Columbus +2,4 °C Debesuota
Trečiadienis, 18 Grd 2024
Columbus +2,4 °C Debesuota
Trečiadienis, 18 Grd 2024


Rita KRUŠINSKAITĖ
ŪP korespondentė  

„Lely“ ir Lietuvos ūkininkų draugystė kasmet stiprėja

2023/09/30


Pieno ūkių šeimininkai, susirinkę į kasmetinį „Lely“ klubo narių susitikimą ūkininkės Saulenos Krūvelienės ūkyje Prienų rajone, priėmė naujus narius, pagerbė geriausius ūkininkus ir paminėjo Nyderlandų kompanijos „Lely“, gaminančios pažangiausią įrangą pieno ūkiams, 75 metų veiklos sukaktį.
lely 75
Didžiausiems ūkiams ir geriausiems ūkininkams skirti apdovanojimai.

Artėja prie 100-ojo roboto

„Lely“ kompanija pasaulinėje pieno ūkių įrangos gamintojų rinkoje užima daugiau nei 50 proc., o čia susirinkę Lietuvos ūkininkai ir žemės ūkio bendrovių (ŽŪB) atstovai parodo, kad ir jie nėra abejingi šiuolaikiškai, skaitmenizuotai „Lely“ įrangai. Tai, kad renginys vyksta beveik prieš tris dešimtmečius įkurtame Krūvelių ūkyje, kurį perima trečia karta, rodo, jog gyvulininkystė Lietuvoje nėra našta ar nepatogumas“, – sveikindamas susitikimo dalyvius, kalbėjo AB „Lytagra“ valdybos pirmininkas Adomas Balsys.

balsys
AB „Lytagra“ valdybos pirmininkas Adomas Balsys pasidžiaugė kasmet didėjančiu „Lely“ klubu.

Į renginį atvykęs „Lely“ kompanijos atstovas Tadeušas Dembi (Tadeusz Demby), atsakingas už Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos rinkas, klubo nariams palinkėjo sėkmės ūkininkaujant, sveikatos ir asmeninės laimės.

demby
„Lely“ kompanijos atstovas Tadeusz Demby, atsakingas už Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos rinkas, klubo nariams linkėjo sėkmingo ūkininkavimo.

Anot „Lytagros“ komercijos direktoriaus Rimo Norvilo, Lietuvos ūkininkams „Lely“ vardas žinomas nuo 2007-ųjų, kai AB „Lytagra“ tapo šios garsios kompanijos atstove, o pirmieji melžimo robotai, sėkmingai veikiantys iki šiol, buvo sumontuoti 2011 metais. Šiuo metu mūsų šalyje dirba beveik 100 „Lely“ melžimo robotų, priklausančių 35 „Lely“ klubo nariams.

Kasmet Lietuvos ūkininkai įsigyja nuo kelių iki keliolikos „Lely“ melžimo robotų, o kartu su mėšlo šalinimo, šėrimo sistemomis įsigyjamų „Lely“ įrenginių skaičius per metus siekia apie keliasdešimt.

„Šių metų paskutinėmis arba kitų metų pirmosiomis dienomis kalbėsime apie 100-ąjį „Lely“ melžimo robotą Lietuvoje. Manau, kad kitas šimtas „Lely“ melžimo robotų mūsų šalyje turėtų atsirasti greičiau, per ateinančius 5–6 metus“, – optimistiškai ūkininkų ketinimus įsigyti Nyderlandų kompanijos robotus vertino R. Norvilas ir pridūrė, kad gyvulininkystės šaka yra viena jautriausių bei reikalaujanti daugiausia dėmesio ir darbo, todėl „Lely“ klubas įgaus didesnį pagreitį gal ne tiek narių, kiek melžimo robotų skaičiumi, nes tai neišvengiama ateitis.

norvilas lely
AB „Lytagra“ komercijos direktoriaus Rimo Norvilo teigimu, kasmet Lietuvos ūkininkai įsigyja apie keliasdešimt „Lely“ įrenginių.

R. Norvilo nuomone, per 12–15 metų Lietuvoje turėtų būti įdiegta apie 1 000 melžimo robotų. Matant pieno supirkimo kainas, kito kelio nėra. „Kitose šalyse robotizuoti apie 25 proc. pieno ūkių. Lietuvoje situacija kol kas kitokia – 200 robotų melžia apie 12 000 karvių, o iš viso šalyje laikoma apie 200 000 karvių.“

Dideliais žingsniais į priekį

„Lely“ kompanijos veikla prasidėjo 1948 metais, kai broliai Kornelis ir Arijus van der Ley sukūrė, pagamino ir užpatentavo rotacinį grėblį, vėliau buvo sukurtas diskinis trąšų barstytuvas, žemės dirbimo freza, o 1992-aisiais – pirmasis melžimo robotas, ūkininkų pripažintas didžiausia XX a. inovacija. Būtent nuo tų metų prasidėjo didžioji „Lely“ istorija. Kompanija sukūrė ir tokius išradimus, kaip automatinę šėrimo sistemą „Lely Vektor“, jau veikiančią ne viename Lietuvos ūkyje, pašarų stūmiklius, mėšlo šalinimo robotus, mini pieno gamyklą „Lely Orbiter“, dujų emisiją mažinančią sistemą „Lely Sphere“, savaeigę rinktuvę „Lely Exos“, bandos valdymo sistemą „Lely Horizon“, leidžiančią ūkininkams priimti geriausius sprendimus“, – išvardijo didelio pripažinimo sulaukusią „Lely“ įrangą „Lytagra“ Gyvulininkystės padalinio vadovas Rimgaudas Pocevičius.

R. Norvilas pabrėžė, jog šiandien „Lely“ kuriamos įrangos tikslas – našumas ir efektyvumas, apimantis beveik visas veiklas pieno ūkyje – nuo melžimo iki valymo. Kitas labai svarbus kompanijos veiklos akcentas – laisvas gyvulių judėjimas, be jokios prievartos ar agresijos prieš gyvūną. „Viską sujungus ir yra „Lely“, – tvirtino R. Norvilas.

„Lely“ kompanijos metinė apyvarta per metus nuo 511 mln. eurų išaugo iki 704 mln. eurų, o darbuotojų skaičius nuo 1 700 padidėjo iki 2 300. Kompanijai priklauso 1 500 įvairių išradimų patentų, 3 tyrinėjimų ir bandymų stotys, 2 gamyklos – JAV ir Nyderlanduose, kuriose per metus pagaminama apie 7 000 robotų. Investicijos į tyrinėjimus ir išradimus per paskutinius metus padidėjo nuo 1 iki 8 proc. metinės apyvartos, o „Lely“ pagaminta įranga tiekiama į daugiau kaip 50 šalių.

Visa tai patvirtina, kad kompanija į priekį žengia dideliais žingsniais ir kryptingai juda link visiškai robotizuoto ir automatizuoto pienininkystės ūkio, stengdamasi padėti ūkininkams sukurti tvarų, pelningą ir įdomų ūkininkavimą“, – sakė R. Pocevičius.

aptarimas
„Lely“ klubo susitikimas – gera proga su bendraminčiais aptarti aktualijas.

Vertina pirmieji, džiaugiasi naujieji

Pačių ūkininkų iniciatyva susikūręs „Lely“ klubas yra vienintelis Rytų ir Šiaurės Europoje. Klubo nariu tampama įsigijus melžimo robotą. „Pagrindinis klubo tikslas yra suburti bendraminčius, vienijamus tos pačios filosofijos – laisvo gyvulių judėjimo, efektyvumo, produktyvumo ir naujų technologijų diegimo. Čia neformalioje aplinkoje galima pakalbėti apie rezultatus, padiskutuoti ir rasti sprendimus. Susitikimuose pasveikinami jubiliatai“, – pasakojo R. Norvilas. Šį kartą gėlės ir šilti sveikinimo žodžiai buvo skirti ūkininkui Zigmantui Kajėnui iš Ignalinos rajono.

Šiemet „Lely“ klubą papildė du nauji nariai iš Radviliškio rajono – jaunoji ūkininkė Ieva Bitaitytė ir jau nemažą ūkininkavimo patirtį sukaupęs Saulius Gaidžiūnas. Daugiausia melžimo robotų ir kitos „Lely“ įrangos yra įsigiję Žemaitijos ūkininkai.

lely
Ūkininkai Saulius Gaidžiūnas ir Ieva Bitaitytė tapo naujaisiais „Lely“ klubo nariais.

„Melžimo robotai ūkininkų lūkesčius pateisina 99,9 proc. Nesvarbu, ar tai būtų šeimos ūkis, turintis 50–60 karvių, ar šimtus galvijų laikantis stambus ūkis, nes robotai atlieka ne vien melžimo procesą. Jie iš karvės sensoriniais davikliais surenka informaciją apie pašarus, ligas, pieno kokybę. Jei pienas nekokybiškas, robotas automatiškai jį atskiria nuo gero pieno. Iš roboto veterinarijos gydytojas ar pats ūkio savininkas gali gauti net patariamojo pobūdžio informacijos“, – melžimo robotų privalumus akcentavo R. Norvilas.

„Lietuvoje pirmasis įsigijau 2 melžimo robotus ir jau 12 metų jie be pertraukos dirba 24 valandas per parą ir 7 dienas per savaitę. Robotizavus ūkį, žymiai pagerėjo pieno kokybė, nes užprogramuotas robotas visus darbus atlieka labai tiksliai. Džiaugiuosi ir „Lytagros“ technine priežiūra – gedimai pašalinami labai operatyviai ir profesionaliai“, – džiaugėsi antrą dešimtmetį ūkyje dirbančiais robotais Telšių rajono ūkininkas Vaidmantas Sasnauskas.

„Reikia žengti į priekį su naujomis technologijomis, todėl nusprendžiau įsigyti „Lely Astronaut A5“ melžimo robotus. Buvo sunkumų, kol perpratome robotų valdymą, tačiau dabar viskas gerai“, – sakė prieš kelis mėnesius 2 melžimo robotus įsigijusi I. Bitaitytė.

Tokiam pasirinkimui pritarė ir veterinare dirbanti ūkininkės mama Rasa Bitaitienė: „Esu labai patenkinta Ievos pasirinkimu. Pagal mano profesiją ir pasaulėžiūrą, pats geriausias dalykas matyti karves laisvas, nes jos yra socialūs gyvuliai. Dabar karvės gali pačios pasirinkti, kur ir kada gulėti, kada ėsti, kada melžtis ar pasikasyti, be to, yra daug ramesnės.“

Martynas Krūvelis, perimantis močiutės ūkį, kuriame yra 100 melžiamų karvių, jau beveik dvejus metus naudojasi 2 melžimo robotų, šėrimo ir mėšlo šalinimo sistemų teikiamais privalumais. Anot ūkininko, robotizacijos nauda gerai matyti, esant prastoms sąlygoms, kai trūksta pašarų, tada ir pamatai naujų darbo metodų efektyvumą. Analizuodamas robotų pateikiamus duomenis, problemoms dažnai gali užbėgti už akių. „Lely“ įranga pateisino lūkesčius, nėra nė vieno minuso, dėl kurio nevertėtų jos pirkti. Pirmiausia įsisavinsime šią įrangą, o tada gal galvosime ir apie plėtrą“, – ateities planus atskleidė M. Krūvelis.

norvilas lely
AB „Lytagra“ komercijos direktoriaus Rimo Norvilo padėka ir dovanos ūkio šeimininkui Martynui Krūveliui.

„Lely“ klubo prezidentas Adomas Stanaitis kartu su mama Daiva Stanaitiene 300 melžiamų karvių ūkyje turi keturis robotus „Lely Astronaut A4“, o artimiausiomis dienomis bus sumontuoti dar keturi naujos kartos „Lely Astronaut A5“ robotai. „Nauji robotai dirbs tyliau, efektyviau, reikės mažesnių energijos sąnaudų. Šią žiemą drastiškai kritus pieno supirkimo kainoms, nemažai pieno ūkių, ypač mažesnių, nutraukė veiklą. Norint išlikti, reikia efektyvinti ūkio veiklą. Būtent robotai padeda iš karvių gauti didesnį pieno kiekį ir išlaikyti jų ilgaamžiškumą, užtikrinti gerovę bei leidžia sumažinti darbuotojų skaičių, nepakenkiant ūkio našumui ir plėtrai“, – įsitikinęs A. Stanaitis.

Robotai A. Stanaičio ūkyje iš vienos karvės per parą primelžia 35–36 litrus pieno, tačiau ūkininko tokie rezultatai netenkina, todėl po ūkio plėtros jis tikisi pasiekti geresnių primilžių.

Geriausi primelžia daugiau kaip 2 tonas

Renginyje tradiciškai buvo apdovanoti 2022 metais su „Lely“ robotais geriausių rezultatų pasiekę ūkininkai. „Galiu drąsiai teigti, kad „Lely“ robotai Lietuvoje šiandien melžia daugiausiai, dirba efektyviausiai. Gerus primilžius lemia laisvas gyvulių judėjimas, roboto patikimumas, lengva priežiūra“, – konstatavo R. Pocevičius.

lely apdovanojimai
Apdovanojimai įteikti  daugiau nei dvi tonas robotu primelžusiems ūkininkams ir bendrovėms: ŽŪB „Lytagra“ (Giedrė Sopytė), Daivos Stanaitienės ūkiui (Adomas Stanaitis), ūkininkui Henrikui Minelgai, ŽŪB „Lumpėnų Rambynas“ (Remigijus Kelneris), ŽŪB „Okainiai“ (Vilius Samuolis).

I vieta atiteko daugiausiai – 2 148 kg – su robotais primelžusiai ŽŪB „Lytagra“, II vieta – tik 2 kg nuo nugalėtojos atsilikusiam D. Stanaitienės ūkiui (2 146 kg), III vietą užėmė Adelės Adamonienės ūkis (2 090 kg).

Vidutinis pieno kiekis, primelžiamas su „Lely“ robotu Lietuvoje – 1 700 kg. Rytų ir Šiaurės Europoje pirmauja danai, primelžiantys vidutiniškai 2 078 kg pieno, o pasaulyje lyderiauja amerikiečiai, jų rodiklis – 3 206 kg pieno.

 

kelneriui
Už gerus primilžio rodiklius apdovanojimas  įteikiamas  ŽŪB „Lumpėnų Rambynas“ vadovui Remigijui Kelneriui.

Įteikti specialūs „Dairy XL“ padalinio, besirūpinančio stambiais ūkiais, apdovanojimai ūkiams, turintiems ne mažiau kaip 8 robotus – D. Stanaitienės ūkiui (8), ŽŪB „Okainiai“ (9) ir ŽŪB „Lytagra“ (14).

lely karvutes
Simbolinės raudonosios karvutės dovanojamos tik ne mažiau aštuonis melžimo robotus turintiems ūkiams: ŽŪB „Lytagra“ (Giedrė Sopytė), Daivos Stanaitienės (Adomas Stanaitis) ir  ŽŪB „Okainiai“ (Vilius Samuolis).
tortas
Dalyviams buvo skirtas jubiliejinis „Lely“ tortas.

 

Autorės ir AB „Lytagra“ nuotraukos

Titulinėje nuotr. – Renginio dalyviai  susidomėję apžiūrėjo modernia „Lely“ įranga aprūpintą Martyno Krūvelio fermą.

 

Užs. Nr. 150/7

Dalintis

Verslas