Sodino dėl savęs
Kakūnų kaimo gyventojai Rūta Čepukonytė ir Marius Bilkis, sodindami šluotelines hortenzijas namų aplinkai papuošti, nei galvojo, nei tikėjosi, kad jos išaugs į parką, kuris bus įtrauktas į Lietuvos lankytinų vietų sąrašą.
„Persikėlus gyventi į naują sodybą ir pradėjus tvarkyti aplinką, reikėjo apželdinti tvenkinio šlaitus, kad pro langus matytume gražų vaizdą. Kadangi augalais prekiavome daug metų, o hortenzijos tuo metu buvo ant bangos, nusprendėme tą plotelį jomis ir apsisodinti. Be to, nors hortenzijomis susidomėjimas ir buvo didelis, jos dar nebuvo tokios populiarios kaip dabar, tad norėjome ir patys pažiūrėti, kaip kuri veislė auga“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo sakė R. Čepukonytė. Taip, norėdami papuošti savo aplinką, panevėžiečiai prieš šešerius metus pasodino pirmuosius 500 šluotelinių hortenzijų sodinukų. Į pirmą plotelį Hortenzijų parko įkūrėjai susodino tokias veisles, kokias tuo metu turėjo savo medelyne. Didžiąją dalį sudarė iki šiol populiarumo neprarandančios veislės – ‘Vanilla Fraise’, ‘Phantom’, ‘Lime Light’ ir kitos.
Sužydėjus pusei tūkstančio hortenzijų, užburiantis vaizdas iš karto patraukė ir aplinkinių gyventojų, ir pro šalį pravažiuojančiųjų dėmesį. Žmonės ėmė prašyti leisti pasivaikščioti tarp hortenzijų ir iš arčiau pasigrožėti jų žydėjimu.
„Susidūrę su dideliu susidomėjimu, nusprendėme kitais metais nustatyti darbo valandas ir leisti lankytojus su bilietais. Augantys lankytojų srautai parodė, kad žmonėms tai patinka, tad nusprendėme plėstis – pasodinti dar daugiau hortenzijų“, – sakė R. Čepukonytė.
Grožis ir kvapas
Parkas kasmet plečiasi vis naujomis, savo grožiu kvapą gniaužiančiomis hortenzijų veislėmis. Šiuo metu maždaug 2 ha plote auga 50 veislių 4 tūkst. šluotelinių hortenzijų. Pasaulyje priskaičiuojama daugiau kaip 600 hortenzijų veislių. Lietuvoje auginama daugiau kaip 100 veislių. Hortenzijų parko lankytojus žavi jų grožis ir kiek stebina auginimo būdas, mat hortenzijos vandens gauna tiek, kiek nukrenta iš dangaus, jokio dirbtinio laistymo.
„Būdą, kaip auginti šluotelines hortenzijas, nelaistant papildomai, jau buvome išbandę senojoje sodyboje. Literatūroje rašoma, kad jos puikiai auga ir paprastoje arba tik šiek tiek durpe parūgštintoje žemėje. Mes jas sodinome „senoviškai“ į rūgščią durpę, kaip ir auginant didžialapes. Jaunus krūmelius pasodiname į 20 l duobę. Visą plotą uždengiame agrodanga, o ant jos užpilame akmenukų sluoksnį.
Tręšti pradedame dar prieš žydėjimą, kai tik krūmas sulapoja. Iki vasaros pabaigos tręšiame 5–6 kartus. Vandens gauna tiek, kiek būna iš gamtos. Hortenzijoms skirtas trąšas beriame tiesiai ant akmenukų, jas lietus nuplauna ir taip reikalingos medžiagos pasiekia augalus. Tręšiame daug kartų, kad jos visą laiką būtų aprūpintos reikalingomis maisto medžiagomis. Mulčiavimas labai svarbus ne tik dėl grožio – nereikia augalų ravėti ir piktžolės neatima maistinių medžiagų“, – aiškino R. Čepukonytė.
Hortenzijos susodintos kas 2 m, bet jau dabar augintojams aišku, kad, krūmams suvešėjus, kai kuriuos gali tekti persodinti, nes darosi ankštoka.
Anot Hortenzijų parko šeimininkės, lankytojus vis dažniau užburia ne tik žiedynų formų, subtilių spalvų ir atspalvių gausa, bet ir kvapas. „Iš pradžių, kol krūmai buvo jauni, kvapo nesijautė, o dabar, krūmams subrendus, žiedai pradėjo skleisti aromatą. Labiau kvepia ažūrinius (sterilius) žiedynus turinčios hortenzijos. Lankytojai džiaugiasi, kad, eidami nuo vienos veislės krūmų prie kitos, pajunta vis kitokį aromatą. Manau, kad kiekvienais metais kvapai vis stiprės, nes krūmams didėjant ir žiedų gausėja. Ateis toks metas, kad, vaikštant tarp hortenzijų, jausis vientisas kvapas, lankytojams suteiksiantis aromaterapijos poveikį. Žinoma, jei prie namų augini vieną krūmą, nesijaus tokio stipraus kvapo, kokį čia skleidžia žiedų gausa“, – akcentavo ŪP pašnekovė.
Kokia hortenzijų veislė gražiausia parko šeimininkei? „Šiandien ne tik man, bet ir daugeliui lankytojų gražiausia yra ‘Living pink and Rose’ hortenzijų veislė, jai grožiu nenusileidžia ‘Fraise Melba’, lankytojai žavisi ir praėjusiais metais išpopuliarėjusia ‘Fromboisine’, išsiskiriančia raudonais stiebais bei rausvais lapų kraštais, kurios žiedai nuo baltų pasikeičia į intensyvų aviečių raudonumą.
Gyvenimo būdas
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,
tel. +370 603 75 963
https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.