Ashburn -0,6 °C Debesuota
Antradienis, 28 Lap 2023
Ashburn -0,6 °C Debesuota
Antradienis, 28 Lap 2023

Lietuvoje – trumpos maisto tiekimo grandinės

2023/10/05


Vis dažniau Lietuvos vartotojas sūrių, daržovių, dešrų dairosi ne prekybos centruose, bet nori įsigyti produktus tiesiai iš gamintojų rankų. Jų ieškoma ir stacionariose ar mobiliose prekybos vietose, ir internetinėse parduotuvėse. Kaskart tai padaryti vis lengviau – Lietuvoje populiarėja trumpos tiekimo grandinės, tiesiogiai suvedančios žemės ūkio produktų gamintojus ir vartotojus. Tam padeda ir parama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“.  

Paraiškas paramai žemdirbiai bei žemės ūkio produktų perdirbėjai ir vėl gali teikti nuo spalio 2 d. iki lapkričio 30 d. Kvietimui yra skirta 4,87 mln. Eur paramos lėšų. Anksčiau pasinaudojusieji šia parama neslepia – taip sutrumpėja maisto kelias iki vartotojo – nėra kainas išauginančių tarpininkų, o ūkininkai produkcijos gamybą ir kainas gali reguliuoti patys.

Patys augina, patys tiekia vartotojui

Trumpos tiekimo grandinės Lietuvoje jau veikia ir nuolat jų daugėja. Jų veikla labai įvairi, pavyzdžiui, ūkininkų turgeliai, Benedikto turgūs, taip pat vystoma ūkininkų produkcijos prekyba internetu. Labiausiai išvystytas projektas „Kaimas į namus“, kuriame vartotojams siūloma per du tūkstančius įvairių prekių, daugiausia – tiesiai iš ūkininkų ūkių.

Yra trumpų tiekimo grandinių, kuriose dalyvauja savo veikla beveik nesiskiriantys ūkiai, kaip du bitininkai – vienas iš Rokiškio, kitas – iš Švenčionių rajonų. Vienas suka bičių surinktą medų, kitas iš jo gamina medaus šokoladą. Tačiau yra ir pavyzdžių, kai susivienija visiškai skirtingų sektorių ūkiai. Vienas iš jų gamina mėsą, kitas – užsiima augalininkyste, trečias – daržininkyste. Taip dirbdami jie ne tik tiekia savo produkciją į vieną prekybos vietą turgavietėje, bet įkūrė dar ir fizinę parduotuvę, kurioje prekiauja savo produkcija.

„Prieš beveik trejus metus gavę 120 tūkst. Eur paramą, su partneriu – ūkininku Arūnu Kudrevičiumi atidarėme nedidelių pajėgumų skerdyklą ir mėsos perdirbimo cechą“, – pasakojo Utenos rajone galvijininkystės ūkį turintis ūkininkas Mindaugas Kinderis – vienas iš UAB „Kinderio limuzinai“ įkūrėjų.

Mėsa ir jos gaminiais bei subproduktais bendrovė prekiauja internetinėje parduotuvėje. Surinkti užsakymai ceche supakuojami ir kartą per savaitę išvežiojami klientams į Vilnių, Kauną, Panevėžį, Uteną ar Anykščius. „Iš pradžių susidomėjimas nebuvo didelis, bet dabar situacija pasikeitė – atsiranda vis daugiau žmonių, kuriems reikia tiek mūsų bendrovės paslaugų, tiek ir mūsų tiekiamų maisto produktų“, – atviravo M. Kinderis.

Anot jo, skerdykla ir mėsos perdirbimo cechu gali naudotis ne tik jis su galvijus auginančiu partneriu, bet ir klientai – dažniausiai vietos ūkininkai. Pagal jų pageidavimą galvijai gali būti skerdžiami, išpjaustoma ir brandinama skerdiena, kurią vėliau pasiima klientas. Nors galimas ir kitas variantas – bendrovė gali nupirkti gyvulį, jį paskersti ir pati parduoti mėsą.

Tiesiu keliu – naudingiau

Ūkininko M. Kinderio teigimu, be paramos įgyvendinti sumanymą vargu ar būtų pavykę, nes 120 tūkst. Eur buvo reikšminga pinigų suma, padėjusi išvystyti verslą ir sukurti tris darbo vietas. „Kaip ūkininkas esu ne kartą naudojęsis įvairia parama, todėl gerai žinau jos vertę. Investicijos duoda impulsą augti, didina verslo efektyvumą. Klientai nori, kad būtum draugiškas aplinkai ir tvarus, o tai galima pasiekti investicijų pagalba. Gavus paramą mūsų bendrovei pavyko sukurti pilną trumpą grandinę nuo lauko iki stalo, kuri užtikrina, kad klientai gautų išskirtinį produktą iš pirmų rankų“, – pabrėžė M. Kinderis, tikindamas, jog ūkininkai ir kiti žemdirbiai neturėtų bijoti naudotis parama, ypač tokia, kuri padeda žemdirbių gaminamai produkcijai vartotojus pasiekti be jokių tarpininkų.  

Tai, jog įgyvendintas trumpų tiekimo grandinių projektas suteikė galimybę ne tik plėtoti veiklą kooperatyvui, bet ir duoda naudą vartotojui, kuris turi galimybes užsakytus produktus gauti tiesiai į namus, teigė ir šešių Dusetų (Zarasų r.) krašto ūkininkų suburto kooperatyvo „Dusetų krašto gaspadoriai“ vadovas Aurimas Kuzma. Šis kooperatyvas, pasitelkęs 4 partnerius – mėsinių galvijų augintojus, ryžosi ne tik užsiimti auginti mėsinius gyvulius, bet ir patys prekiauti mėsa. Už trumpų tiekimo grandinių paramą kooperatyvas įsigijo automobilį–šaldytuvą, skirtą pristatyti produktams tiesiogiai į užsakovo namus, darbovietę ar kitą jam patogią vietą.

Iki 1,5 mln. eurų

2014–2020 m. KPP veiklos sričiai „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“ skirta apie 14,2 mln. Eur, patvirtintos 29 paraiškos.

Pretenduoti į paramą gali fiziniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio, maisto produktų gamyba arba perdirbimu, rinkodara, savo vardu įregistravę ūkininko ūkį ir valdą. Būtina sąlyga – projekte privalo dalyvauti nors vienas partneris.

Projektui skirta paramos suma priklausys nuo projekto grandinės dalyvių skaičiaus ir gali siekti 150 tūkst. Eur be PVM. Jei projekte numatytos investicijos, susijusios su žemės ūkio ir maisto produktų tiekimu į realizavimo vietas, įskaitant maisto produktų saugojimo ir laikymo būtiną įrangą, viešąsias paslaugas teikiančioms įstaigoms ar įmonėms, didžiausia galima parama 250 tūkst. Eur be PVM.

Jei projekte planuojama kurti regioninio lygmens logistikos centrą ir naudoti esamos logistikos infrastruktūrą, paramos suma vienam projektui gali siekti 700 tūkst. Eur be PVM, o kai statomi ar rekonstruojami pastatai, – iki 1,5 mln. Eur be PVM.

Finansinė parama tęsis

Parama trumpoms maisto tiekimo grandinėms numatyta ir Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginiame plane (SP) – intervencinei priemonei „Trumpos tiekimo grandinės“ skirta 10 mln. Eur paramos lėšų.

Bus remiamos bendradarbiavimo veiklos, apimančios bendrą trumpų tiekimo grandinių projekto parengimą ir administravimą, produkcijos realizavimo kanalų paiešką, bendrų pardavimų koordinavimą ir jų įvykdymą, komunikaciją tarp grandinės dalyvių, veiklos populiarinimą ir kt.

Trumpai tiekimo grandinei vystyti taip pat būtinos bendros investicijos, pvz., investicijos į materialųjį ir nematerialųjį turtą, įskaitant pastatų statybą, modernizavimą ar įrengimą, naujų mašinų ir kitos įrangos pirkimą.

 

Redakcijos nuotrauka

 

Užs. Nr. 272/7

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/11/28

Darbo užmokestis: statistika ir gyvenimas

Lietuvos ekonomika ir net viešasis sektorius jau dabar susiduria su dirbančiųjų trūkumu. Įdomu, kodėl? Juk statistikos rodikliai iliustruoja didėjantį minimalų darbo užmokestį ir 2 001 Eur siekiantį statistinį vidutinį atlyginimą mūsų &scar...
2023/11/28

Ginučių ąžuolynas – medžiais apaugusi ganyklos buveinė

Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija informuoja, kad įgyvendindama projektą „Natura 2000 tinklo valdymo optimizavimas Lietuvoje“ vykdo Buveinių apsaugai svarbios teritorijos – Aukšt...
2023/11/28

Informacinė kampanija ragins nepasiduoti finansinių sukčių pinklėms

Viena po kitos per Lietuvą ritasi skirtingos sukčiavimų bangos – dangstomasi įvairių įstaigų pavadinimais, žmones bandoma skubiai išgąsdinti ar nudžiuginti, mėginama pasinaudoti patiklumu, emociniu pažeidžiamumu ir taip išvilio...
2023/11/28

Latvija skaičiuoja galimas maisto pramonės netektis dėl Ukrainos-Lenkijos sienos blokavimo

Ryga (LETA-BNS). Latvijos maisto pramonės įmonių netektys dėl kontrolės punktų Ukrainos-Lenkijos pasienyje blokavimo gali siekti 30 mln. eurų per mėnesį, pareiškė Latvijos maisto įmonių federacijos vadovė Inara Šurė.
2023/11/28

Arbūzus sėjo tiesiai į dirvą – ir sunoko

Audronei Žeimantaitei-Kedienei, Kupiškio rajono Naivių kaimo gyventojai, agronomijos studijos visam gyvenimui „įaugo į kraują“, nors dabar dirba kitus darbus. Jos darže niekada nebūna blogo derliaus nei pomidorams, nei agurkams ...
2023/11/28

Mažiau metano – daugiau pinigų už pieną

Dėl klimato kaitos suvaldymo kovojančiame pasaulyje tai, kas dar neseniai atrodė mažai tikėtina, šiandien tampa realybe. Pieno gamintojai už tokių karvučių, kurios išskiria mažiau metano, pieną gali gauti kainos priedą. Tiesa, kol ka...
2023/11/28

Pateiktos paraiškos miško veisimui

Lapkričio 17 d. baigėsi antrasis paraiškų priėmimo etapas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos sritį &bdquo...
2023/11/27

Kaimo gyventojų finansinis raštingumas – kokia situacija?

(VDU ŽŪA langas) Kalbėdami apie kaimiškųjų savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimą bei kaimo vystymą negalime apeiti finansinio raštingumo temos, tai yra viena pagrindinių kompetencijų XXI amžiuje – finansinį ra&...
2023/11/27

Biržų autobusų parkas visus rajono keleivius veš nemokamai

Biržai („Biržiečių žodis“). Lapkričio 23 dieną įvykęs savivaldybės tarybos posėdis taps istorinis – rajono politikai nusprendė, kad Biržų autobusų parkas keleivius nemokamai veš ne tik mieste, bet ir visame rajone. &Scaron...