Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023
Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023

Lietuviškas medus nebrango

2022/12/07


Nors Lietuvoje jau ne pirmą mėnesį infliacija šoka kadrilį ir daugelis maisto produktų tik brangsta, bet medaus kaina išlieka tokia pati, kaip ir pernai. Šiemetė Lietuvos medaus rinka perpildyta, nes eksportas stringa. Tad bitininkai neriasi iš kailio ir ieško būdų, kaip ir kur realizuoti produkciją.

Rinka perpildyta

VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, pernai IV ketvirtį iš Lietuvos buvo eksportuota daugiau nei
1 225 t medaus. Tačiau šiemet medaus eksportas menko – I ketvirtį eksportuota 914 t, o II ketvirtį –
344 t medaus. Lietuviškas medus keliauja į Airiją, Prancūziją, JAV, Portugaliją, Estiją, Latviją. Daugiausia jo išvežama į Lenkiją, Vokietiją ir Ispaniją.

Nors mūsų šalyje lietuviško medaus pakanka, rinka dar papildoma ir atvežtiniu. Pernai IV ketvirtį į Lietuvą buvo importuota 1 635 t, šiemet I ketvirtį – 948 t, o II ketvirtį – 77 t medaus. Didžiausi kiekiai atkeliavo iš Ukrainos ir Kinijos.

Eksportui parduodamo medaus kainos yra žemesnės negu Lietuvos rinkoje parduodamo medaus. Šiemet supirkėjai už kilogramą medaus bitininkams siūlo 2,5 Eur. „Džiaugtumėmės, jei medų urmu supirktų po 2,5 Eur/kg. Tačiau ir už šią kainą sudėtinga parduoti. Kol kas visa produkcija stovi sandėliuose. Laukiu geresnių laikų. Tikiuosi, kad medų realizuosiu po Naujųjų metų“, – optimizmo nepraranda Vilniaus r. bitininkas Mykolas Valavičius.

Panevėžio bitininkų draugijos vadovas Vaidas Arbutavičius „Ūkininko patarėjui“ sakė, kad bitininkus gelbėdavo didmeninė prekyba. Deja, šiemet ji stringa. „Dauguma bitininkų atsikvėpė ir nebedirbo, neieškojo, kur galės realizuoti medų. Todėl dabar jie sėdi ir svarsto, ką daryti. O juk nereikėtų pasitikėti vienu ar dviem pirkėjais, reikia turėti 10–15 ir daugiau. Tuomet, kai vienas neperka, nuperka kitas. O dabar – kas kaip moka, tas taip šoka. Jau nebe tie laikai, kad supirkėjai atvažiuotų medų iš namų paimti, reikia patiems siūlyti, ieškoti, dirbti. Juk prekyba – darbas, kurio negalima apleisti“, – teigė V. Arbutavičius.

Problemų neturėjo

Panevėžio bitininkų draugijos vadovas minėjo, kad bitininkai, pardavinėjantys medų turgeliuose, mugėse po truputį jį išparduoda ir jų turimo medaus atsargos mažėja. V. Arbutavičius pastebėjo, kad pastaraisiais metais lietuvių įpročiai pasikeitė, daug kas medaus įsigyja per socialinius tinklus, skelbimus, elektroninėse parduotuvėse. „Nors šiemetis pirkimas vangokas, tačiau jis vyksta. O tie, kas laukia, kol jų medaus bačkas iš namų išridens ar visą medų išpirks kaimynai, tai iki šiol tebelaukia“, – atviravo bitininkas.

Pats V. Arbutavičius ŪP teigė, kad per visą bitininkavimo laikotarpį neturėjo problemų realizuojant medų. Jų jis neturi ir šiemet. Vaido medus, skirtas didmeninei prekybai, dokumentaliai buvo parduotas liepą. „Dalį medaus ir bičių produktų parduodame elektroninėje parduotuvėje. Bičių produktų: žiedadulkių, bičių duonelės ir kt. pirkimas yra sezoniškas. Klientai jų pageidauja, kai pradeda siausti peršalimo ligos. Juos vertina tie, kurie supranta natūralių produktų naudą. Tačiau daugumai žmonių dar trūksta informacijos apie bičių produktų naudą sveikatai. Medaus klientai pageidauja ištisus metus. Jo pirkimai šiek tiek sumažėja tik vasarą“, – pastebėjo bitininkas.

Prekinio ženklo „Vaido bitynas“ įkūrėjas elektroninėje parduotuvėje parduoda gražiai įpakuotus bičių produktų rinkinius, kainuojančius 20 Eur, medaus šokoladą, medų su čiobreliais, avietėmis, citrinomis ir imbierais, kava ir kt., kainuojančius po 4 Eur, už 100 g žiedadulkių prašoma 3 Eur, už kilogramą – 25 Eur, už kilogramą bičių duonelės – 40 Eur. Brangiausias produktas – šaldytas bičių pienelis, 15 g kainuoja 40 Eur.

Prisimena, kai suserga

Visą straipsnį galite skaityti 2022 m. gruodžio 6 d.„Ūkininko patarėjuje”, Nr. 138.

Laikraštis Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

 

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

ŪP korespondentė Jolita ŽURAUSKIENĖ

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

 

Dalintis
2023/04/01

Paroda „Ką pasėsi... 2023“ – žvilgsnis į agroverslo ateitį (galerija)

ŪP korespondentas Justinas ADOMAITIS. – Šiandien – paskutinė tarptautinės žemės ūkio parodos „Ką pasėsi... 2023“ diena. Parodos šeiminikės –  Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU...
2023/04/01

Karikatūristų bendruomenės šventė

ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ. – Balandžio pirmoji Lietuvos dailininkams karikatūristams yra šventė. Tą dieną jie tradiciškai mini susitikdami savo darbų parodose. Tradicija nelaužoma ir šiemet, nors paroda suren...
2023/04/01

Žaliuojanti puokštelė Verbų sekmadieniui

Jau šį sekmadienį dalis tikinčiųjų eis į bažnyčią – likus savaitei iki Velykų švenčiamas Verbų sekmadienis. Katalikams tai žymi Biblijoje aprašytą Kristaus įžengimo į Jeruzalę įvykį. Bet kaip tai susiję su nuskintų augal...
2023/04/01

Lietuvos vynuogių augintojams – ES parama vyno gamybai

Jau birželio mėnesį Lietuvos vyninių vynuogių veislių augintojai ir vyno iš jų gamintojai galės teikti paraiškas ir pasinaudoti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano sektorinės intervencinės priemo...
2023/04/01

Keičiasi leidimų išdavimo tvarka

Balandžio 1-ąją įsigaliojo Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimai. Nuo šiol asmenims bus išduodami elektroniniai leidimai laikyti ar nešiotis ginklus bei apsaugos darbuotojo pažymėjimus.
2023/03/31

Prezidentas pristatė Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį visuomenei pristatė šių metų liepos mėnesį Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą.
2023/03/31

Priėmė sprendimą byloje dėl nealkoholinio alaus reklamos teisėtumo

Administracinėje byloje ginčas kilo dėl Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento nutarimo „Taikyti ekonomines sankcijas UAB „Kalnapilio-Taurė grupė“ už Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimus“, kuriuo nutarta s...
2023/03/31

Žemės ūkio parodos tendencijos: technologijos, dirbtinis intelektas ir dėmesys aplinkosaugai

Vytauto Didžiojo Universiteto žemės ūkio akademijoje net tris dienas vyksta tarptautinė paroda „Ką pasėsi... 2023“. Tai yra vienas didžiausių žemės ūkio sektoriaus renginių, kuriame agroverslo atstovai pristato savo veiklas ir svarbiau...
2023/03/31

Socialinis pasitikėjimas Lietuvoje yra žemas

Socialinis pasitikėjimas – rodiklis, nurodantis žmonių pasitikėjimo pažįstamais ir nepažįstamais asmenimis bei institucijomis laipsnį. Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkų teigimu, Lietuvoje jis yra žemas, o tai lemia žemesnį d...