Sekmadienio naktį ūkininkai išardė blokadas prie paskutiniojo sienos su Ukraina pasienio punkto Hrebenne, sunkvežimių eismas atkurtas. Apie protesto pabaigą pirmadienį paskelbė Nacionalinių kelių ir greitkelių generalinio direktorato Liublino skyrius. Lenkijos ūkininkai nuo vasario pradžios blokadoje laikė kelis pasienio punktus, neleisdami į šalį įvežti ukrainietiškų grūdų. Protestų organizatoriai tvirtino, kad importuojami grūdai muša ir taip lenkų augintojams nepalankias grūdų supirkimo kainas.
Lubycza Królewska pasienio savivaldybės (Liublino vaivadija) meras Marekas Łuszczyńskis paaiškino, kad jis nesutiko, jog būtų tęsiamas protestas, kuriam leidimas turėjo baigtis gegužės 30 d. „Priežastys apima nuostolius, kuriuos patiria verslininkai, muitinės agentūros ir muitinės sandėliai. Suprantu ūkininkus, bet negalima leisti, kad savivaldybės gyventojai dėl to visą laiką kentėtų“, – Lenkijos radijui „Liublin“ sakė meras.
Tačiau patys ūkininkai pripažįsta, kad sprendimą nutraukti blokadą lėmė Vyriausybės pozicija, išsakyta per paskutinį žemės ūkio ministro susitikimą su ūkininkais. Palenkės vaivadijos biure Žešuve ministras Czesławas Siekierskis ir Palenkės vaivada Teresa Kubas-Hul, susitikę su Liublino ir Pakarpatės vaivadijų ūkininkų atstovais, diskutavo ne tik dėl Lenkijos ir Ukrainos sienos blokados, bet ir dėl ateities, įskaitant sąlygas, kuriomis Ukrainos žemės ūkis galėtų būti integruotas į Europos Sąjungą (ES) taip, kad tai nebūtų kenkiama Lenkijos ir kitų ES šalių žemės ūkio stabilumui.
...diskutuotavo ne tik dėl Lenkijos ir Ukrainos sienos blokados, bet ir dėl ateities, įskaitant sąlygas, kuriomis Ukrainos žemės ūkis galėtų būti integruotas į Europos Sąjungą (ES) taip, kad tai nebūtų kenkiama Lenkijos ir kitų ES šalių žemės ūkio stabilumui.
Pasak ministro Cz. Siekierskio, žemės ūkio problemų neišspręs vien tik Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), todėl turi būti kuriamos tarpžinybinės komandos. „Kartu su ūkininkais peržiūrėsime Žaliąjį kursą. Tai bus vykdoma centriniu lygmeniu, dalyvaujant įvairioms ūkininkų grupėms, todėl bus kuriamos tarpžinybinės komandos“ – cituojamas ministras Lenkijos žemės ūkio ministerijos feisbuko paskyroje.
Beje, blokadų organizatoriai dar ne visai nuleido ginklus. Merų sprendimus jie gali apskųsti teismams.
Dorohusko punkte sienae krovinių eismui buvo atidaryta prieš savaitę, balandžio 22 d. „Meras nepakenkė mūsų interesams, tačiau atkreipė dėmesį, kad kitų pramonės šakų atstovai, kurie gyvena prie sienos, yra ant bankroto ribos ir reikia kažką daryti. Jis turėjo patirti jų spaudimą“, – tada situaciją komentavo protesto organizatorius Marcinas Wilgosas, nutraukdamas ilgiausiai trukusią sienos blokadą.
Primename, kad šių metų vasario 9 d. lenkų ūkininkai pradėjo protestą keliuose prie sienos kirtimo punktų Hrebenne ir Dorohuske. Tada jie pratęsė demonstracijas prie Zosinos ir Dołhobyczów pasienio punktų. Kovo 21 d. demonstrantai baigė blokadą Zosine, balandžio 16 d. – Dołhobyczówe. Balandžio 22 d. blokada baigėsi ir prie Dorohusko punkto. Tą pačią dieną piketo dalyviai išsiskirstė, pranešdami, kad skųs šį sprendimą teismui.
Ukrainietiškiems grūdams apribojimas liko
Reaguodamas į situaciją Ukrainos agrarinės politikos ministras Mykola Solskyi vakar išreiškė padėką Lenkijos ministerijai ir abiejų šalių pramonės asociacijoms už konstruktyvų darbą atblokuojant sieną: „Derybos, kurios truko, nebuvo lengvos, bet svarbiausia, kad turėtume rezultatą“ (beje, į korupcijos skandalą patekęs Ukrainos ministras toliau eina pareigas; kaip penktadienį pranešė ministerija, jis už 75,7 mln. grivinų užstatą paleistas iš areštinės).
Nors sunkvežimių registracija ir judėjimas per sieną abiem kryptimis vyksta įprasta, kaip pažymi ukrainiečių portalas „Latifundist“, grūdinės kultūros negalės patekti į Lenkijos rinką. „Šio tipo kroviniai per Lenkijos teritoriją gali keliauti tik tranzitiniu režimu“, – rašoma portale.
Ministras užsiminė, kad derybos tarp ministerijų ir asociacijų bus tęsiamos. Šalys susitarė kas mėnesį keistis duomenimis apie žemės ūkio produktų tranzitą, kad būtų galima stebėti situaciją.
Kitas Ukrainos ir Lenkijos žemės ūkio ministrų susitikimas numatytas gegužės 7 dieną, kurio metu bus aptariamos bendradarbiavimo vasarą sąlygos.
Ūkininkų protestai žlugdo ūkininkus
Dar balandžio viduryje Liublino verslininkai susitiko su Dorohusko sienos postą užblokavusiais ūkininkais ir paragino juos atsitraukti. „Tai skaudina, nes mes ne tik prarandame likvidumą, bet ir rinką, kurioje dirbome daug metų“, – tada portalui „WP“ sakė vienas iš verslininkų Jacekas Korzeniewskis.
Dėl ūkininkų veiksmų kelis mėnesius visiškai buvo sutrikusi visa logistikos grandinė ir viešųjų paslaugų teikėjų veikla: vežėjai, ekspeditoriai, perkrovimo terminalai, taip pat muitinės agentūros ir sandėliai, valiutos keityklos, maitinimo įstaigos ir sunkvežimius aptarnaujančios įmonės.
„Negali būti taip, kad viena socialinė grupė siekia savo tikslų kitų verslininkų, darboviečių ir mūsų įmonių sąskaita“, – kritikavo J. Korzeniewskis, kuris taip pat yra vienos iš įmonių, užsiimančių prekių tiekimo grandinių tarp Lenkijos ir Ukrainos aptarnavimu, prezidentas.
Nuo pasienio blokados pradžios jo įmonės apyvarta sumažėjo apie 60 proc., verslininkas nerimavo, kad gali tekti atleisti 80 įmonėje dirbančių žmonių.
ŪP portalo informacija
Socialinių tinklų nuotr.