Kelmės rajonas oficialiai draugauja su Vartburgo regionu. Todėl ir abiejų šalių ūkininkų bendradarbiavimas, pasak M. Puidoko, gali būti labai naudingas ir perspektyvus.
Praėjusią vasarą Vartburgo atstovai lankėsi Kelmėje – oficialiame mieste-partneryje. Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas M. Puidokas buvo pakviestas į susitikimą kaip rajono ūkininkų bendruomenės atstovas.
„Esu mokęsis vokiečių kalbos ir Vokietijoje studijavęs pagal mainų programą. Nors tie mokslai ir studijos vyko senokai, pabandžiau vokiečių kalbą prisiminti ir su svečiais bendravau, prisistačiau, apie Kelmės rajono ūkininkų aktualijas pasakojau vokiškai. Kaip suprantu, tai nustebino ne tik vietinius kelmiškius, bet ir svečius. Todėl buvau pakviestas kartu su Kelmės rajono savivaldybės atstovais atvykti atsakomojo vizito į Vokietiją“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo M. Puidokas.
Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas teigė, jog į Vartburgą sutiko vykti tik su viena sąlyga – jeigu turės galimybę Vokietijoje susipažinti su to regiono ūkininkų organizacija, ūkininkais, apsilankyti ūkiuose.
„Nuvykus, labai maloniai nustebino Vartburgo mero Reinhardo Krebso pozicija ir elgesys. Pasirodo, jog meras yra baigęs žemės ūkio mokslus, dirbęs šioje srityje, todėl domėjosi ir mūsų ūkininkų problemomis“, – apie pirmuosius įspūdžius ŪP pasakojo M. Puidokas. Kelmiškį sužavėjo išskirtinė ekskursija kalio druskų kasyklose, veikiančiose iki 900 metrų po žeme. Įdomus buvo ir surengtas priėmimas Werratal kareivinėse Bad Salzungene bei ekskursija.
Antroji kelmiškių vizito Vokietijoje diena buvo skirta išskirtinai žemės ūkiui. KRŪS pirmininkas susitiko su vietos ūkininkų organizacijos pirmininku Florian Andersek, kuris yra ir kooperatyvo vadovas.
„Papasakojau vokiečių kolegoms, kas vyksta pas mus, Lietuvoje, išvardijau protestuose keliamus klausimus. Florian tik šypsojosi ir linksėjo galvą patvirtindamas, jog ir Vokietijoje situacija – labai panaši“, – pažymėjo M. Puidokas.
Kelmiškių delegacijai teko kooperatyvo valgykloje išragauti tikrų kaimiškų vietos patiekalų, apsilankyti naujausiame kooperatyvo statinyje – 600 vietų pieninių karvių fermoje. Investicija kooperatyvui kainavo 2 mln. Eur, iš jų – 20 proc. finansavo valstybė. Kadangi ten žemės nėra labai derlingos, kooperatyvas pasirinkęs laikyti gyvulius – pienines karves, tiesa, turi ir 3 500 ha žemės. Kooperatyvas vienija apie 40 narių, visi jie ir dar 30 žmonių dirba kooperatyve.
„Kolegos vokiečiai mums papasakojo apie savo santykius su vietos valdžia, gaunamą paramą, darbo sąlygas ir kitus aktualius dalykus. Dyzelino kaina ten – 1,20 Eur, atsiskaitymas – kitoks negu pas mus. Ištisus metus ūkininkai už dyzeliną moka pilną kainą, tik metų pabaigoje, pateikę sąskaitas, susigrąžina permoką. Darbuotojams atlygis prasideda maždaug nuo 1,5 tūkst. Eur „į rankas“ ir kyla iki 2,2 tūkst. Eur, priklausomai nuo kvalifikacijos. Domėjomės pieno supirkimo kainomis. Šioje vietoje skirtumas tarp Lietuvos ir Vokietijos – akivaizdus. Vokietijoje už pieno kilogramą su priedais moka 0,45 Eur/ct. Tačiau kolega pažymėjo, jog Vakarų Vokietijoje kaina dar didesnė. Žemės nuomos kaina – 300 Eur už ha, perkant hektaro kaina – apie 7 tūkst. Eur“, – vardijo KRŪS pirmininkas.
Kitame ūkyje ūkininkas pasistatęs nedidelę fermą, paramos gavo iš savivaldybės, ne valstybės ar kokių nors fondų. Vokietijoje žemės ūkis yra visokeriopai remiamas.
„Pamatėme, jog tarp Lietuvos ir Vokietijos ūkių yra daugiau panašumų negu skirtumų. Apsikeitėme kontaktais. Kolegai vokiečiui padovanojau Tytuvėnuose keptą pyragą "Šimtalapį". Palinkėjau vienas kitą pažinti ne tik žodžiais, bet ir per pilvą. Mačiau, kad toks palinkėjimas patiko... Visą viešnagę jautėme didelę vokiečių pagarbą. Jų meras pažadėjo: kai kitąsyk vyks į Kelmę, būtinai pasikvies kartu ir ūkininkų.
Kol kas tai tik pradiniai susitarimai, gairės ateičiai. Jei santykiai plėtosis ir stiprės, būtų įdomu ir kelmiškiams ūkininkams į Vokietiją nuvykti, savo akimis pamatyti, kaip ten gyvena ir dirba kolegos.
"Mes, ūkininkai, turime suprasti vienijimosi būtinybę ne tik savo rajone, Lietuvoje, bet ir visoje Europoje“, – ŪP portalui sakė M. Puidokas.
Viešnagės metu kaip tik buvo minimas Vartburgo apskrities, atsiradusios po Vokietijos susivienijimo, įkūrimo 30-metis. Vieninteliai šios savivaldybės užsienio partneriai – Kelmės rajono savivaldybė.
Asmeninės Martyno Puidoko nuotraukos
Viršelyje: Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas su Vartburgo ūkininkų vadovu Florianu Anderseku.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.