Columbus +15,9 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024
Columbus +15,9 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024

Lietuvos žemės ūkio taryba sako „GANA!“ ir kviečia žemdirbius tęsti protestus

2024/01/11


Lietuvos žemės ūkio taryba priėmė sprendimą tęsti sausio 8 d. vykusius šalies žemdirbių protestus. Žygį į Vilnių su žemės ūkio technika ūkininkai planuoja sausio 23–26 d.

Pirmadienį vykusioje akcijoje degė apie 600 laužų, o prie jų, spaudžiant 20 °C laipsnių šalčiui, buvo susirinkę apie 8000 žmonių. Pasaka Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT), tai rodo, kokios svarbios problemos spaudžia žemdirbių bendruomenę.

Tarybos nuomone, jos atstovai pirmadienį vykusiame susitikime su premjere Ingrida Šimonyte neišgirdo konkretaus laiko, per kurį būtų sprendžiamos žemės ūkio problemos, todėl abejoja, ar apskritai bus kas nors daroma.

Apie planus sausio pabaigoje tęsti protestus, LŽŪT informavo išplatintame pranešime.

LIETUVOS ŽEMĖS ŪKIO TARYBOS PAREIŠKIMAS

Lietuvos žemės ūkio taryba priėmė sprendimą tęsti protesto akcijas

Š. m. sausio 9 d. Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT), atvirame išplėstiniame posėdyje aptarusi susitikimo su Ministre Pirmininke Ingrida Šimonyte rezultatus, konstatuoja, kad:

  • Susitikimo metu buvo aptariamos šiuo metu aktualiausios žemės ūkio problemos, išklausyti žemdirbių argumentai, išgirsti pažadai spręsti problemas, tačiau LŽŪT atstovai pasigedo problemų sprendimo konkretaus apibrėžtumo laike.
  • Ūkininkams kyla įtarimų, ar apskritai problemos bus sprendžiamos, ar tik atidedamos, taip tik vilkinant laiką.
  • Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas po susitikimo nesirengia daryti pokyčių vykdomoje žemės ūkio politikoje ir toliau vengia spręsti problemas. Tai patvirtina jo vieši pareiškimai – „artimiausiu metu pokyčių nebus“, „žemdirbių reikalavimai niekuo nepagrįsti“. Maža to, žemės ūkio ministras viešai apkaltino žemdirbius politikavimu, visiškai ignoruodamas žemės ūkio problemas ir faktą, kad žemdirbiai jau daugiau kaip dvejus metus protestuoja prieš jo vykdomą žemės ūkio politiką.

Visa tai emociškai neigiamai veikia žemdirbių bendruomenę ir dar labiau skatina imtis kraštutinių priemonių.

Žemdirbiai nesutinka su Vyriausybės primetama taktika problemų sprendimus nukelti neapibrėžtam laikui ir toliau bus reikalaujama visiško Vyriausybės vadovės įsitraukimo į problemų sprendimą. Problemų svarbą žemdirbių bendruomenei nurodo faktas, kad, vykstant susitikimui, Lietuvoje degė apie 600 laužų, o prie jų, spaudžiant 20 laipsnių šalčiui, buvo susirinkę apie 8 000 žmonių.

Taigi LŽŪT, vykdydama savo narių valią, neturi kito pasirinkimo, kaip pradėti antrą protestų akcijos etapą, kai su žemės ūkio technika bus važiuojama į Vilnių. Ši akcija pareikalaus iš mūsų žemdirbių bendruomenės maksimalaus susitelkimo ir pastangų. Žemdirbiai jau ne kartą įrodė, kad nebijo jokių iššūkių ir kovos tiek, kiek reikės. Mes sakome GANA!

LŽŪT dėkoja žemdirbiams už aktyvų dalyvavimą laužų deginimo akcijoje sausio 8 d. ir kviečia ruoštis naujam protesto etapui.

Pranešame, kad atsiribojame nuo bet kokių veiksmų ar nuomonių, kuriuos atliks arba pareikš Žemės ūkio rūmai (ŽŪR). Atsiribojame nuo šios organizacijos vadovybės ir jų veiksmų bei pareiškimų. ŽŪR jokia forma neprisideda prie bendro LŽŪT organizacijų darbo vienijant ūkininkus ir organizuojant protesto akcijas.

Ignas Hofmanas, Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas

 

Žemdirbiams siekiant lankstesnio požiūrio į daugiamečių pievų atkūrimą, Lietuvos ornitologų draugija ketvirtadienį pranešė nepritarianti Žemės ūkio ministerijos pozicijai derėtis su Europos Komisija (EK) atidėti pievų ir šlapynių atkūrimą bei rengianti dokumentus Europos Sąjungos (ES) Teisingumo teismui dėl „netinkamos žemės ūkio politikos, lemiančios biologinės įvairovės nykimą“.

„Jei ūkininkai nepritaria tokiai politikai, jiems niekas nedraudžia ūkininkauti kaip išmano. Tačiau tokiu atveju jie negalėtų naudotis visų mokesčių mokėtojų lėšomis paremta parama, kuri turi būti skiriama tik tvariam ūkininkavimui“, -  teigia ornitologų draugija.

Pasak draugijos, paukščiai nyksta dėl remiamo intensyvaus ūkininkavimo, būdingo stambiems ūkiams.

„Toliau ariamos vis naujos, apsausintos šlapžemės, toliau naikinamos pievos, suariamos net pakelės, galulaukiai, iškertami laukuose augę pavieniai medžiai ir t. t. O buvusias (vadinamas daugiametėmis) pievas, už kurių palaikymą dar prieš penkis ar dešimt metų ūkininkai gavo tam skirtas išmokas, vėliau suarė dėl savo ekonominės naudos. O dabar priešinasi jų atkūrimui nepaisydami, jog sunaikino tai, už ką gavo išmokas“, – nurodė draugija. 

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas šią savaitę teigė, kad ketvirtadienį ūkininkų atstovai dėl pievų atkūrimo tarsis su eurokomisaru, atsakingu už žemės ūkį. Pasak jo, ministerija taip pat nori pateikti naują siūlymą Europos Komisijai. 

 

ŪP portalo ir BNS informacija

Titulinėje nuotr. – Jašiūnų žemdirbių protesto akcija (L. Cibulskienės nuotr.).

Dalintis