Columbus +10,8 °C Debesuota
Pirmadienis, 18 Lap 2024
Columbus +10,8 °C Debesuota
Pirmadienis, 18 Lap 2024

Mėlynojo liežuvio liga plinta žaibiškai – pasiekė Vokietiją

2023/10/27


Visai neseniai portale Ūkininko patarėjas rašėme apie rugsėjo pradžioje Nyderlanduose pasirodžiusį naujo serotipo mėlynojo liežuvio ligą (MLL). Jau tada Vokietijos visuomenė atidžiai ėmė stebėti gretimoje šalyje sparčiai plintantį virusą ir buvo aišku, kad tik laiko klausimas, kada jis peržengs valstybių ribas. O štai prieš kelias dienas Friedricho Loefflerio instituto nacionalinė mėlynojo liežuvio ligos etaloninė laboratorija oficialiai patvirtino pirmą ligos atvejį Žemosios Saksonijos ūkyje.

Kol kas 3 serotipo (MLL-3) virusas nustatytas vienam gyvūnui Klevės rajone (Šiaurės Reino-Vestfalijos žemėje) įkurtame avių ūkyje, kuriame auginama 30 avių. Kiti gyvūnai sveiki, o susirgusi avis, kol ėminys buvo tiriamas, nugaišo. Šiuo metu Žemutinėje Saksonijoje daugiau oficialių įtarimų nėra, rašo portalas Agrarheute.com.

3 serotipas sukelia sunkius ligos simptomus ir mirtį avims bei galvijams, jie blaškosi, elgesys tampa nenuspėjamas.

Pasak Friedricho Loefflerio instituto, 3 serotipo protrūkis nebuvo netikėtas, nes, kai buvo aptiktas Nyderlanduose (Šiaurės Olandijos ir Utrechto provincijose) labai sparčiai plito. Tada Ūkininko patarėjas rašė, kaip greitai įsigali naujas viruso serotipas, kas savaitę rizikos zoną išsiplėsdamas apie 30 km. MLL virusas veikia ne tik avis, bet ir karves, telyčias bei veršelius.

Iš Afrikos kilęs naujo tipo mėlynojo liežuvio ligos virusas plinta sparčiai, pavyzdžiui, per keturias savaites juo užsikrėtė galvijai ir avys maždaug 2500 ūkių Nyderlanduose. Pasak Friedricho Loefflerio instituto, Europoje jis iki šiol buvo aptiktas tik pietų Italijoje. Kitos šalys, kuriose taip pat buvo užfiksuotas MLL-3, yra Tunisas, Izraelis ir didelė dalis Pietų Afrikos.

Lietuvoje kito serologinio tipo MLL pirmą kartą užfiksuotas 2008 m. Tada tyrimai parodė, kad liga į Radviliškio rajone esantį ūkį pateko iš Vokietijos, kur ūkininkas įsigijo telyčių. Nors Vokietijoje išduotuose dokumentuose buvo nurodyta, kad galvijai sveiki, viena telyčiai pasireiškė ligos simptomai.

Veiksmingos vakcinos kol kas nėra

Teritorijoje, kurioje nustatoma MLL, įvedami apribojimai prekybai gyvūnais, kurie gali užsikrėsti virusine liga, t. y. avimis, galvijais, ožkomis ir kitais atrajotojais. Paskutinį kartą Vokietijoje tai nutiko 2009 m., Žemutinėje Saksonijoje nustačius tuo metu vyravusį viruso serotipą.

Regionui tai turėjo skausmingų ekonominių pasekmių, nes apribojimai buvo atšaukti tik šių metų liepą. Nesunku atspėti, kaip ūkininkus paveiks naujas ligos protrūkis, dar kartą ilgam apribosiantis prekybą. Situaciją blogina tai, kad kol kas nėra patvirtintos vakcinos nuo MLL-3.

Nyderlandų, Belgijos ir Vokietijos valdžios atstovai jau tariasi, kaip pagreitinti veiksmingos vakcinos sukūrimą, specialistai aiškinasi, ar gali būti nors kiek veiksmingos prieš kitus serotipus jau seniau sukurtus vakcinos.

Pasak portalo Agrarheute.com, ES žemės ūkio tarybos Liuksemburge kuluaruose praėjusį pirmadienį paskelbta apie derybas su veterinarijos pramonės atstovais. Tačiau manoma, kad idealiu atveju nauja vakcina būtų prieinama tik kitą pavasarį, kai pradėjus skraidyti virusą pernešantys kandžiotojai.

Trijų MLL apimtų šalių ministrai paskelbė, kad imsis lobizmo Europos Komisijoje, kad būtų panaikinti ES teisės aktuose numatyti transporto apribojimai. Olandijoje ypač stringa telyčių pardavimas, nes dėl apribojimų gyvų galvijų negalima eksportuoti įprastu mastu.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis