Columbus +9,4 °C Debesuota
Šeštadienis, 16 Lap 2024
Columbus +9,4 °C Debesuota
Šeštadienis, 16 Lap 2024

Lenkijos pieno gamintojus atstovaujanti taryba ragina gelbėti besitraukiantį sektorių

2023/10/30


Ne tik Lietuvos pieno gamintojai vienas po kito mažina arba visai likviduoja melžiamų karvių fermas. Sunkmetį išgyvena ir lenkų ūkininkai. Didžiosios Lenkijos žemės ūkio taryba šią savaitę kreipėsi į vyriausybę, prašydama skubiai gelbėti šaliai svarbų žemės ūkio sektorių.

Didžiosios Lenkijos žemės ūkio tarybos pirmininkas Krzysztofas ​​Grabowskis spaudos agentūrai PAP patvirtino, kad pieno supirkimo kainų mažėjimo tendencija pasaulio rinkose laikosi jau kelis mėnesius. Šis procesas veikia visų svarbiausių pieno produktų kainas. Tai tiesiogiai atsispindi ir Lenkijos pienininkystės sektoriuje.

Didžiausią susirūpinimą kelia situacija Didžiosios Lenkijos regione, kuris yra vienas didžiausių pieno gamintojų šalyje, todėl šios žaliavos supirkimo kainų kritimas labiausiai paveikė ten veikiančius ūkius.

Pasak K. Grabowskio, Lenkijos galvijų augintojų ir pieno gamintojų federacijos duomenys rodo, kad vidutinė 2023 m. 8 mėnesių pieno kaina buvo 10,6 proc. mažesnė, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Sausra ir didelės gamybos sąnaudos prisidėjo prie pieno kainų kritimo ir ūkininkų patiriamų nuostolių, rašoma portale Agropolska. Situaciją vidaus pieno rinkoje, pasak tarybos narių, taip pat stipriai lemia Ukrainos konflikto sukelta krizė ir padėtis pasaulio rinkose.

„Reguliarus supirkėjų pieno kainų mažinimas ir augančios gamybos sąnaudos, kurios apima dyzelino, pašarų, veterinarinės priežiūros, trąšų, elektros ir dujų kainas, verčia daugelį gamintojų pasitraukti iš pieno gamybos“, – cituoja K. Grabowskį portalas.

Ypač sudėtinga situacija tiems ūkininkams, kurie verslui vystyti yra paėmę banko paskolų.

Didžiosios Lenkijos žemės ūkio taryba, raštu kreipdamasi Žemės ūkio ir kaimo plėtros ministrą, pateikia konkrečius pasiūlymus, kaip gelbėti padėtį, rašo portalas Wiescirolnicze.pl ir išvardija keturias priemones, tarybos narių manymu, galinčias užtikrinti pieno ūkių pelningumo didėjimą:

  • Skirti finansinę paramą ūkininkams už pagaminto pieno litrą.
  • Leisti investicines ir apyvartines paskolas perklasifikuoti į lengvatines su 2 proc. palūkanomis.
  • Taikyti ilgalaikį embargą ukrainietiškiems pieno produktams.
  • Intensyvinti veiklą, skatinančią Lenkijos pieno pramonę tarptautiniu mastu.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis