Bankas bendrovei „Lietuvos cukraus fabrikas“ dešimčiai metų suteikė 5,5 mln. eurų dydžio investicinį kreditą ir dar 1 mln. eurų kredito liniją apyvartinėms lėšoms.
„Lietuvos cukraus fabriko“ direktorius Augustas Obuchavičius džiaugiasi, kad „Urbo“ bankas patikėjo ambicingais bendrovės planais, o banko suteikta paskola palengvino veiklos planavimą ir naujų idėjų įgyvendinimą.
Cukraus fabrikas didina apsukas
2021 m. gegužę, bankrutavus ankstesniam fabriko savininkui, UAB „Lietuvos cukraus fabrikas“ įsigijo fabriko turtą ir nusprendė tęsti cukraus gamybos ir prekybos veiklą. Iš ankstesnio savininko buvo įsigyta daugiau nei 70 gamybinių, administracinių bei kitos paskirties pastatų, išsidėsčiusių 34 hektarų sklype, gamybinės įrangos bei kito turto – taip pat ir daugiau nei trys kilometrai fabriko teritorijoje paklotų geležinkelio bėgių, kuriais atvežama žaliava ir išvežama pagaminta produkcija.
Pastaraisiais metais naujieji fabriko šeimininkai įsigijo naują cukraus fasavimo įrangą, leidžiančią per vieną minutę pagaminti šimtą 1 kg. svorio cukraus maišelių, tvarkė fabriko teritorijoje esančio geležinkelio privažiuojamuosius kelius, investavo į sanitarinių sąlygų gerinimą. Fabriko įrangos modernizavimas leido ne tik sumažinti gamybos sąnaudas, bet ir perdirbamų runkelių kiekį padidinti iki 400 tonų per parą, o pagaminamo cukraus apimtis – iki 50 tonų per parą.
A. Obuchavičius atkreipia dėmesį, kad „Lietuvos cukraus fabrikas“ parduoda ir šalutinę cukraus gamybos proceso produkciją – melasą, išspaudas, granules ar kalkių purvą (defekatą) – kuris yra naudojamas žemės ūkyje kaip dirvos gerinimo priemonė.
Fabrikas gyvenimą saldina ne tik lietuviams
Bendrovės, kuri maždaug 39 proc. savo produkcijos eksportuoja į Lenkiją, direktorius taip pat pasakoja, kad „Urbo“ banko suteikta paskola – ne vienintelis lėšų šaltinis pastaraisiais metais. Pavyzdžiui, 2023 m. sausio mėnesį „Lietuvos cukraus fabrikas“ pasirašė 2,7 mln. eurų dydžio paskolos sutartį su tuometine INVEGA, nacionaline plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ (dabar UAB ILTE), pagal finansinę priemonę „Tiesioginės paskolos nuo karo nukentėjusiems verslo subjektams“.
„Turime pasirašę ir sutartį su Nacionaline mokėjimų agentūra. Projekto „Veiklos konkurencingumo didinimas“ vertė – beveik 2 mln. eurų, iš kurių paramos suma sudarė 858 tūkst. eurų. Šį projektą planuojame užbaigti jau 2025 m. birželio pabaigoje, o didesnė dalis jame numatytų investicijų jau ir dabar yra įgyvendinta“, – situaciją apžvelgia A. Obuchavičius.
Siekdamas efektyvinti veiklą, „Lietuvos cukraus fabrikas“ plečia ir bendradarbiavimą su užsienio partneriais. Pavyzdžiui, didelę patirtį cukraus gamybos srityje turinti Austrijos įmonė „Kolirox GmbH“ „Lietuvos cukraus fabriką“ konsultuoja gamybos efektyvinimo klausimais, o sudarius sutartį su energetinio audito įmone „EnProCo Berlin GmbH“ ir panaudojus jos patirtį, tikimasi beveik trečdaliu sumažinti energijos poreikį baltojo cukraus gamyboje.
Sezono metu rugsėjo-vasario mėnesiais bendrovėje dirba virš 220 žmonių. Likusį pusmetį jų skaičius sumažėja iki maždaug pusantro šimto. Šiuo metu „Lietuvos cukraus fabrikas“ Marijampolėje gali perdirbti 2900 tonų runkelių per parą arba beveik 90 tūkst. tonų per mėnesį.
Ne sezono metu fabrike atliekami pertvarkymo, remonto ir kiti darbai, reikalingi pasiruošti naujam sezonui. Atlikus kelias gamybos proceso korekcijas, fabrike įmanoma perdirbti ne tik runkelius, bet ir „žaliavinį“ cukrų, kurį galima importuoti iš Pietų Amerikos ar kitų šalių ir gaminti baltąjį cukrų. Tai leistų fabriką eksploatuoti kone ištisus metus.
Cukraus fabrikas Marijampolėje pradėjo veikti 1931 m. Jį, kaip bebūtų keista, Lietuvos vyriausybės kvietimu Suvalkijos sostinėje pastatė Čekijos automobilių gamintojas „Škoda“. Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę, cukraus fabrikas išgyveno du bankrotus (1999 ir 2021 m.), tačiau niekada nebuvo nutraukęs veiklos.
„Urbo“ banko informacija