Columbus +9,0 °C Debesuota
Trečiadienis, 16 Bal 2025
Columbus +9,0 °C Debesuota
Trečiadienis, 16 Bal 2025

Menas auginti

2023/11/01


Patyrę daržovių augintojai Salomėja ir Kęstutis Žemguliai iš Plungės savo šiltnamyje jau daug metų augina ir dekoratyvių koloninių pomidorų ‘Palka’, atsparių netgi sausroms. Šiltnamyje puikuojasi ir įspūdingo ilgio agurkai ‘Flamingo’, kurių derliaus sulaukti pavyksta toli gražu ne visiems mėgėjams. Prie sėkmės prisideda ne tik patirtis, bet ir K. Žemgulio agronomijos žinios, žemaitiškas atkaklumas.

Koloninė puošmena

Pomidorai ‘Palka’ (rusų k. žodis palka – lazda), Rusijoje sukurti apie 1970 m., nėra dekoratyviniai, o valgomi, bet būtent dėl puošnumo juos šiltnamyje tarp daugybės kitų pomidorų augina Žemguliai. Sėja gana anksti, nes patalpa šildoma, o raško iki gruodžio. Derlius pradeda nokti maždaug po 120 dienų nuo sėjos.

Saldžiarūgščiai pomidorai – sultingi, skystos konsistencijos, galima naudoti ir padažams, bet kitaip konservuoti (marinuoti) netinka, nes nepakankamai miltingi.

Šie koloniniai augalai vidutinio ankstyvumo, išauga 1,50–1,80 m. Nuo stiebo atsišakoja neilgos šakos su nedideliais raukšlėtais lapeliais. Viena kekė plungiškiams subrandina 5–7 vištos kiaušinio dydžio pomidorus.

pomidorai
‘Palka’ siekia kone du metrus ir taikosi pramušti šiltnamio stogą.

Tinginių pomidorai

„Svarbiausia juos prisijaukinti per pirmus metus, o paskui jau bus aišku, kaip elgtis, – patarimais dalijosi agronomas. – Šie pomidorai į plotį neužima daug vietos, vieni kitų neužgožia, tad norint didesnio derliaus, reikia susodinti tankiau: ne 2–3 augalus į kvadratinį metrą, o 9–10. Mažiau augalų – mažiau ir derliaus. Šių pomidorų negalima genėti. Mes jų visai neskabome, tik šoninius ūgliukus pritvirtiname prie stiebo ar prisegame prie virvutės. Šį pomidorą vadiname tinginių pomidoru.“

Štai mineralinių trąšų jie vis pareikalauja, mat lapai nedidukai. Trūkstant trąšų, galima tikėtis vos putpelės kiaušinukų dydžio pomidorų.

Vienas didžiausių pomidorų ‘Palka’ privalumų – atsparumas ligoms ir sausroms. „Regis, ir lapai nudžiūvo, ir stiebas suvargo, bet jeigu liko kiek gyvybės kotelyje, jis būtinai užaugins naujų lapų“, – džiaugiasi S. Žemgulienė.

Pusmetriniai salotiniai agurkai

‘Flamingo’ – vokiečių sukurtos veislės kvapnūs ir sultingi, salstelėję ilgavaisiai agurkai plona žieve. Juose ir sėklų nedaug. Tai, galima sakyti, restoraniniai agurkai, itin mėgstami kavinėse, nors kaina nemaža. Tačiau konservuoti šie agurkai visai netinka.

agurkai
Vienas ‘Flamingo’ krūmas gali išmaitinti šeimą.

Nutarę jų užsiauginti savo šiltnamyje, Žemguliai nesigailėjo, jiems ši daržovė tapo tradicine. Išskirtiniu dydžiu žalieji gigantai šiltnamį ir puošia. Ilgis kartais siekia pusmetrį ar daugiau, svoris gali viršyti ir kilogramą, o skonis nuo to nė kiek nenukenčia.

Tačiau agronomas K. Žemgulys žino, kad ant svorio laurų užmigti neverta: „Kol augini vieną labai didelį agurką, nustoja augti mažesni, tad ir derlius menkesnis. Tai ypač svarbu žinoti.“

Šiam augalui, skirtingai nuo koloninių pomidorų, reikia gana daug vietos: vienam daigui iškart atseikėkite 1,5 kvadratinio metro, mat užaugs tikras milžinas. Vien lapo skersmuo siekia 20–30 cm. Kita vertus, augalas jums atsidėkos su kaupu: agronomo teigimu, vienas daigas gali išmaitinti visą šeimą. Pasėjus tokį agurką, augalas derėti pradeda po 60–70 dienų ir džiugina iki pat šalnų.

Per ilgą ‘Flamingo’ agurkų sezoną didžiausias pavojus tyko liepą, kai atakuoja pagrindiniai jų priešai – voratinklinės erkutės. Jų išvengti padeda pastovi drėgmė šiltnamyje. Augalą plungiškiai geni eglutės principu, leidžia augti vienu stiebu, šoninius ūglius skina pradedant nuo 3–4 lapo. Tokiam gigantui reikia kompleksinių trąšų. K. Žemgulys kas savaitę jų atseikėja po arbatinį šaukštelį: „Kalio turi būti daugiau nei azoto, o fosforo – kuo mažiau.“

agurkai
Šie vaisiai užauga beveik iki pusmetrio.

 

Salomėjos ŽEMGULIENĖS nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis