Ashburn +14,2 °C Debesuota
Trečiadienis, 28 Vas 2024
Ashburn +14,2 °C Debesuota
Trečiadienis, 28 Vas 2024

Lietuviškas medus nebrango

2022/12/07


Nors Lietuvoje jau ne pirmą mėnesį infliacija šoka kadrilį ir daugelis maisto produktų tik brangsta, bet medaus kaina išlieka tokia pati, kaip ir pernai. Šiemetė Lietuvos medaus rinka perpildyta, nes eksportas stringa. Tad bitininkai neriasi iš kailio ir ieško būdų, kaip ir kur realizuoti produkciją.

Rinka perpildyta

VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, pernai IV ketvirtį iš Lietuvos buvo eksportuota daugiau nei
1 225 t medaus. Tačiau šiemet medaus eksportas menko – I ketvirtį eksportuota 914 t, o II ketvirtį –
344 t medaus. Lietuviškas medus keliauja į Airiją, Prancūziją, JAV, Portugaliją, Estiją, Latviją. Daugiausia jo išvežama į Lenkiją, Vokietiją ir Ispaniją.

Nors mūsų šalyje lietuviško medaus pakanka, rinka dar papildoma ir atvežtiniu. Pernai IV ketvirtį į Lietuvą buvo importuota 1 635 t, šiemet I ketvirtį – 948 t, o II ketvirtį – 77 t medaus. Didžiausi kiekiai atkeliavo iš Ukrainos ir Kinijos.

Eksportui parduodamo medaus kainos yra žemesnės negu Lietuvos rinkoje parduodamo medaus. Šiemet supirkėjai už kilogramą medaus bitininkams siūlo 2,5 Eur. „Džiaugtumėmės, jei medų urmu supirktų po 2,5 Eur/kg. Tačiau ir už šią kainą sudėtinga parduoti. Kol kas visa produkcija stovi sandėliuose. Laukiu geresnių laikų. Tikiuosi, kad medų realizuosiu po Naujųjų metų“, – optimizmo nepraranda Vilniaus r. bitininkas Mykolas Valavičius.

Panevėžio bitininkų draugijos vadovas Vaidas Arbutavičius „Ūkininko patarėjui“ sakė, kad bitininkus gelbėdavo didmeninė prekyba. Deja, šiemet ji stringa. „Dauguma bitininkų atsikvėpė ir nebedirbo, neieškojo, kur galės realizuoti medų. Todėl dabar jie sėdi ir svarsto, ką daryti. O juk nereikėtų pasitikėti vienu ar dviem pirkėjais, reikia turėti 10–15 ir daugiau. Tuomet, kai vienas neperka, nuperka kitas. O dabar – kas kaip moka, tas taip šoka. Jau nebe tie laikai, kad supirkėjai atvažiuotų medų iš namų paimti, reikia patiems siūlyti, ieškoti, dirbti. Juk prekyba – darbas, kurio negalima apleisti“, – teigė V. Arbutavičius.

Problemų neturėjo

Panevėžio bitininkų draugijos vadovas minėjo, kad bitininkai, pardavinėjantys medų turgeliuose, mugėse po truputį jį išparduoda ir jų turimo medaus atsargos mažėja. V. Arbutavičius pastebėjo, kad pastaraisiais metais lietuvių įpročiai pasikeitė, daug kas medaus įsigyja per socialinius tinklus, skelbimus, elektroninėse parduotuvėse. „Nors šiemetis pirkimas vangokas, tačiau jis vyksta. O tie, kas laukia, kol jų medaus bačkas iš namų išridens ar visą medų išpirks kaimynai, tai iki šiol tebelaukia“, – atviravo bitininkas.

Pats V. Arbutavičius ŪP teigė, kad per visą bitininkavimo laikotarpį neturėjo problemų realizuojant medų. Jų jis neturi ir šiemet. Vaido medus, skirtas didmeninei prekybai, dokumentaliai buvo parduotas liepą. „Dalį medaus ir bičių produktų parduodame elektroninėje parduotuvėje. Bičių produktų: žiedadulkių, bičių duonelės ir kt. pirkimas yra sezoniškas. Klientai jų pageidauja, kai pradeda siausti peršalimo ligos. Juos vertina tie, kurie supranta natūralių produktų naudą. Tačiau daugumai žmonių dar trūksta informacijos apie bičių produktų naudą sveikatai. Medaus klientai pageidauja ištisus metus. Jo pirkimai šiek tiek sumažėja tik vasarą“, – pastebėjo bitininkas.

Prekinio ženklo „Vaido bitynas“ įkūrėjas elektroninėje parduotuvėje parduoda gražiai įpakuotus bičių produktų rinkinius, kainuojančius 20 Eur, medaus šokoladą, medų su čiobreliais, avietėmis, citrinomis ir imbierais, kava ir kt., kainuojančius po 4 Eur, už 100 g žiedadulkių prašoma 3 Eur, už kilogramą – 25 Eur, už kilogramą bičių duonelės – 40 Eur. Brangiausias produktas – šaldytas bičių pienelis, 15 g kainuoja 40 Eur.

Prisimena, kai suserga

Visą straipsnį galite skaityti 2022 m. gruodžio 6 d.„Ūkininko patarėjuje”, Nr. 138.

Laikraštis Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

 

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

ŪP korespondentė Jolita ŽURAUSKIENĖ

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

 

Dalintis
2024/02/28

Pavojingas kokteilis gali susprogdinti ekonomiką

Suskystintų naftos dujų (SND) akcizo viražai, kai nuo nulinio tarifo jis buvo pakeltas iki beprotiškų aukštumų, o paskui labai nenoriai nuleistas ant žemės, pakurstė įvairių minčių ir svarstymų, kodėl į tokius kraštutinumus pu...
2024/02/28

Profesionalus fotografas iš Ramygalos R. Dūda: „Mano tikslas parodyti žmonėms, kad jie – gražūs“

Panevėžys (JP.lt). „Pagal pavardę turėjau tapti muzikantu“, – šmaikščiai savo internetinėje svetainėje rašo Rokas Dūda. Tačiau šio fotografo požiūris į savo amatą ne tiek šmaikštus, kiek ...
2024/02/28

Sutelktos pajėgos Baltijos jūroje nuskandintai karo amunicijai surinkti

Po Antrojo pasaulinio karo Baltijos jūroje, pavyzdžiui, netoli Bornholmo baseino, Gotlando gilumos, Gdansko gilumos, Flensburgo fiordo ir Mažojo Belto buvo išmesta apie 40 000 tonų cheminės amunicijos. Nežinomas kiekis į jūrą taip pat buvo ...
2024/02/28

Dirvinis asiūklis – piktžolė ar vaistažolė?

Net neabejoju, kad daugeliui daržininkų dirvinis asiūklis visuomet išliks piktžole, kovojant su ja daržovių lysvėje ar gėlyne, nusvyra rankos. Asiūklio stiebas nariuotas, iš kiekvieno narelio kyšo aplink išsidėsčiusios ...
2024/02/28

Ūkininkai patiria pavojingą psichologinę įtampą – bet kam tai rūpi?

Pratrūkus ūkininkų protestams, politikai mėgina suvaldyti situaciją švelnindami žemės ūkio veiklai keliamus reikalavimus. Visuomenėje netrūksta ir neigiamo protestuojančių žemdirbių vertinimo, nesupratimo. Tuo tarpu užsienio mokslininkai ka...
2024/02/28

NŽT vykdo naujų valstybinės žemės patikėtinių priežiūrą

Nuo šių metų valstybinė žemė miestuose ir miesteliuose patikėjimo teise perduota valdyti savivaldybėms. Joms patikėta teisė sudaryti valstybinės žemės nuomos, panaudos sandorius, priimti administracinius sprendimus, susijusius su patikėjimo...
2024/02/27

Iki Prezidento rinkimų 75 dienos: ne visų būsimųjų kandidatų sąskaitos pilnėja

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) informuoja, kad iki gegužę vyksiančių Respublikos Prezidento rinkimų likus 75 dienoms visi juose kandidatuojantys asmenys bendrai jau yra gavę daugiau kaip 560 tūkstančių eurų.
2024/02/27

EP pritarė planui atkurti 20 proc. ES sausumos ir jūrų teritorijų

Antradienį, vasario 27 d., Europos Parlamento (EP) nariai patvirtino gamtos atkūrimo įstatymą, kuriuo siekiama iki 2030 m. atkurti bent 20 proc. ES sausumos ir jūrų teritorijų, o iki 2050 m. – visas nualintas ekosistemas.
2024/02/27

Žemės ūkio ministrai sutarė dėl atsako į krizinę padėtį žemės ūkyje

Atsižvelgdami į tebesitęsiančius ūkininkų protestus ir remdamiesi pirmininkaujančios Belgijos informacija bei Europos Komisijos parengtu neoficialiu dokumentu dėl reikalavimų supaprastinimo, Europos žemės ūkio ministrai vasario 26 d. Taryboje...