Columbus +2,4 °C Debesuota
Trečiadienis, 18 Grd 2024
Columbus +2,4 °C Debesuota
Trečiadienis, 18 Grd 2024

Lietuva gali sulaukti dar didesnio lenkiškų braškių antplūdžio

2024/06/02


Kaimyninėje Lenkijoje vos prasidėjus braškių sezonui, uogų supirkimo kainos nusirito iki pastarųjų trejų metų žemumų, dėl to šios šalies braškių augintojai jau surengė protesto akcijas prie perdirbimo įmonių. Rinkos ekspertai neslepia, kad augintojai, sumažinę perdirbėjams parduodamų braškių kiekį, kur kas daugiau jų pateiks didmeniniams supirkėjams, o šie – prekybininkams. Gali būti, kad lenkiškų braškių, dažnai kainuojančių mažiau nei išaugintos Lietuvoje, antplūdis pasijus ir mūsų šalyje.

Šią savaitę Liublino Opolės mieste (Liublino vaivadija) braškių augintojai prie dviejų braškes superkančių ir jas perdirbančių įmonių surengė protesto akcijas. Šiomis akcijomis jie protestavo prieš itin žemas uogų supirkimo kainas, mat praėjusią savaitę kai kurie uogų perdirbėjai paskelbė minimalias uogų supirkimo iš augintojų kainas – už braškių, juodųjų serbentų 1 kg pažadėjo mokėti ne mažiau nei 2 PLN (0,47 Eur), raudonųjų serbentų – 0,5 PLN (0,12 Eur), vyšnių – 1,2 PLN (0,28 Eur), aviečių – 3,6 PLN (0,85 Eur), slyvų – 1,0 PLN (0,24 Eur), agrastų – 0,6 PLN (0,14 Eur).

Nors tai – minimalios kainos, o kasdieniuose prekybos sandoriuose perdirbėjai gali mokėti kiek daugiau, atsižvelgdami į pasiūlos ir paklausos apimtis, žaliavos kokybę, oro sąlygas bei kitus veiksnius, turinčius įtakos kainodarai, tačiau, kaip portalui farmer.pl pastebėjo Lenkijos rinkos ekspertai, perdirbėjai nėra nusiteikę mokėti kur kas daugiau nei minimalios kainos – dažniausiai šias padidina vos keliolika ar keliasdešimčia grašių.

Interviu Lenkijos televizijos kanalui TVP3 vienas iš braškininkų protesto akcijos organizatorių Krzysztofas Chmielis teigė, kad tokios perdirbėjų siūlomos bei jau už pirmąsias braškes mokamos kainos jiems kelia neviltį – tai kur kas mažiau už braškių auginimo savikainą. „Mūsų – braškių augintojų – tokios itin žemos braškių supirkimo kainos netenkina. Net padvigubinus ir už 1 kg braškių mokant po 4 PLN (0,94 Eur), jos vis tiek neatitiktų realijų – braškių 1 kg išauginimo savikaina svyruoja apie 5 PLN (1,18 Eur). Tad siūlomos kainos niekaip nepadengia savikainos. Be to, šie metai išskirtiniai, uogų laukus paveikė orų anomalijos – vandens stygius, stiprios šalnos, vietomis siekusios net –10 ℃, o braškėms pradėjus žydėti ir megzti uogas prasiautė krušos“, – aiškino K. Chmielis. 

Anot jo, jau dabar Lenkijos rinką yra užplūdusios iš Maroko ar Egipto atvežtos braškės, kurios šalies prekyvietėse pardavinėjamos labai pigiai. Vietinės braškės, kurių sezonas dar tik prasideda, tampa nekonkurencingomis. Lenkijoje mažmeninėje prekyboje šiuo metu lenkiškų braškių 1 kg kainuoja 15,99–17,99 PLN (3,76–4,23 Eur). Įvežtinės parduodamos maždaug trečdaliu pigiau. „Nenorėčiau atsisakyti braškių auginimo, kurį pradėjo dar mano senelis, iš jo perėmė tėvas, o dabar tęsiame mes su broliu“, – kalbėjo 26-metis braškių augintojas.  

Pasak K. Chmielio, dabar Lenkijos braškių augintojai visas viltis deda į didmeninius supirkėjus, kurie braškes iš augintojų supirks tam, kad galėtų parduoti tiesiogiai vartotojams arba eksportuoti į kitas šalis. Agentūrai „Reuters“ ekspertai teigė, kad yra didelė tikimybė, jog šią vasarą Lenkija didins braškių eksportą, ypač į kaimynines šalis, tarp jų – ir į Lietuvą. 

 

ŪP fotoinformacija

Dalintis

Verslas