslaugas siūlote lankytojams?

Žiemos „topas“ yra kalėdinės fotosesijos lauko erdvėse su gyvūnais. Jas pamėgo tiek fotografai, tiek klientai dėl laisvesnio formato ir potyrių, kurie užvaldo bendraujant su gyvūnais. Po švenčių tempas sulėtėja, ir pavasariop mes vėl laukiame šeimų, kurios nori pabėgti iš miesto šurmulio, paplepėti apie kaimo reikalus, padraugauti su gyvūnais, išsimaudyti čia esamame tvenkinyje, surengti pikniką, fotosesiją, vaikų gimtadienį ar kitą šventę. Taip pat glaudžiai draugaujame su fotografais, kurie atvyksta pas mus arba mes su kai kuriais gyvūnais vykstame į studiją ar kitą vietą.

Taigi Kazlų Rūdoje ir jos apylinkėse tikrai yra ką pamatyti bei nuveikti!

 

Kazlų Rūdos turizmo ir verslo informacijos centro informacija

Dalintis