Gretos ir Roberto Tylų šeimai šis sezonas yra ypatingas. Tai metas, kai pastangos pradeda duoti vaisių ir ima pildytis svajonės. Nesvarbu, kad prieš akis dar kalnai darbų.
Po anksčiau nesėkmingo bandymo šiemet Robertas laimėjo jaunojo ūkininko projektą. Šiomis dienomis jis pradeda dirbti žemę, kuri nebuvo judinta daugelį metų.
Kol kas jaunasis ūkininkas neturi ką parodyti, nėra technikos kiemo nei pasėlių. Ūkio kūrimas pradeda nuo traktoriaus pirkimo, nuo tvoros tvėrimo, nuo galvojimo.
Šeimos ūkyje bus auginami rabarbarai. Rudenį tikimasi pasodinti jų daigus. R. Tyla taip pat yra pasiryžęs bitininkauti.
„Labai svarstėm, ką auginti. Niekas nebuvo įdomu. Turėjom darže rabarbarą. Iškepė žmona pyragą, ir nusprendėm", – tarsi savaime atsiradusi sprendimą atskleidžia Robertas, kuris, beje, yra diplomuotas miškininkas.
Pagal Tylų viziją, rabarbarų lapkočiai nebus tiekiami vartoti švieži. Jie bus perdirbami vietoje. Artimiausiuose planuose – savo jėgomis pastatyti perdirbimo cechą. Pasak Roberto, dabar taip pat jie aktyviai konsultuojasi su ekspertais dėl būsimo produkto (ar produktų) receptūros pasisirinkimo. Galimybių yra labai daug...
Šiam ūkio kūrimo etapui buvo rūpestingai ruoštasi, prie to eita daugelį metų.
Ukmergėje gyvenanti šeima prieš aštuonerius metus ryžosi įsigyti šią apie 8,5 ha ploto sodybą. Patiko vieta ir tai, kad ji netoli nuo Ukmergės. Neišgąsdino, kad sodyba apleista, užaugusi krūmynais ir menkaverčiais medžiais, o XIX a. pabaigoje statytas namas – pusiau sugriautas. Naujakuriai sužinojo, jog anksčiau čia gyveno broliai, ir vienas jų išsikraustydamas „pasiėmė“ ir pusę namo.
Sodyba šeimos metus padalijo į dvi dalis: nuo pavasario iki rudens – Mediliuose, o šaltuoju metų laikyu – Ukmergėje. Moteris atsiverčia nuotraukų albumą, kuriame – pasakojimas apie šią vietą nuo pirmojo atvykimo ir kokie virė tvarkymo darbai, ir kaip šioje aplinkoje augo vaikai. Vietoj smėlio dėžės praversdavo betono maišymui skirta dėžė, vietoj dušo tarnavo prūdas, o vėsiais rudens vakarais teko praustis po polietileno danga. Dabar dukra ir sūnus jau ūgtelėję, šiemet šeima susilauks ir trečiojo vaikelio. Erdvi sodyba su 1,4 ha ploto kiemu – geriausia vieta augti šeimos atžaloms, čia jiems apstu veiklos.
„Mano vyrui ši sodyba buvo kaip tuščias popieriaus lapas, kurį jis norėjo paversti mūsų šeimos oaze. Tuo metu aš dirbau samdomą darbą ir net neįsivaizdavau, kad po 7 metų ši vieta taps mūsų kūrybiško verslo pradžia. Tačiau nuo tos dienos prasidėjo mūsų nuotykis, pilnas iššūkių ir naujų galimybių“, – pasakoja Greta.
„Prisitaikiau prie vyro noro kurti ūkį, auginti rabarbarus ir bites“, – sako Greta. Taip sutapo, kad jai pirmajai pavyko pradėti savarankišką veiklą.
Kūrybinga veikli moteris prieš dvejus metus įvaldė keramikos amatą, pradėjo rengti edukacijas su moliu.
Pirmąją edukaciją, skirtą kalėdinių eglės žaisliukų gamybai, amatininkė surengė vaikams viename daugiafunkciame centre. Puikiai pavyko. Jau patirties sukaupusi ir nemažą gaminių asortimentą sukūrusi Greta tvirtina, kad edukacijas su moliu dažnai užsisako ir suaugusieji, pvz., dabar panašios veiklos gana populiarios mergvakariams ar kitoms progoms. Gaminius Greta vežasi išdegti į Ukmergę, o vėliau juos grąžina edukacijos dalyviams.
Gretos sukrutas prekės ženklas „Medilų vėjai“ išsiskiria tuo, kad gaminiai yra dekoruojami vietos pievoje surinktais augalais. Tai keramikos iškabos, lentelės sūriui, padėkliukai šaukštui, įvairiausios lėkštutės ir kitos stalo dekoro detalės. Pasak G. Tylienės, keraminės iškabos yra atsparios temperatūrų pokyčiiams ir ištisus metus gali būti lauke, o stalo dekoro gaminiai gali būti plaunami indaplovėje.
„Medilų vėjai“ yra vieni iš paslaugų kaime populiarinimo akcijos „Atviros dienos kaime" dalyvių.
Tai akcija, kurią Lietuvos kaimo turizmo asociacija (LKTA) rengia jau devintus metus. Šiemet šis tradicinis renginys, skirtas populiarinti kaime teikiamas paslaugas, užaugintus bei pagamintus produktus, vyks gegužės 23–25 d. Paskutinį gegužės savaitgalį beveik šimtas akcijos dalyvių – sodybų, ūkių, kultūros namų, lankytojų centrų šeimininkų, amatininkų ir bendruomenių – pakvies miestų gyventojus tris dienas praleisti kaime bei pasimėgauti įvairiomis pramogomis bei veiklomis, įsigyti jų užaugintų bei pagamintų produktų ar tiesiog sužinoti apie galimybę atostogauti kaime. Akcijos organizatoriai ir dalyviai kviečia iš anksto planuoti išvykas į kaimą ir apie apsilankymą informuoti objektų šeimininkus, registruotis. Akcijos dalyvių adresai ir kontaktais bei informacija, ko viename ar kitame objekte galima tikėtis, yra pateikti žemėlapiuose, kuriuos galima rasti „Aibės" prekybos tinkle, o elektronines versijas – LKTA svetainėje.
„Medilų vėjuose“ akcijai jau pasiruošta. Parengtas šiltas Gretos vaizdo kvietimas, terasoje ant ilgo stalo edukacijos dalyvių jau laukia darbo priemonės. Atvirų dienų kaime dienomis svečiai bus kviečiami eiti į pievas pasirinkti žolynų, kurie bus įspaudžiami į indelius. „Tada man liks pagal jų norus glazūruoti", – apie sumanymą pasakoja „Medilų vėjų“ sumanytoja, sau pasiliekanti paskutinį darbo etapą ir kviečianti išbandyti gaminius, kuriuose slypi šios sodybos istorija ir jos šeimininkų širdies šiluma.
Autorės nuotraukos