Ashburn +10,4 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +10,4 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Paukščių gripo židiniu tapęs kalakutų ūkis veiklą atkurti galės tik įvykdęs reikalavimus

2024/01/20


Vienas iš UAB „Sūduvos ūkiui“ priklausantis kalakutų auginimo padalinys, kuriame praėjusių metų gruodžio 15 dieną buvo nustatytas paukščių gripo virusas, veiklos iki šiol nevykdo. Ją atnaujinti galės tuomet, kai pagal suderintą planą, tinkamai atliktus dezinfekcijos ir valymo darbus įvertins VMVT. Atliktų darbų efektyvumui įvertinti bus paimti ir ištirti mėginiai iš patalpų, siekiant nustatyti ar neliko užkrato šaltinių. Taip pat bus vertinama ar ūkis tinkamai įgyvendina biosaugos reikalavimus. Įsitikinus, jog padalinyje įgyvendinti visi reikalavimai, paukščių auginimo veikla galės būti atnaujinta.

Kiti priežiūros zonoje esantys UAB „Sūduvos ūkiui“ priklausantys padaliniai buvo patikrinti VMVT specialistų, atrinkti mėginiai, siekiant įsitikinti, kad virusas necirkuliuoja bei įvertinti, kaip atitinkantys biosaugos reikalavimus. Jei naujų paukščių gripo atvejų neatsitiks, artimiausiu metu, šiems padaliniams bei kitiems priežiūros zonoje esantiems ūkiams jau bus galima vykdyti paukščių išvežimą ir į ES šalis.

Marijampolės savivaldybėje įsikūrusiame padalinyje paukščių gripas sunaikino daugiau nei 6 tūkst. augintų kalakutų. Taip pat, kalakutus skerdžiančios UAB „Krekenavos agrofirmos“ skerdyklos patiekta produkcija buvo pripažinta kaip kelianti riziką ligos išplatinimui, todėl nurodyta ją atšaukti iš rinkos. Nustačiusi užkrato šaltinį ir produkcijos platinimo kelią, VMVT iškarto pradėjo produkcijos platinimo atsekamumo, produkcijos atšaukimo ir sunaikinimo procesų kontrolę.

Atlikus patikrinimą skerdykloje atsekta apie 160 tonų galimai nesaugios žaliavos, iš jų į kitas Europos Sąjungos šalis buvo išvežta virš 29 tonų produkcijos. Šiuo metu sugrąžinta iš rinkos ir jau sunaikinta apie 31 toną galimai nesaugios produkcijos.

“Nustačius paukščių gripą UAB "Krekenavos agrofirmai" nurodėme nedelsiant informuoti produkciją įsigijusius teikėjus, kurie savo ruožtu turėjo perspėti prekybininkus, o šie - vartotojus. Deja, fiksuojame, kad produkcijos grąžinimas vyksta gana lėtai, todėl tikriname prekybos vietas, norėdami įsitikinti, kad visi prekyboje buvę galimai nesaugūs produktai pašalinti iš rinkos. Gamybos įmones, kurios buvo įsigijusios žaliavą, jau patikrinome. Tikimės, kad verslas supranta, jog per termiškai neapdorotą žaliavą išlieka grėsmė virusui plisti į kitus ūkius. Todėl raginame platintojus, gamintojus ir prekybininkus išėmus nesaugią produkciją iš rinkos sugrąžinti tiekėjui, kuri gavusi VMVT teritorinio padalinio leidimą tiesiogiai perduos utilizacijos įmonei sunaikinimui”, - pažymėjo VMVT Marijampolės departamento direktorius Gediminas Gvazdaitis.

Informacija apie galimai nesaugios produkcijos išplatinimą skelbiama VMVT puslapyje, nuorodoje „Pranešimai apie nesaugius maisto produktus ir pašarus“.

Pastaruoju metu PG gripo atvejai nustatomi visame pasaulyje. Europoje neseniai fiksuoti atvejai Vengrijoje, Čekijoje. Praėjusiais metais Europos naminių paukščių ūkiuose nustatyti 619 paukščių gripo židiniai. Sunaikinta virš 12 mln. naminių paukščių. Tuo tarpu laukinėje gamtoje pernai aptikta daugiau kaip 3,5 tūkst. paukščių gripo židinių.

VMVT ragina visus paukščių augintojus atkreipti dėmesį į biosaugos reikalavimų įgyvendinimo svarbą ir imtis visų būtinų priemonių kad liga nepatektų į paukščių laikymo vietas, kadangi nuostoliai paliečia visą sektorių.

 

VMVT informacija

Dalintis
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...
2024/03/03

Verslo partneriams iš Kinijos labūnaviškis padovanojo savo tapytą „Monos Lizos“ kopiją

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Laikrodžiui išmušus 17 valandą verslininkas Audronius VAIDALAUSKAS užveria kabineto duris. Medžio granulių gamyba užsiimančios bendrovės „Eco standartas“ savininkas i&scaron...
2024/03/03

Savo kandidatus į EP patvirtino dar viena politinė partija: sąrašą ves A. Kubilius

Šiandien Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą (EP).
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.