Columbus +8,1 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 28 Bal 2025
Columbus +8,1 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 28 Bal 2025

Lietuva pasaulinėje EXPO parodoje Japonijoje užkūrė tikrą pirtį: dėmesio centre – unikalus baltiškas sveikatinimo ritualas

2025/04/28


Japonijoje duris atvėrusioje pasaulinėje EXPO 2025 parodoje Lietuva sulaukė išskirtinės sėkmės – nacionalinės turizmo skatinimo agentūros VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ pateiktas mūsų šalies pristatymo vaizdo klipas buvo atrinktas nuolat transliuoti didžiausioje Osakos mieste vykstančios parodos arenoje „Matsuri“. Parodos lankytojams Lietuva taip pat pristatė baltiškas pirties tradicijas, kurios Japonijoje sulaukia vis daugiau dėmesio. 

EXPO

„Turizmas – tai ne tik mūsų ekonomikos dalis, bet ir galimybė pasauliui parodyti unikalią Lietuvos tapatybę. Todėl kiekviena proga pristatyti mūsų šalį tarptautinėje erdvėje yra itin svarbi. Džiaugiamės, kad Lietuva buvo pastebėta pasaulinėje EXPO 2025 parodoje Osakoje – tai puikus pavyzdys, kaip kryptingas darbas ir kūrybiški sprendimai gali atverti naujas galimybes. Skaičiuojame, kad pernai Lietuvoje apsilankė daugiau nei 5 tūkst. turistų iš Japonijos –  tai 7 proc. daugiau nei užpernai. Stiprindami Lietuvos žinomumą, galime pasiekti dar daugiau, nes pasaulinėje parodoje lankysis ir su Lietuva geriau susipažinti galės ne tik lankytojai iš Japonijos, bet ir iš kitų pasaulio šalių“, – sako ekonomikos ir inovacijų viceministrė Agila Barzdienė.

Zykas

Kaip pažymi „Keliauk Lietuvoje“ vadovė Olga Gončarova, vaizdo klipo transliacijos – tai išskirtinė galimybė Lietuvos turizmo potencialą pristatyti tarptautinei auditorijai. Lietuvą pristatantis klipas didžiausioje EXPO parodos erdvėje, užimančioje net 23 000 kv. metrų plotą ir talpinančioje iki 16 000 žiūrovų, nuolat rodomas tarp pagrindinių renginių. Vaizdo klipą galima peržiūrėti čia

EXPO

Balandžio 25 – gegužės 6 dienomis EXPO parodoje vyksta ir specialioji Turizmo savaitė, kurios tema – „Co-creating tourism experiences that bring cultures together“ (Turizmo patirtys, jungiančios kultūras). Savaitę pradėjo balandžio 26 d. Lietuvos kartu su Latvija organizuotas ypatingas Baltijos šalių pristatymo renginys, kuriame pagrindinis dėmesys buvo skirtas sveikatinimo ritualams, ypatingai akcentuojant baltiškas pirtis.

„Paroda tik prieš dvi savaites prasidėjo, matome didelį susidomėjimą Baltijos paviljonu ir labai džiaugiamės, kad jau pačios pirmos EXPO tematinės savaitės metu turėjome pirmą mūsų renginį parodoje,  išskirtinę galimybę pristatyti Lietuvą ir jos turizmo potencialą japonams ir visiems parodos dalyviams. Lietuvos inicijuotas ir kartu su Latvija organizuotas renginys, kuriame pristatėme sveikatinimo ritualus, ypatingai akcentuojant baltiškas pirtis, atskleidė mūsų ypatingą ryšį su gamta, atliepė ir tai, kas svarbu patiems japonams“, - sako ambasadorė, Lietuvos Generalinė komisarė EXPO 2025 Osaka Lina Antanavičienė. 

EXPO

Daugiau nei šiluma ir garas

„Mūsų teminės savaitės tikslas – sutelkti išmintį ir žinias, sprendžiant pasaulines problemas, skatinti kultūrinį dialogą ir kurti ateities visuomenę, kurioje gyvenimas gali spindėti ryškiai. Siekiame, kad pasaulis atrastų Baltijos regioną per sveikatinimo, kultūrinių skirtumų ir bendrų pomėgių prizmę“, – sako O. Gončarova.

Pagrindiniame Lietuvos renginyje EXPO parodoje dalyvavo profesionali daugiau kaip 8 metų patirtį sukaupusi pirtininkė, Lietuvos pirčių asociacijos vadovė Birutė Masiliauskienė, Latvijos pirtininkas bei Japonijos saunos asociacijos atstovas. Šio pustrečios valandos trukusio renginio metu lankytojai galėjo stebėti autentiškus Baltijos šalių pirčių ritualų pristatymus ir dalyvauti diskusijoje apie kultūrinius skirtumus bei bendrumus.

EXPO

Renginio metu buvo atskleisti ir skirtumai tarp latviškos bei lietuviškos pirčių tradicijų. Kaip pasakoja Lietuvos pirčių asociacijos vadovė B. Masiliauskienė, latviškoje pirtyje gausu ezoterikos, ritualikos, iš kitų kultūrų atėjusios magijos, tuo metu lietuviška pirtis yra konkretesnė, praktiškesnė, daugiau orientuota į procedūras ir fiziškumą – masažą, vanojimą.

„Lietuviška pirtis yra kitokia, moteriška. Pavyzdžiui, suomiška sauna yra karšta, joje ilgai neišbūsi, o lietuviška pirtis siejasi su senovės matriarchaline kultūra, atėjusia iš gilios praeities. Lietuviška pirtis – tai daugiau nei šiluma ir garas. Tai sveikatinimo ritualas, kuris apjungia gamtos jėgą, senovines tradicijas ir gilią atsipalaidavimo filosofiją. Po 3 valandų lietuviškos pirties ritualų jautiesi kaip po 3 dienų atostogų“, – sako B. Masiliauskienė. 

EXPO

Galimybė patirti baltiškus ritualus

Po diskusijos, kurioje savo įspūdžiais dalijosi ir baltiškų pirčių malonumus jau patyręs Japonijos pirtininkų atstovas, renginys buvo pratęstas jungtiniame Lietuvos ir Latvijos paviljone, kuriame dvi dienas EXPO 2025 parodos lankytojai galėjo patys patirti Baltijos šalių pirties ritualus. Lietuvos ir Latvijos pirtininkai rengė interaktyvius pasirodymus su vantomis, kvapais, masažais, vanojimais ir garų imitacijomis. Paviljone taip pat buvo įrengta išskirtinio dizaino rasojanti siena, ant kurios lankytojai galėjo piešti. 

„Keliauk Lietuvoje“ vadovė O. Gončarova atkreipia dėmesį, kad lietuviškos pirtys jau buvo pristatytos Japonijoje 2024 m. vykusioje turizmo parodoje JATA, kurioje sulaukė didžiulio susidomėjimo. Japonai net išmoko naują žodį – „pirtis“. Šiuo metu Japonijoje pirties kultūra klesti – tai ne tik atsipalaidavimo, bet ir sveikatinimo, meditacijos, lėto buvimo dalis. 

„Lietuvą Japonijoje pristatome per gamtos motyvus, atsispindinčius mūsų tautodailėje, tradiciniuose suvenyruose, langinėse, staltiesėse, kur ornamentuose persipina augalų ir miškų elementai. Japonai iškart atpažįsta ir įvertina šiuos gamtos simbolius, nes jie artimi ir jų kultūrai. Lietuviai yra išsaugoję gilų ryšį su gamta, o Japonijoje šis santykis gyvuoja per šintoizmotradicijas“, – sako O. Gončarova.

 

„Fabula Rud Pedersen Group“ informacija

Dalintis