Columbus +0,4 °C Rūkas
Pirmadienis, 7 Bal 2025
Columbus +0,4 °C Rūkas
Pirmadienis, 7 Bal 2025

Vietinio susisiekimo maršrutinių autobusų maršrutai sudaromi atsižvelgiant ir į gyventojų pageidavimus.

Dalia KARPAVIČIENĖ
ŪP korespondentė 

Maršrutiniai autobusai kaime – laukiamiausi svečiai

2025/04/07


Gyvenimas kaime, kaip, beje, ir mieste, turi tiek privalumų, tiek ir trūkumų. Prie šių neabejotinai priskiriami kaimo žmonėms per polaidžius ar šiaip lietingais laikotarpiais išbandymų negailintys duobėti vieškeliai ir ne visuomet paprastas susisiekimas net su rajono centrais, ypač viešuoju transportu. Su didžiausiomis problemomis susiduria gyventojai, kurie gyvena atokesnėse vietovėse. Jiems dažnai sunku pasiekti ne tik artimiausią miestą, bet ir nusigauti iki seniūnijos. Ir taip – visoje Lietuvoje.

Tenka derintis

Ne į visas atokias vietoves maršrutiniai autobusai užsuka taip dažnai, kaip gyventojams norėtųsi, kartais – vos kartą ar dukart per savaitę, kaip ilgai laukti svečiai. Todėl būtinas keliones žmonėms tenka planuoti išradingai ir išmintingai.

Šalčininkų r. Akmenynės seniūnija nuo rajono centro nutolusi apie 13 km. Pasak seniūnės Teresos Paškevič, iš ryto darbo dienomis nuvykti į Šalčininkus problemų nėra. Moksleiviai vežami net į keturias mokymo įstaigas – Tūkstantmečio ir Jano Sniadeckio gimnazijas Šalčininkuose, lenkų ir lietuvių mokyklas Turgeliuose.

„Bet vidudienį – jau tik vienas maršrutas, ir tik trečiadieniais. Nėra paprasta žmonėms prisitaikyti, kada nuvykti į centrą, kada parvykti. Artimiausi gydytojai – irgi tik Šalčininkuose. Mūsų ambulatoriją uždarė prieš pusę metų. Todėl, jei tik yra galimybė, keletas žmonių susitaria ir važiuoja vienu nuosavu automobiliu. Taip elgiasi ir dirbantys vienoje darbovietėje. Ir patogiau, ir pigiau“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo T. Paškevič.

Ketverius metus seniūne dirbanti moteris teigė, jog anksčiau autobusų maršrutų buvę daugiau, ypač į Vilniaus pusę. Buvo galima iš Akmenynės nuvažiuoti tiesiai į Turgelius, dabar jau tik aplinkiniais keliais.

Tiesa, pačioje Akmenynės seniūnijoje gyventojai gali susitvarkyti daug administracinių reikalų – deklaruoja pasėlius, atnaujina duomenis apie valdas, čia išduodamos Registro centro pažymos, todėl kelionių „iš reikalo“ į Šalčininkus gerokai sumažėja.

Dieveniškių seniūnijos, esančios tame pačiame Šalčininkų r., seniūnė Česlava Marcinkevič pasidžiaugė, kad susisiekimas maršrutiniais autobusais su rajono centru pagerėjo, maršrutų yra ir savaitgaliais. „Nesiskundžia gyventojai, kad negali nuvykti. Be to, juk didžioji dauguma turi nuosavus automobilius, kelionės autobusais nebe tokios aktualios. Tiesa, pagal pageidavimą vieno kaimo žmonėms vasaromis, kai atostogauja moksleiviai, sudaryta galimybė maršrutiniu autobusu iš ryto nuvykti į Šalčininkus ir vėliau grįžti. Nuo Dieveniškių iki Šalčininkų – 27 km, nuo atokesnių kaimų yra ir dar toliau – apie 10–15 km“, – aiškino seniūnė.

Antradieniais ir ketvirtadieniais į Dieveniškes atvyksta gydytojas, todėl tomis savaitės dienomis gyventojų patogumui pasirūpinta maršrutinių autobusų kursavimu iš atokių kaimų iki seniūnijos centro.

Iš Dieveniškių nemažai žmonių važinėja dirbti į kitas vietoves, bet tuo, pasak seniūnės Č. Marcinkevič, pasirūpina darbdaviai. „Galime pasidžiaugti, kad seniūnijoje tikrai labai nedaug bedarbių, esame ketvirtoje vietoje rajone. Nemažai mūsų žmonių – apie 20 moterų – dirba pasienio užkardoje. Dar pas mus yra ambulatorija, keletas parduotuvių. Seniūnijoje iš viso gyvena 1 570 gyventojų“, – teigė seniūnė.

marsrutiniai autobusai
Atokių vietovių gyventojams ne visada paprasta pasiekti ne tik seniūnijų, bet ir rajonų centrus.

Ir mokamai, ir nemokai

Anykščių r. Viešintų seniūnijos gyventojai, pasak seniūnės Virginijos Macijauskienės, nuvykti į rajono centrą galimybių turi. Gyventojai nemokamai naudojasi vietinio susisiekimo maršrutais darbo dienomis ir sekmadienį. Visi Anykščių r. vietinio reguliaraus susisiekimo autobusų maršrutų tvarkaraščiai skelbiami savivaldybės administracijos svetainėje.

„Nuo 2024 m. rugsėjo 1 d. gyventojų prašymu keitėsi vietinio susisiekimo maršrutas Anykščiai–Viešintos per Andrioniškį. Maršrutas papildytas dviem reisais sekmadieniais – 7.45 val. ir 14.50 val.

Pasiekti rajono centrą kiekvieną dieną yra galimybė naudojantis mokamu tarpmiestiniu viešuoju transportu – autobusu, važiuojančiu per Viešintų miestelį (autobuso maršrutas Biržai–Kupiškis–Ukmergė–Kaunas)“, – ŪP aiškino seniūnė.

autobusus marsrutai

Problemos – atokių vietovių gyventojams

Šiaulių r. savivaldybės administracijos Ekonomikos ir verslo plėtros skyriaus vedėja Audronė Birutienė ŪP pastebėjo, kad rajone viešojo transporto paslaugas teikia dvi bendrovės pagal savivaldybės administracijos sudarytas sutartis ir mero patvirtintus maršrutus.

„Jeigu sulaukiame asmeniškų gyventojų skambučių su prašymais padidinti maršrutų skaičių ar pakeisti laikus, mes kreipiamės į seniūnus. Prašome, kad jie su seniūnaičiais suorganizuotų susirinkimą ir nuspręstų, ko tiksliai žmonėms reikia. Į komisiją, kuri yra atsakinga už maršrutų peržiūrą, nagrinėja ir gyventojų prašymus, skundus, yra įtraukti trys seniūnai. Mes niekuomet nepriimame vienašališkų sprendimų, svarstome kartu su seniūnijų atstovais“, – užtikrino A. Birutienė. Tačiau savivaldybės administracijos darbuotojai neslėpė, kad prasčiausia situacija – su atokių vietovių gyventojais. Administracijos Ekonomikos ir verslo plėtros skyriaus vyriausioji specialistė Violeta Bučinskytė kiekvieną mėnesį tikrina ir skaičiuoja, kiek keleivių visais vietos maršrutiniais autobusais važiavo, pasižiūri, kiek keleivių rinkosi keliones tarpmiestiniais maršrutiniais autobusais, važiuojančiais pro šalį.

„Nepaisant to, kad yra nedaug keliaujančiųjų, mes privalome užtikrinti, kad vaikai būtų nuvežti į mokyklas ir parvežti iš jų, o dirbantys suaugusieji – į darbą ir atgal. Tačiau, jei konkrečioje vietovėje nėra nei mokinių, nei dirbančiųjų, gali būti maršrutas koreguojamas arba ir visai panaikinamas. Labai prasta situacija yra su atokių vietovių gyventojais“, – ŪP pažymėjo Šiaulių r. savivaldybės administracijos Ekonomikos ir verslo plėtros skyriaus vedėja.

Nepatogumų dėl susisiekimo viešuoju transportu turi ir Šiaulių r. Šakynos seniūnijos, besiribojančios su Akmenės r., gyventojai. Norėdami pasiekti Kuršėnus – didžiausią rajono miestą, kuriame įsikūrusi ne viena įstaiga, žmonės turi važiuoti per Šiaulius. „Tiesioginio autobusų maršruto tiek iš Šakynos, tiek ir iš Žarėnų į Kuršėnus nėra. Tenka papildomai važiuoti ne vieną dešimtį kilometrų, sugaišti nemažai laiko. Maždaug prieš porą dešimtmečių tiesioginis maršrutas į Kuršėnus, kiek pamenu, buvo. Yra buvę porą kartų per savaitę važiuojančių autobusų. Dabar yra, kaip yra. Su Šiauliais susisiekimas geras, vyresni keleiviai vežami nemokamai. Nusiskundimų sulaukti neteko“, – aiškino laikinai Šakynos seniūno pareigas einanti Rina Gedminienė.

Kitoje Šiaulių r. pusėje esančios Bubių seniūnijos seniūnas Dainius Popovas ŪP teigė, jog seniūnijos gyventojai dėl susisiekimo su Šiauliais ar Kuršėnais problemų neturi. „Bet mūsų seniūnijos jau kitokia specifika. Mes gyvename prie pagrindinių gerų kelių – magistralės Ryga–Karaliaučius, kuria pro Sauginius galima nuvykti į Kuršėnus. Nuo Bubių Šiauliai – visai netoli, nėra nė 15 km, maršrutiniai autobusai kursuoja dažnai. Iš kaimų atvykti iki seniūnijos centro irgi nėra sudėtinga“, – tvirtino seniūnas.

 

Autorės ir laskaunas.lt nuotraukos

Projektą iš dalies finansuoja

MRF

Dalintis