Columbus -7,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 10 Vas 2025
Columbus -7,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 10 Vas 2025

Iš bitininkų reikalaujama, jog jie natūralų medų parduotų vos ne pramoninio dirbtinio medaus kainomis. Artūro BABRAIČIO nuotr.

Stasys BIELSKIS
ŪP korespondentas  

Medaus kokybė – šokiruojanti

2025/02/10


Estijos laboratorijoje „Celvia CC AS“ ištyrus medaus, pirkto prekybos centruose Jelgavoje, Jūrmaloje ir Rygoje, mėginius, paaiškėjo skandalingi rezultatai. Jie tiesiog šokiravo – iš 20 mėginių tik 6 atitiko autentiško medaus standartą, 14 – neautentiški. Tarp jų – ir Lietuvos gamintojų medus. Latvijos bitininkų asociacijos valdybos pirmininkas Valteris Brusbardis teigė, kad šiuo metu bitininkystės sektorius išgyvena krizę: medaus kainos labai kritusios, jį sunku parduoti. Susiklosčiusi situacija tapo absurdiška – Latvijos ir kitų Europos Sąjungos (ES) šalių bitininkams tikrą medų parduoti sunku, o „medaus“, kurį laboratoriniai tyrimai įvardijo neautentišku, pilnos prekybos centrų lentynos. Deja, bitininkai bejėgiai konkuruoti su medaus klastojimu.

Rinka perpildyta pigaus įvežtinio „medaus“ iš trečiųjų šalių: vidutinė į ES iš Kinijos importuoto medaus prekinė vertė 2024 m. pirmąjį pusmetį siekė 1,28 Eur/kg. Tokia kaina autentiško medaus negali pagaminti joks bitininkas nei Latvijoje, nei kitose ES šalyse. Statistiniai duomenys rodo, kad 2023 m. į ES iš Kinijos importuota net 60 177 t „medaus“. Apie rastus medaus falsifikavimo atvejus praneša ir kitos ES šalys: Lietuva, Vokietija, Estija, Austrija. Lietuvos bitininkų sąjungos iniciatyva buvo patikrinta prekybos tinkle „Lidl“ parduodamo „Mazurskie miody“ medaus kokybė ir, aptikus netipinių cukrų, produktas pašalintas iš rinkos. Estijos laboratorijos „Celvia CC AS“ medaus autentiškumo nustatymo metodas yra pagrįstas molekuline analize. Autentiškas medus, pagamintas bičių avilyje, nėra sterilus. Jame galima rasti bičių likučių, augalų žiedadulkių, bičių ligų sukėlėjų ir kenkėjų, mikroskopinių grybų DNR. Autentiškas medus turi specifinį DNR rinkinį. Estijos laboratorija sukūrė informacinę biblioteką, kuri leidžia nustatyti, ar tiriamas medaus mėginys yra autentiškas, ar ne. Tai naujas metodas, beje, jis nėra taikomas tik Estijos mokslininkų, panašiai medaus autentiškumą nustato ir Austrijos laboratorija „Sinsoma“. Latvijos bitininkų asociacija kreipėsi į valstybės institucijas, prašydama uždrausti prekybos vietose pardavinėti medų, kuris neatitinka ES Tarybos direktyvos 2001/110/EB nuostatų, griežtinti medaus importo iš trečiųjų šalių stebėseną, taikyti apribojimus, kuo greičiau akredituoti laboratorinius medaus autentiškumo nustatymo metodus, neleisti klaidinti vartotojų prekybos vietose – etiketėse turi būti pateikta visa informacija apie medaus kilmę. O vartotojai kviečiami rinktis autentišką, vietinių bitininkų medų.

Situaciją „Ūkininko patarėjui“ komentuoja žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ vadovas, Kauno r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas MACIULEVIČIUS:

maciulevicius

„Šis naujas skandalas sudrebino mažmeninę medaus rinką. Estijos bitininkų asociacija, bendradarbiaudama su savo šalies laboratorija, per daugelį metų atrado būdą, kaip ištirti medaus sudėtį pagal DNR. Meduje yra visų rūšių, su kuriomis bitės liečiasi, DNR. Ši DNR analizė gali nustatyti daugiau nei 5 tūkst. augalų rūšių iš medaus mėginio. Tyrimas apima žiedadulkes, nektarą ir lipčiaus išskyras. Identifikuojami visi augalai, kurių genų sekos yra pasaulio duomenų bazėse. Vidutiniame medaus mėginyje yra dešimčių ar šimtų augalų rūšių DNR pėdsakų. Be medaus DNR augalų sudėties, analizė lyginama su kitais medaus profiliais, kokių augalų daugiau ar mažiau yra tiriamame mėginyje, palyginti su kitais medaus pavyzdžiais.

Galima nustatyti, iš kokios lokacijos tame mišinyje yra medus. Iki šiol buvę tyrimai neleisdavo nustatyti, ar medus lietuviškas, latviškas ar estiškas. Dabar atsirado visai kitos galimybės išsamiai ištirti medaus produktus, kurie pristatomi kaip medus. Tai gerokai supurtė ir sudrebino Latvijos rinką, kur buvo atliekami tyrimai, paėmus medaus mėginius iš populiariausių prekybos centrų. Nustatyta, kad vartotojai buvo klaidinami, nes rasta ir dalis medaus, importuoto iš trečiųjų šalių – Kinijos, Argentinos bei kitų. Kitas dalykas – aiškėja ir tokie faktai, kad kartais parduotuvėse parduodamas medus nėra surinktas bičių, o yra sintetinis medus, gaminamas dirbtinai pridedant tam tikrų aromatų, žiedadulkių ir taip paverčiamas „natūraliu medumi“. Tai akivaizdžiai parodė, kad medaus grandinėje turime didžiulę pasitikėjimo problemą, nes mūsų pagrindiniai bitininkai, kurie yra tikrieji natūralaus medaus rinkėjai ir tiekėjai į rinką, tikrai diskriminuojami, nepelnytai dempinguojami ir baudžiami. Nes gerokai yra nukritusi mažmeninė kaina, o ir didmeninė kaina beprotiškai maža. Be to, iš tikrųjų bitininkų reikalaujama, kad jie natūralų medų parduotų maždaug pramoninio dirbtinio medaus kainomis. Tai absoliučiai nelogiška. Pagaliau „apnuoginta“ sena tiesa, apie kurią bitininkai jau seniai kalbėjo, kad mūsų pagrindiniai rinkos žaidėjai, užsiimantys didmenine prekyba, tiek importu, tiek eksportu, irgi galimai įneša tam tikrą indėlį nelietuvišką medų paverčiant lietuvišku.

VISAS STRAIPSNIS ČIA, 2025 m. vasario 7 d. numeryje!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: ukininkopatarejas.lt,

arba susisiekus el. paštu: platinimas@ukininkopatarejas.lt, tel. +370 603 75 963.

Taip pat leidinio prenumerata priimama per www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis