„Vienas grūdų laivas jau parduotas Indonezijai – neseniai suderinti visi formalumai su šia šalimi. Lietuva buvo jau labai arti pardavimo ir į Meksiką bei Braziliją, bet potencialūs pirkėjai pasirinko pigesnius rusiškos kilmės grūdus. Tačiau gauname užklausų iš šių šalių, tad rankų vis dar nenuleidžiame.
Palyginus šį sezoną su praėjusiu, eksportuotojams teko nemažas iššūkis konkuruoti su Rusija, iš dalies ir su Ukraina. Ypač Rusija rinkas užvertė pigių grūdų pasiūlymais. Todėl mums lieka tos šalys, kurios iš principo ar solidarumo su Ukraina neperka rusiškų kviečių arba nori aukštos kokybės, kokią gali pasiūlyti Lietuva, ir sutinka už kokybę mokėti brangiau.
Pastaruoju metu taip pat intensyviai dirbama siekiant dalyvauti Egipto valstybiniuose konkursuose, derinami reikalavimai ir kitos galimų pardavimų detalės, siunčiami pavyzdžiai, mezgami ryšiai su malūnininkais. Be to, vyksta derinimas ir su JAV. Grūdų rinka gyva visus metus dėl skirtingu metu užauginamo derliaus, bet dėl didelės konkurencijos Lietuvos eksportas būna tai intensyvesnis, tai lėtesnis. Todėl mes, siūlydami aukštesnę kokybę, ieškome rinkų net ir kitame pasaulio krašte. Nuo to laimi visi – pradedant ūkininku, kuris žinos, kad už grūdus gaus rinkos, o ne diskontuotą kainą nelikvidžiu periodu, baigiant valstybe, kurios ekonomikoje grūdų sektorius sudaro žymią dalį ir yra atsparus krizėms ar užsiveriančioms rinkoms.
Lietuvai labai svarbios didelės rinkos, nes jos perka daug ir garantuoja pastovumą. Štai, pvz., atvėrus Kinijos rinką eksportavome pusę milijono tonų per 6 mėnesius. Lietuvos grūdų eksportas sudaro 4,5–5,5 mln. tonų. „Agrokoncerno grūdai“ pranešė, kad eksportuos kviečius į Iraką – į Umm Qasr uostą bus gabenama 50 tūkst. tonų lietuviškų kviečių. Lapkričio 15-ąją pradėtas krauti laivas, kuris jau išplaukė į Iraką.
Šioje rinkoje iki šiol dominavo JAV, Australijos ir Kanados kviečiai. „Agrokoncerno grūdams“ lapkričio 4 d. pavyko laimėti tarptautiniame Irako valstybiniame kviečių tenderyje, kuris pasižymi preciziškumu ir kelia ypač aukštus reikalavimus.
Pagrindiniai Irako valstybinio tenderio reikalavimai kviečių pardavėjams – aukštas glitimas, kuris turi būti ne mažiau kaip 28 proc., sausi grūdai – 12–13,5 proc. drėgmės, stambesni grūdai, turintys aukštą saiko svorį – daugiau nei 78 kg/hl. Kita šio tenderio ypatybė yra ta, kad kviečių kokybė nustatoma tik iškrovos uoste, laivui neleidžiama išsikrauti, kol negauti GBI kokybės laboratorijos tyrimai, kurie paimami iš kiekvieno triumo specialia pneumatine įranga, kuri gali pasiekti net 9 metrų gylį. „Agrokoncerno grūdai“ – pirmoji įmonė iš Baltijos šalių regiono, kuriai Irake pavyko laimėti konkurencinę kovą su kitų šalių kviečiais, jų kokybe ir kaina.
Turint omenyje, kad dabar grūdų sektoriuje konkurencija labai didelė, eksportuodama Lietuva turi konkuruoti su kitais didžiausiais pasaulio eksportuotojais, pvz., su Rusija, kuri užvertusi rinkas pigių grūdų pasiūlymais. Naujų krypčių atsiradimas yra itin vertingas ir didelis žingsnis į priekį lietuviškų kviečių eksporte.
Kalbant apie Iraką, mums pavyko pasiekti tai, kas daugelį metų buvo beveik neįmanoma, nes ši rinka pripratusi prie JAV, Kanados ir Australijos kviečių kokybės. Be to, laimėti valstybinį tenderį – ir mūsų darbo, ir lietuviškų grūdų įvertinimas su didelėmis perspektyvomis artimiausioje ateityje. Valstybiniai tenderiai yra daug sudėtingesni dėl itin aukštų reikalavimų nei privačiuose (verslas-verslas) pardavimuose.
Naujienų agentūra „Reuters“ paskelbė, kad Irako valstybinis grūdų supirkėjas pastaruoju metu tarptautinio konkurso būdu įsigijo apie 150 tūkst. tonų kviečių. Į šią šalį kviečiai atkeliaus laivais – po vieną laivą iš Lietuvos, Kanados ir Australijos.
Irakas yra didelis kviečių importuotojas, kasmet importuojantis apie 3–4 mln. tonų kviečių. O ateinančiais, 2023 m., dėl sausrų įtakos derliui, šis skaičius išaugs iki 5 mln. tonų. Tikimasi, kad kituose tenderiuose vėl pavyks laimėti ir galėsim parduoti dar didesnį kiekį kviečių.“
ŪP korespondentas Stasys BIELSKIS
Redakcijos nuotrauka