Kaunas +12,9 °C Dangus giedras
Penktadienis, 20 Bir 2025
Kaunas +12,9 °C Dangus giedras
Penktadienis, 20 Bir 2025

Algimanto SNARSKIO piešinys

Jolita ŽURAUSKIENĖ
ŪP korespondentė 

LRT ignoruoja žemdirbių suvažiavimo rezoliuciją?

2025/05/22


Nuo Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) suvažiavimo, kuriame žemdirbiai rezoliucijoje išdėstė daugybę reikalavimų ir spręstinų dalykų, prabėgo mėnuo. Pastarosiomis dienomis kai kuriuos atsakymus pagal savo kompetenciją pateikė Žemės ūkio (ŽŪM) ir Aplinkos ministerijos (AM). Tačiau iš kitų institucijų varpinės – tyla. Ar bus išgirstas pats trumpiausias rezoliucijos reikalavimas – Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) taryboje turi būti žemės ūkio sektoriaus atstovas, deleguotas LŽŪT?

Žinoma pasaka

LŽŪT valdybos narys Eimantas Pranauskas, kalbėdamas apie ketvirtą, patį trumpiausią, bet kartu giliausiai užgriebiantį reikalavimą, spėja, kad ne visi suprato jo įrašymo į rezoliuciją prasmę. Todėl jis priminė vyresnės kartos žmonėms gerai žinomą pasaką „Kaip vilkas užsimanė duonos išsikepti“, kuri šiuolaikiniam jaunimui vargu ar buvo girdėta. E. Pranauskas trumpai nusakė jos mintį. „Kartą vilkas girioje sutiko žmogų ir paprašė jo duonos paragauti. Patiko vilkui duona ir sumanė jos pats išsikepti. Ėmė jis klausinėti žmogų, ką reikia daryti, kad duonos visuomet turėtų. Žmogus pradėjo mokyti vilką: „Pirmiausia žemę reikia suarti.“ „O kai žemę suari, ar jau galima valgyti?“ – klausė vilkas. Ir taip kartojosi po kiekvienos, kaip dabar įprasta sakyti, valstiečio papasakotos technologinės operacijos“, – vaizdžiai pokalbį pradėjo E. Pranauskas. Anot jo, šia pasaka metodiškai nuo mažens buvo skiepijama pagarba darbui, duonai ir jos augintojui. Tačiau ne tik. Smalsesnis vaikas galbūt pasidomėdavo, kam reikia žemę suarti, ką ir kada reikia sėti, kaip nukirsti rugius ir taip toliau. Taip nuo mažens augo būsimas žemdirbys. „Kita man žinoma panašaus pobūdžio pasaka – „Lino mūka (kančia)“. Lietuviai nuo seno gerbė sunkų žemdirbio darbą. Žemės ūkis Lietuvoje visuomet buvo laikomas strateginiu sektoriumi. Net tuomet, kai neeksportuotas žąsis pirko labiau pasiturintys miestiečiai. Kyla retorinis klausimas: kiek tikėtina, kad šiais laikais sulauktume panašios iniciatyvos, pvz., patriotiško lietuviškų pieno produktų pirkimo? Peršokime į šiuos laikus. Spėkime, kiek prekybos centrų lankytojų norėtų iki galo išklausyti panašias istorijas tik, žinoma, šiuolaikinėje interpretacijoje… Greičiausiai panašiai kaip tas vilkas atsakytų: „Nežinojau to iki šiol ir toliau apsieisiu…“ – „Ūkininko patarėjui“ sakė LŽŪT valdybos narys.

Turi užimti deramą vietą

Pasak E. Pranausko, šiuolaikinis žemės ūkis nė iš tolo neprimena tamsoje ir varguose skendėjusios archajiškos purvabrydystės. Modernus žemės ūkis apima daugybę skirtingų sričių ir reikalauja iš žemdirbių nepaprastai plataus akiračio ir įgūdžių: nuo žemės dirbimo padargų iki aviacijos reikalų išmanymo, nuo dirvožemio grumsto čiupinėjimo iki sudėtingo programavimo, nuo asmeninių savybių ugdymo iki sudėtingo darbuotojų santykių valdymo, nuo sumanumo pigiai nupirkti iki gebėjimo brangiai parduoti ir t. t. Žemės ūkyje vyksta milžiniški pokyčiai, todėl pasiryžusiems pasinerti į šią šaką veriasi fantastiškos galimybės. „Tačiau vargu ar atsirastų teigiančių, jog LRT programose šiuolaikinis žemės ūkis užima deramą vietą ir yra tinkamai pateikiamas žiūrovų auditorijai. Deja, deja, apie visa tai nieko nežino dauguma šalies piliečių. Vadinasi, LRT valdymą reikia tobulinti, kad šalies piliečiams būtų objektyviai pristatytas žemės ūkis, jo pasiekimai ir perspektyvos – maždaug tokia, mano manymu, buvo šio pasiūlymo autoriaus mintis“, – paaiškino LŽŪT valdybos narys. Jis priminė žemės ūkio ministro Igno Hofmano interviu, duotą valstybiniam transliuotojui, kad žemės ūkis turėtų būtų pripažintas strategiškai svarbiu sektoriumi nacionaliniam saugumui užtikrinti. Tačiau, pasak E. Pranausko, toks „iš viršaus“ nuleistas pripažinimas yra absoliučiai netvarus, jeigu jo neįsisąmonins ir neparems šalies visuomenė. „Todėl tikiuosi, kad LŽŪT suvažiavimo rezoliucijai atsakymą pasirašysiantis buvęs LŽŪT pirmininkas, o šiuo metu – žemės ūkio ministras, tai įvertins ir su savo pavaldiniais imsis veiksmų, kad į Tarybos iškeltą įsisenėjusią problemą būtų atsižvelgta“, – viliasi ŪP pašnekovas. (Redakcijos žiniomis, žemės ūkio ministras rezoliucijos atsakymų nepasirašė.)

Kitas LŽŪT valdybos narys Raimundas Juknevičius svarsto: „Ar realu, kad dabartinė LRT tarybos sandara būtų koreguojama ir keičiama, kad tokiu būdu joje galėtų būti LŽŪT atstovas?“ Jam tai yra svajonė, nes nacionalinio transliuotojo turinyje žemės ūkio problemų trūksta. „Bet iš kitos pusės, kaip dažnu atveju sakau, ačiū Dievui, kad svajoti dar niekam neuždraudė“, – kalbėjo R. Juknevičius.

Neužima deramos vietos

LŽŪT pirmininkas Jonas Vilionis ŪP sakė, kad atsakymus į rezoliuciją jie yra gavę iš ŽŪM ir AM, tačiau atsakymas apie rezoliucijoje pateiktą ketvirtą reikalavimą, kad LRT taryboje turi būti žemės ūkio sektoriaus atstovas, deleguotas LŽŪT, nėra pateiktas. Visų kitų atsakymų aptarimas LŽŪT dar neįvyko. „Mes manome, kad LŽŪT atstovo LRT taryboje reikėtų. Galbūt tuomet būsime labiau girdimi? Rytinėje radijo laidoje žemdirbių balso jau nebegirdėti. Apmaudu, kad žemės ūkis neužima deramos vietos, nes jo niekam nereikia. Todėl visa tai reikia tobulinti“, – nuomonę išsakė J. Vilionis.

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis mano, kad LRT taryboje reikėtų LŽŪT atstovo, nes valstybinė televizija nevienodai atstovauja visiems sektoriams. „Žemės ūkis visada rodomas iš kritinės pusės, o juk žemės ūkis vis tik yra šaka, svarbi Lietuvai, kuri įtraukiama į strategiją. Todėl ir norisi daugiau objektyvumo apie žemės ūkį ir kad žmonės daugiau žinotų, kokios yra problemos, kad ūkininkai nėra išlaikytiniai. Ar pajudės šis rezoliucijos klausimas? Nemanau, kad čia kažkas pasikeis, manau, kad čia tik oras pavirpinamas. Tačiau jei šis klausimas nebus judinamas, nieko nebus“, – argumentavo J. Sviderskis.

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) vicepirmininkas Martynas Puidokas sakė LRT pasigendantis turinio, skirto visuomenei supažindinti su žemės ūkiu. „Juk ir miesto žmonėms reikėtų parodyti, kad žemės ūkis ne koks baubas yra. Ko žmonės labiausiai bijo? To, ko nepažįsta. Viena iš LRT misijų tiek radijuje, tiek televizijoje turtėtų būti įvairių visuomenės grupių priartinimas viena prie kitos. Mūsų visuomenę būtina ugdyti ir šviesti“, – akcentavo M. Puidokas.

Atsakymai pagal kompetenciją

VISAS STRAIPSNIS ČIA, 2025 m. gegužės 20 d. numeryje!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: ukininkopatarejas.lt,

arba susisiekus el. paštu: platinimas@ukininkopatarejas.lt, tel. +370 603 75 963.

Taip pat leidinio prenumerata priimama per www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis