Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024
Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024


Dineta BABARSKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Melžiant karves, gimsta įstabūs paveikslai

2024/02/26


Ūkininkė Rasa Žukauskienė iš Šventežerio seniūnijos Babrų kaimo (Lazdijų r.) melžia 30 karvių, o melždama galvoja, ką namo parėjusi nutapys. Ji surengė jau antrą parodą. Turi slaptą mintį: kažką nupiešti ant savo augintinės ir tokią gražią pavasarį išleisti į žydinčias pievas.

Karvių neparduos

R. Žukauskienė kartu su vyru ūkininkauja, laiko 30 melžiamų karvių. Piendaves prižiūri abu: Rasos darbas – melžimas, o vyras pagelbsti, kad procesas vyktų greitai ir be trukdžių. 30 karvių pamelžti užtrunka vos valandą. Kol melžia, turi laiko pagalvoti: jos galvoje gimsta įstabūs paveikslai, kuriuos belieka tik perkelti ant popieriaus lapų. Laiko tam ne visada yra, mat ūkyje darbai niekada nesibaigia: tvarko namus, verda maistą, vasarą prižiūri gėlių darželius, kuriems augalai taip parinkti, kad gražiai atrodo net žiemą. Šienavimu užsiima vyras, jam padeda dukra, kuri taip pat vairuoja traktorių. Kad darbai vyktų dar sparčiau, Šventežerio ūkininkai vienas kitam pagelbėja. „Griebia ir padaro. Jei traktorius sugedo ar kas nenumatyto nutiko“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo ji. Padeda ir sesuo – taip pat ūkininkė. „Nebūna taip, kad kukurūzai nenuimti liktų ar pievos nešienautos. Kai reikėjo, pernakt dirbo ir kukurūzus nuėmė. Draugiški ūkininkai, ypač jaunimas“, – teigia R. Žukauskienė.

Pieno supirkimo kainos mažos, bet ūkio Žukauskai naikinti nežada. Užtenka maistui, apsirengti, atostogoms. „Ko daugiau reikia? Į užsienį nekeliausiu – su karvėmis į lėktuvą nepriima, o Lietuvos muziejus aplankau“, – šypsosi ūkininkė. Pasipasakoja, kad buvo Anglijoje, patiko, bet niekur nėra gražiau nei Babrų kaime.

Paklausta, ar turės kam palikti savo ūkį, kurį kuria visą gyvenimą iš savų lėšų, be paskolų, sako, kad keturi vaikai, tarp jų yra ūkininkaujančių, tad paveldėtojų bus. Tik vaikai jau dabar sako, kad atsisakys melžiamų karvių ir laikys tik mėsinius galvijus. R. Žukauskienė kitokios nuomonės nei jaunimas: už mėsinius galvijus gauni pajamas kartą per metus, o štai už pieną – pastoviai.

Nuo ūkio atsipalaiduoja meno mokykloje

Ūkininkės specialybė – fizinio lavinimo mokytoja, tik dirbo ji su vaikais labai trumpai. Sako, kad su karvutėmis jai paprasčiau susikalbėti. O studijuoti dailę jai ir į galvą neatėjo, mat ji buvo bėgikė. Užtat dabar jau trejus metus nepaleidžia teptuko iš rankų.

Rasa Žukauskienė
Rasa Žukauskienė pati pristato savo paveikslus. Sako, kad tam ras laiko ir vasarą: ūkį pažiūrės jaunimas.

Atsitiktinai ant Lazdijų meno mokyklos durų pamatė skelbimą, kuriame buvo kviečiama lankyti suaugusiųjų skyrių: mokytis tapybos paslapčių. Nuėjo. „Važinėju į užsiėmimus. Ten atsipalaiduoju. Man labai patinka. Gera mokytoja, pasako tiesiai, kas ne taip. Dar pabandžiau ir iš molio lipdyti. Nusilipdžiau vazų, indų ir užtenka. Labiau patinka piešti“, – redakcijai pasakoja piešianti ūkininkė. R. Žukauskienė gražiai piešė nuo mažens. Jos gabumus paveldėjo anūkė. Mergaitė irgi piešia, lanko meno mokyklą. Jai net leido ant namo sienų tapyti. „Tik kai šiltino sienas, užtinkavo“, – paaiškina močiutė.

R. Žukauskienė kasdien ieško laiko piešti. „Ryte, po pusryčių ar dieną vis piešiu“, – tarsteli. Dažų nusiperka, jų užtenka ilgam, o štai rėmeliai paveikslams įrėminti – brangūs, bet malonumo piešti žada neatsisakyti, kol gyva bus. Surengė jau dvi parodas – Šventežerio ir Rudaminos bibliotekose. Savo darbus pristato pati. Sako, kad ir vasarą atras laiko parodas pristatyti: ūkį pažiūrės jaunimas. Tik paveikslų jau pasiilgo, o ir namų sienos kažkaip nejaukiai tuščios, tad dabar, po parodos, savo darbus vešis namo, pasidžiaugs ir tada vėl galės kažkam „paskolinti“.

paveikslai

paroda Rudaminoje

paveikslai
Melžiant karves galvoje gimsta vaizdiniai, juos Rasa Žukauskienė perkelia ant popieriaus lapų.

Nori nupiešti paveikslą ant savo augintinės

Paveikslų ūkininkė nei parduoda, nei dovanoja. Tik vieną paveikslą yra padovanojusi anūkei, bet ji gyvena kartu, tad ir padovanotas paveikslas kabo su kitais darbais.

Jos paveiksluose vyrauja gamtos motyvai. Ypač mėgsta tapyti aguonas. Daug įvairių pastatų: švyturys, sena pilis, Šventežerio mokykla. Prisipažįsta, kad jei internete pamato kokį pastatą, bando nutapyti kažką panašaus. Piešia žirgus, nors ūkyje augina tik pašėlusį poniuką, kuris jei jau ištrūksta iš aptvaro, tai lekia per visą kaimą. „Toks jau jo būdas“, – tarsteli ūkininkė. Įdomiausias R. Žukauskienės darbas – Undinas, t. y. iš vandens išniręs vyriškis, gražiais, ilgais, garbanotais plaukais. „Norėjau undinėlę nupiešti, bet išėjo vyriškas veidas. Transvestitas“, – tiesiai sako ji. Tik karvių R. Žukauskienės paveiksluose nėra. Tačiau ūkininkė turi slaptą mintį. „Kažin, jei karvytę apkirpčiau, šukuoseną gražiai suformuočiau, kažką ant jos išpieščiau ir į pievas pavasarį išleisčiau?“ – tokį slaptą norą turi piešianti ūkininkė.

 

Autorės nuotraukos

Titulinėje nuotr. – Parodos pristatymo metu Rudaminos bibliotekoje.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/04/23

Gyvulių augintojams ir pašarų gamintojams – dar vienas apynasris

Nuo kitų metų įsigaliosiantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 2023/1115 dėl tam tikrų su miškų naikinimu ir alinimu siejamų biržos prekių ir produktų tiekimo Europos Sąjungos (ES) rinkai bei jų eksportui iš ES, kit...
2024/04/23

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komi...
2024/04/23

Martynas Tyla. Sutvarkykime įstatymą, kad neliktų absurdiškų situacijų (papildyta Seimo pranešimu)

Šiuo metu LR Seime svarstomi Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai, susiję su galimybe mugėse, parodose ir masiniuose renginiuose prekiauti alkoholiniais gėrimais iki 15 laipsnių, nepaisant to, kokiu būdu jie yra pagaminti. Priimti pakeit...
2024/04/23

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkursas 2024

Etninės kultūros globos taryba kartu su Lietuvos kaimo turizmo asociacija, Žemės ūkio ministerija ir Turizmo rinkodaros asociacija kviečia Lietuvos kaimo turizmo sodybų šeimininkus dalyvauti Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2024.
2024/04/23

Seimas sudarė geresnes sąlygas ginkluotės gamybai Lietuvoje

Seimas priėmė Investicijų įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisas, kuriomis nuspręsta sudaryti palankesnes sąlygas stambiems projektams, užtikrinantiems neatidėliotinus valstybės saugumo ir gynybos poreikius.
2024/04/23

Reguliuojama pieno kaina. Kodėl ne?

Ūkininkai deda nemažai vilčių į Ūkio subjektų, perkančių ir parduodančių žalią pieną, nesąžiningų veiksmų draudimo, vadinamąjį Pieno, įstatymą, kurio projektą Seimas paskyrė tobulinti Ekonomikos komitetui (EK). Iškelta mintis, kad pieno sek...
2024/04/23

Sužinokite, kiek institucijų dirba, kad rinkėjai gautų patikimą informaciją apie kandidatus

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) puslapyje viešai paskelbtus kandidatų į Respublikos Prezidentus duomenis analizuojantys rinkėjai ne visada susimąsto, kiek tarnybų ir institucijų dirba, kad pagrindinio Lietuvos rinkimų organizatoriaus ...
2024/04/23

Vietos maisto produktai – mūsų stiprybė, kurią mokomės įvaldyti

(VDU ŽŪA langas) Gyvename sparčiai kintančiomis išorinės aplinkos sąlygomis. Pokyčius spartina kompleksas priežasčių, tarp kurių – klimato kaita ir neatsinaujinančių išteklių brangimas; geopolitinė aplinka, galinti transformuot...
2024/04/23

Šiandien – nacionalinių parkų ir Viešvilės rezervato gimtadieniai

Prieš 33 metus (1991 m. balandžio 23 d.) Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos nutarimu įsteigti Dzūkijos, Kuršių nerijos, Žemaitijos nacionaliniai ir Trakų istorinis nacionalinis parkai, o pirmajam Lietuvos nacionaliniam parkui su...