Ashburn +12,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +12,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Mėnesio eksponatas – senegalinis daugiapelekis

2023/09/12


Daugiapelekiai užima ypatingą vietą tarp šiuolaikinių ir iškastinių žuvų. Turi senovinių bruožų atskirų organų sandaroje – tokių nerasime nei vienoje žuvų grupėje – atraminį krūtininių pelekų skeletą, plaukimo pūslę ir išskirtinę nugarinių pelekų sandarą.

Paprastieji daugiapelekiai (Polypterus) – chordinių (Chordata) tipo, kaulinių žuvų (Osteichthyes) klasės, daugiapelekių (Polypteriformes) būrio, daugiapelekinių (Polypteridae) šeimos gentis. Šeimoje – 2 gentys, 11 rūšių.

Daugiapelekių kūnas labai pailgėjusiu liemeniu, gyvatiškas, galva stipriai suplota, burna didžiulė, aprūpinta kūgiškais dantukais. Maksimalus daugiapelekių kūno ilgis – 1,2 m, daugumos neviršija 30 cm. Kūnas padengtas rombiniais, tarpusavyje paslankiai sujungtais gonoidiniais žvynais, kurie sudaryti iš izopedino plokštelių, iš viršaus padengtų storu labai kietu gonoino sluoksniu. Žvynų šarvas gelbsti žuvį ir nuo priešų.

Išskirtiniai pelekai: nugarinis – tai virtinė mažų sudedamų pelekėlių (5–18), turinčių po vieną kietą spindulį, išsidėsčiusių išilgai visos nugaros, ir krūtininis, mėsingu pamatu prisegtas arti žiaunadangčio. Ramybės būvyje nugariniai pelekai glaudžiai prispausti prie nugaros, sujaudinta arba išgąsdinta žuvis staigiu judesiu pasitraukia, iškeldama juos lyg vėliavėles.

Daugiapelekiai turi savitą plaukimo pūslę – tai lyg primityvūs plaučiai, susidedantys iš didesnės dešiniosios ir mažesnės kairiosios dalių. Abi dalys sujungtos su žarnynu bendru kanalu, tai lyg papildomas kvėpavimo organas. Tokia plaukimo pūslė neturi nieko bendra su kitų kaulinių žuvų plaukimo pūsle, kuri atlieka hidrostatinio organo funkciją. Jei žuvies oda drėgna, ji gali kurį laiką kvėpuoti atmosferos oru. Vidinių šnervių daugiapelekiai neturi, tuo skiriasi nuo dvikvapių žuvų. Jie orą tiesiog nuryja.

Karščiausiomis dienos valandomis daugiapelekiai slepiasi tarp vandens augalų, atsirėmę į telkinio dugną krūtininiais pelekais ir uodega. Temstant suaktyvėja, išplaukia ieškoti maisto. Daugiapelekių maistas – tai vabzdžiai, vėžiagyviai, moliuskai, varlės, žuvys, netgi augalų fragmentai ir sėklos. Žuvų regėjimas labai silpnas, todėl medžioklėje pasikliauja uosle. Akvariume neatsisako sauso ir šaldyto maisto, sliekų ar kitų žemėje gyvenančių kirmėlių.

Daugiapelekiai neršia rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais, prasidėjus liūčių sezonui ir patvinus upėms. Neršia išimtinai tik užlietose žemumose. Ikreliai smulkūs, panašūs į kanapių ir sorų sėklas. Išsiritę lervos turi išorinius žiauninius lapelius, kurie išnyksta maždaug po 2 savaičių. Vandens lygiui nukritus, suaugę žuvys ir mailius grįžta į upes.

Dauguma daugiapelekių rūšių žuvų naudojamos maistui ir vertinamos vietos gyventojų dėl skanios baltos mėsos. Jų žvynai tokie tvirti, kad nuskusti ar įpjauti sugautą žuvį neįmanoma. Išvirus žvynų šarvas lengvai atsiskiria nuo raumenų.

Daugiapelekiai – Nilo ir Afrikos atogrąžų upių ir ežerų gėlavandenės žuvys. Iškastinės formos žinomos iš Pietų Amerikos žemyno. Sutinkami negiliose klampynėse ir lagūnose, laikinai užliejamose vietovėse, dažniausiai drumstuose upių pakraščių ir seklumų vandenyse, kur ramiai guli arba juda, tingiai vingiuodami kūnu.

Nuo XX a. pradžios daugiapelekiai auginami akvariumuose. Ryškios, neįprastos žuvys labai mėgstamos. Jaukios – pripranta prie šeimininko, ima maistą iš rankų. Jų laikymas didelių sunkumų nesudaro – žuvys neišrankios ir ištvermingos, pakelia temperatūros svyravimus, užterštumą, tačiau dėl grobuoniškos prigimties buvimas su kitų rūšių žuvimis gana trumpas, laikyti ypač su smulkiomis žuvytėmis nepatartina. Jei akvariumas nepakankamai erdvus, žuvys konfliktuoja ir tarpusavyje. Auginant daugiapelekius akvariumuose, būtinai reikalingas akvariumo dangtis, nes žuvis gali išlipti ir gana toli nukeliauti. Tačiau, jei negalės įkvėpti oro, žus po 2 – 3 valandų, be vandens gali išgyventi dvigubai ilgiau. Nelaisvėje gali išgyventi daugiau nei 30 metų.

 

Kauno Tado Ivanausko muziejaus informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/03

Pagerbiant genijaus atminimą keliama idėja Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna

Pagerbiant vieno iškiliausių Lietuvos dailininkų ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio atminimą svarstoma Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna.
2023/12/03

Šiltnamių rinkai žadama šviesi ateitis, bet technologijos pasirinkimas – jau galvosūkis

Ūkininkavimas versliniuose šiltnamiuose daugelyje šalių atneša milijonines pajamas. Ekspertų prognozėmis, toks daržovių ir uogų auginimo būdas ateityje tik augs, todėl tiek valstybiniu, tiek verslo lygiu daug investuojama į na...
2023/12/03

Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai

Stichinė nelaimė miškuose, sukelta žievėgraužio tipografo, vaizdingai dar vadinama ruduoju gaisru, rudąja stichija. Ji pražudė jau apie 3500 ha medynų. Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai.
2023/12/03

Duokite psichikos ligoniams advokatą!

„Tai itin sudėtinga tema. Kiekvienu atveju tenka individualiai spręsti mįslę, kaip laviruoti“, – įsitikinęs Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius, kalbėdamas, kaip padėti namuose prižiūrim...
2023/12/03

Galima veikti inovatyviai ir efektyviai, vienas sprendimų – sėtiniai žolynai

Esamoje geopolitinėje situacijoje sunkiai prognozuojamos grūdų supirkimo kainos, augantys energetikos kaštai, dažnėjantys ekstremalūs gamtos reiškiniai, griežtinami aplinkosaugos reikalavimai – šiandienos realijos, skati...
2023/12/03

Kada reikalingas augalo pasas?

Augalo pasas yra reikalingas tiekiant rinkai savo užaugintą augalinę produkciją mažmenine prekyba užsiimantiems ūkio subjektams, taip pat savo užaugintą augalinę produkciją tiekiant rinkai galutiniam vartotojui.
2023/12/03

Seime priregistruota naujų pasiūlymų 2024-ųjų biudžetui už milijardą eurų

Praėjus daugiau nei savaitei po to, kai Seimas antrą kartą apsvarstė kitų metų biudžeto projektą, parlamentarai vėl pateikė šūsnį siūlymų papildomai finansuoti kai kurias sritis.
2023/12/03

Kraujažolinio grublio pokštai – atsitiktinumas ar klimato kaitos pasekmė?

Pastaraisiais metais vis dažniau pavasarines daržoves atakuojantys juodi, kuproti „kirminai“ verčia nerimauti daržininkus, ypač tuos, kurie daržoves augina mažuose sklypuose ir nenaudodami insekticidų. Tai kraujažolinio grublio (Galeru...
2023/12/03

Priminimas poledinės žūklės mėgėjams: nerizikuokite

Atšalus orams ir žvejams jau ruošiantis žvejoti ant užšalusių vandens tvenkinių, aplinkosaugininkai primena, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta prievolė žvejams mėgėjams žvejojant ant ledo turėti smaigus...