Ashburn +35,0 °C Dangus giedras
Antradienis, 16 Lie 2024
Ashburn +35,0 °C Dangus giedras
Antradienis, 16 Lie 2024

Mėgstantiems mažus pomidoriukus verta išbandyti šias veisles

2024/06/28


Pasitaiko metų, kai stambiavaisių pomidorų derlius būna pastebimai menkesnis. Taigi visada verta pasisodinti vadinamųjų vyšniukų. Daržininkai yra pastebėję, kad net ir tada, kai tradiciniai pomidorai dera vėliau, mažyliai mezga geriau ir prinoksta anksčiau už kitus. Be to, jie atsparesni karščiams, džiugina spalvomis, formomis ir skoniu.

Genėkime saikingai

Daug metų pomidorus auginantys daržininkai dažnai perspėja mažiaus patyrusius nenuskinti per daug lapų. Pagrindinė lapų funkcija yra gaminti maisto medžiagas ir jomis aprūpinti kitas augalo dalis, taigi palikus augalą beveik be lapų, pomidorų derlius bus žymiai menkesnis.

Lapuose vyksta fotosintezė, maisto me­džiagų gamyba, per lapus augalai garina vandenį ir kvėpuoja. Būtent dėl lapų pomidorų vaisiuose kaupiasi cukrūs ir kitos svarbios medžiagos. Pašalinus per daug lapų, labai suprastėja ir vaisių kokybė.

Determinantinių, tai yra žema­ūgių vyšniukų genėti beveik nereikia, tik pririšti visus stiebus. Vėliau iš tokio krūmo vidurio galima nukerpti vieną kitą lapą, kad viduje būtų šviesiau ir vėdintųsi. Aukštaūgius pomidorus specialistai rekomenduoja auginti 4–6 stiebais, nuo jų pašalinant tik pažastinius ūglius, bet ne lapus.

Kad augalai geriau vėdintųsi pomidorus sodinkite rečiau. Kai vaisiai pradeda nokti ant pirmos kekės, iki jos galima pašalinti lapus. Kai vaisiai pradeda nokti ant antros kekės, pašalinkite lapus, esančius žemiau jos ir t. t.

Kaip auginti daigus?

Pomidorams sudygus, prasideda tikras žaidimas. Kai tarp skilčialapių pasirodo du tikrieji lapeliai, mažuosius daigelius reikia persodinti. Pomidorų augintojai akcentuoja, kad svarbu pomidorus sėti į nedidelius indelius, o paskui kelis kartus persodinti į vis didesnius. Persodinant daigelius reikia sodinti vis giliau – taip jis pažemės, o iš stiebo prasikals papildomų šaknų, sustiprės jų sistema.

Mažiems daigeliams labai svarbi šviesos ir šilumos pusiausvyra. Jei per tamsu ir per šilta, daigeliai išstypsta, koteliai pasidaro ploni ir ilgi, virsta į šonus.

Dar vienas svarbus darbas – grūdinti daigus. Negalima augalų staiga išnešti iš kambario ir pasodinti į šiltnamį, nes nudegs. Pratinti patariama po truputį, išnešant apsiniau­kusiomis dienomis, arba sudarant šešėlį.

Kada augalus sodinti į nešildomą šiltnamį, labai priklauso nuo oro sąlygų ir gali­mybių apsaugoti nuo šalčių? Pomidorų daigus į nešildomą šiltnamį sau­giau sodinti ne anksčiau kaip gegužės pradžioje.

Dėmesio vertos veislės

‘Pera Naranja’ – labai skanūs vyšniukai: nekieti, sultingi, saldūs. Ant kekės kabo kaip oranžiniai medaus lašeliai. Pats augalas aukštas, apie 2 m.

‘Sweet Cream’ – žemaūgis, apie 1,5 m aukščio augalas. Negenėtas vaisius mezgė gerai. Pomidoriukai geltoni su neryškiais dryželiais, tvirti, netrūkinėja, saldūs, ypač mėgstami vaikų.

‘Justina’ – determinantinis, apie 1–1,2 m aukščio pomidoras. Genėti nereikia, labai derlingas. Pomidorai gražios oranžinės spalvos, saldūs, išraiškingo skonio, aromatingi, plona odele. Vienintelis trūkumas – pernokę trūkinėjo.

‘Blush’ – tarsi karoliais pasipuošęs krūmas. Vaisiai pailgi, apie 5 cm ilgio. Augdami saulėje pomidoriukai nusispalvina ryškiais raudonais dryželiais geltoname fone. Labai tinka konservuoti, stalui papuošti. Galima skinti kekėmis. Pomidoriukai labai skanūs, gana sultingi, gana tvirta odele, gaiviai saldūs, aromatingi. Mėgstami vaikų. Dera iki pat nušąla, atsparūs ligoms.

‘Flashen Cherry’ – tiek krūmu, tiek vaisių išvaizda labai panašus į ‘Finik Krasnyj’, tik pomidoriukai kiek smulkesni ir saldesni. Krūmas pusiau determinantinis, apie 1,6 m aukščio, lapų nedaug, bet jie platūs. Gerai dera negenėtas. Raudoni pomidoriukai saldūs, traškūs, tvirti, sultingi.

‘Amber Keyes’ – šio svyrančio pomidoro kekės labai didelės. Reikėtų auginti ne daugiau kaip trimis stiebais, nes išauga daugiau nei 2 m). Augalas žaliavaisis, prinokę pomidorai – gintaro ir žalios spalvos. Pomidoriukai minkšti, labai sultingi, saldūs, bet linkę trūkinėti.

‘Sungold F1’ – išsiskiria skoniu: iš pradžių pasijunta švelni rūgštelė, paskui malonus saldumas.

‘Blanca Cherry’ – vadinamasis serbentinis pomidoras su smulkia lapija. Augalo aukštis siekia 2 m. Ypač gerai mezga. Net ir genimas atkakliai stengiasi leisti kuo daugiau stiebų. Pomidoriukai gelsvi, labai sultingi, saldūs, bet nuskinti trūkinėja, todėl geriau skinti su visa keke.

‘Cherry Cascade’ – augalas labai didelis, svyrantis ilgomis šakomis, apkibusiomis mažais raudonais pomidoriukais, todėl jam reikia labai didelio vazono. Odelė kietoka.

‘Brad’s Atomic Grape’ – 2 m aukš­čio, o kartais ir dar aukštesnis krūmas. Auginami keliais stiebais. Mezga gana gerai. Tai antocianinų grupės pomidoras. Žali pomidoriukai su geltonais, oranžiniais ir raudonais dryželiais, tarsi apgaubti baklažano spalvos skraiste. Vaisių skonis primena gardžius didelius pomidorus, o ne saldžiuosius.

 

„Rasų“ informacija

Vilijos JUŠKEVIČIENĖS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis