Ashburn +26,9 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 19 Bir 2024
Ashburn +26,9 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 19 Bir 2024

Mezgimo čempionas Raimundas: su virbalais užsidirbu duoną

2019/10/30

Panevėžyje gyvenantis mezgimo čempionas Raimundas Mikuševičius sako, kad jis mezga lygiai 50 metų. Vyro mama buvo mezgėja, todėl ir jis norėjo sekti jos  pavyzdžiu. Raimundas prisimena, kad jam į rankas virbalus įbruko, kai buvo šešerių. Namuose buvo sena mezgimo knyga. Pabandė išmegzti toje knygoje  esančius raštus. Mama paaiškino sutartinius ženklus. Jei nepasisekdavo išmegzti rašto, verkdavo ir vėl bandydavo, atkakliai siekė savo tikslo. Taip ir mezga iki šiol.

Pirmas darbas – kilimas iš gabaliukų

Šešerių metų vaikui buvo sunku valdyti virbalus, bet jis norėjo išmokti megzti taip, kaip jo mama. Ir išmoko. Pasakodamas apie savo mezgimo pradžią, Raimundas prisimena nelengvus pirmuosius bandymus. Jis buvęs kantrus ir atkaklus, jei kas ir nepasisekdavo, virbalų nepaleisdavo iš rankų. Mokykloje jam tekdavo patirti savo bendraamžių skaudžių patyčių. Mokėjo apsiginti, sugebėjo pašaipūnams įrodyti, kad  megzti yra naudingas užsiėmimas, kad virbalai paklūsta ne tik moteriškoms, bet ir vyriškoms rankoms. Pats pirmasis jo gaminys buvo kilimas iš mažų gabaliukų, kuriuos tada numezgė vąšeliu.

Pomėgis megzti Raimundą lydėjo visą gyvenimą. Jis laisvalaikiu visada megzdavo raštuotas pirštines, kojines. R. Mikuševičius ne tik megzti moka: jis ir siuva, ir siuvinėja. Vyrui yra tekę tuomečiame buitinio aptarnavimo kombinate net siuvėju dirbti. Tačiau ilgiausiai dirbo statybininku. Apie du dešimtmečius sukosi statybų versle, pastatė daug namų, todėl moka visus meistro darbus. 2008 metais, prasidėjus ekonominei krizei, neliko darbų. Kaip pragyventi ir iš ko užsidirbti duoną? Raimundas nusprendė imtis mezgimo verslo. Ir neapsiriko – jam dabar puikiai sekasi, sulaukia daug užsakymų.

Darbymetis prieš Kalėdas

Mezgimo karaliumi tituluojamas R. Mikuševičius sako, kad kantriu ir sunkiu darbu jis išsikovojo vardą. Vyras dabar yra žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, sulaukia užsakymų iš Olandijos, Norvegijos, Australijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Prancūzijos, Airijos, Anglijos, Austrijos, Danijos, Švedijos ir kitų šalių. Jo rankomis  numegztomis raštuotomis pirštinėmis ir kojinėmis puošiasi įvairaus amžiaus žmonės – ir praktiška, ir gražu, ir originalu. Ypač daug užsakymų sulaukia prieš Kalėdas: visi nori artimam žmogui padovanoti gražią ir šiltą dovaną, todėl mezgimo karaliui tenka darbuotis be atokvėpio – miegui lieka tik kelios valandos. Raimundas nuotaikingai sako: esu nemažas žmogus, man miegoti užtenka ir po 4 valandas. Jo darbo vieta –   patogus fotelis. Kojomis mina treniruoklį ir mezga. Darbo kambaryje, kurį vadina gamybos cechu, daugybė įvairių spalvų pusvilnonių siūlų, į segtuvus sudėta šimtai mezgimo raštų. Tuos raštus dažnai kuria pats Raimundas, kartais net sapne regi būsimo megztinio ar šaliko faktūrą, raštų grožį, brėžinį, tik belieka juos ,,perkelti“ į popieriaus lapą, nemažai raštų randa internete, be to, savo mezginiuose atkartoja daug  lietuviškų tautinių motyvų ir ornamentų. Raimundas sako, kad mezgimo technologija yra gana sudėtinga: reikia suskaičiuoti mezginio akių skaičių, be to, svarbu raštams  parinkti reikiamo storio siūlus, darbui reikia ir tinkamų virbalų. Ilgą raštuotą šaliką numezga per tris dienas, viena raštuotą pirštinę numezga per 2–2,5 val., o vieną kojinę – per 3 valandas. Per mėnesį numezga iki 100 porų pirštinių ar kojinių.

Raimundo žmona buvusi pedagogė Virginija yra stropi ir darbšti pagalbininkė: ji mezginius išlygina, sutvarko ir išsiunčia užsakovams, darbui paruošia mezgimo  raštus. Ji yra puiki draugė, nuoširdi pagalbininkė, kartu važiuoja į renginius, rengia  Raimundo mezginių ekspozicijas.

Rekordai ir nauji raštai

Žinomą mezgėją sėkmė lydėjo Radviliškyje rengiamuose mezgimo čempionatuose, kuriuose jis du kartus pelnė čempiono titulą. Bene labiausiai Raimundui įsimintinas  mezginys buvo draugystės pynė, kurią mezgė 2000 metais. Tą pynę jis mezgė 9 mėnesius, plušėjo po 18 valandų per parą. Pynės ilgis buvo 2 272 metrai, svėrė 96 kg. Kai Lietuva pirmininkavo Europos Sąjungai, mezgimo čempionas sulaukė   užsakymo numegzti 500 raštuotų pirštinių. Tada jis numezgė apie 400 lietuviškais raštais papuoštų pirštinių. R. Mikuševičius aktyviai dalyvavo projekte ,,Lietuvos  šimtmečio vaikai“, kūdikių namų mažiesiems gyventojams numezgė pusšimtį šiltų kojinių, papuoštų trispalvės juostelėmis. Jis gauna netikėtų firmų užsakymų: įvairių jubiliejų proga numegzti pirštinių, papuoštų bendrovės logotipu.

Raimundas pasakojo, kad neseniai pradėjo megzti ilgus raštuotus šalikus, kuriuos  mielai perka užsieniečiai. Kita naujovė: sukūrė Zodiako ženklais papuoštų pirštinių kolekciją. Kalėdoms daug kas nori padovanoti artimam žmogui tokias pirštines. Vėl prasidės didžioji ,,šienapjūtė“ – Raimundui teks miegoti tik 4 val. per parą. Mezgimo čempionas mezga labai ilgas spalvingas kojines, vyriškus megztinius, įvairiais raštais papuoštas pirštines. Patys naujausi gaminiai yra papuošti gyvūnų raštais: ryškiomis spalvomis šypsosi lapė, žvelgia vilkas, pelėda, šuoliuoja elnias. Tai – naujausia Raimundo mezginių kolekcija.

Aldona SIREIKIENĖ ŪP korespondentė
Dalintis