Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024
Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024


Jolita ŽURAUSKIENĖ
ŪP korespondentė 

Migruojančių paukščių daroma žala žemdirbiams: valdininkams – per kietas riešutas

2024/05/26


Pastaraisiais metais pasėlius siaubiančių migruojančių paukščių problema vis labiau aštrėja. Paukščiai ne tik išlesa, bet ir ištrypia nemažus pasėlių plotus, o ūkininkams belieka tik pasibėdoti. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlė kompensuoti laukinių paukščių daromą žalą, dievagojosi, kad ieškos geriausių išeičių šiai problemai spręsti, tačiau pažadai ir liko pažadais. „Nyksta paukščiai? Kur? Tik ne kaime. Šitiek augalų sugebėjo surinkti. Iš peties pasidarbavo“, – socialiniame tinkle rašė Radviliškio r. ūkininkas Žygimantas Dijokas, įkėlęs filmuotą medžiagą, kurioje matyti suniokotas kelių dešimčių ha laukas.

Lieka tušti

Ne pirmus metus su laukiniais paukščiais vargstantis ūkininkas Ž. Dijokas „Ūkininko patarėjui“ pasakojo, kad prieš trejus metus gervių padaryti nuostoliai ūkiui siekė kelias dešimtis tūkstančių eurų. „Gervės sunaikino 60 ha sudygusių kukurūzų. Laukas liko tuščias. Kreipiausi ir į savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyrių, ir į draudikus, ir į Aplinkos ministeriją (AM). Viskas buvo kaip žirniais į sieną. Žodžiu, susidariau iš trijų institucijų nuomonę, kad paukščių daroma žala – mano problema. Šiemet situacija pasikartojo – gervės nulesė 24 ha pasodintų pupų. Kolegų laukuose paukščiai nulesė po 15–20 ha ankštinių augalų, – atvirai kalbėjo ūkininkas, šiais metais turėjęs atsėti suniokotą lauką. Ir pridūrė: – Visa tai nufilmavau.“

Ž. Dijokas tvirtino, kad gervės – ne vienintelė problema. Žąsys, kurių į laukus nusileidžia 10–20 tūkst., ištrypia ir nulesa po keletą hektarų žiemkenčių. „Kai žąsys nusileidžia, tai net dirvos nesimato. Kai jas išbaidai, tas pats žąsų pulkas nusileidžia pas kaimyną – jos iš vieno lauko į kitą skrenda. Po žąsų apsilankymo laukai lieka tušti“, – ŪP dėstė Radviliškio r. ūkininkas.

Jis nusprendė saugoti savo pasėlius ir prieš kelias savaites įsigijo patranką, kuri šaudo pasirinktu laiku, taip pat laukuose ant kuolų užkabino didmaišius. Šitokiu būdu su paukščiais bandantis kovoti ūkininkas tikisi bent kiek apsaugoti pasėlius. „Šią visiems ūkininkams aktualią problemą turėtų išspręsti AM. Manau, kad pirmiausia turėtų būti grąžintas leidimas pavasarį medžioti žąsis. Juk žąsys atskrenda, papuotauja ir išskrenda. O kaip su gervėmis, kaip jų populiaciją reguliuoti? Neįsivaizduoju, kaip su jomis kovoti... Kaip identifikuoti, kokiame lauke paukščiai bus?“ – svarstė Ž. Dijokas.

paseliu apsauga
Ūkininkas Žygimantas Dijokas nusprendė pats savo kaštais saugoti pasėlius.

Skauda širdį

To paties rajono ūkininkas Rimantas Garuckas ŪP prisipažino, kad važiuojant pro laukus ir stebint, kiek žalos ūkiams padaro laukiniai paukščiai, visada skauda širdį. „Esminis dalykas – pavasarį atskrendančios žąsys. Ten, kur melioracija neveikia ar prasčiau veikia ir telkšo vanduo, o aplinkui – pasėliai, ypač kviečiai, joms ten – rojus. Paukščiai apgula lauką ir jame gyvena, kol nulesa želmenis. Padarytos žalos neapskaičiuojame, tik vizualiai įvertiname“, – pasakojo R. Garuckas. Dar vienas progresuojantis dalykas, anot Radviliškio r. ūkininko, yra gervės, kurios, atskridusios į pasėlius ieškoti maisto, kojomis suštampuoja žemę, sutrypia pasėlius. Jos padaro tūkstantinius nuostolius, kurių ūkininkams niekas nekompensuoja.

„Anksčiau sakydavome, kad gervės, jų klyksmas, kai vakarais jas išvysdavome pamiškėje, yra labai gražu. Dabar nuo jų jau bloga darosi. Tas pats ir su migruojančiais paukščiais. Anksčiau matydavau laukus, užklotus paukščiais, Danijoje. Dabar tą patį vaizdą matome ir Lietuvoje. Tokius laukus aš vadinu pakylančiais į orą ir nuskrendančiais. Žąsų niekas neskaičiuoja. Todėl, kai išgirstu per televiziją ar per radiją kalbant, kad paukščiai nyksta, taip ir norisi tuos kalbėtojus pasikviesti į svečius, kad pasižiūrėtų, kaip laukai atrodo“, – pasakojo ūkininkas, pasigendantis aiškios ir konkrečios tvarkos atlyginant paukščių daromą žalą.

Sukūrė filmuką

ŪP kalbintas Kupiškio r. ūkininkaujantis Paulius Kalamažnikas taip pat piktinosi laukinių paukščių ir žvėrių daroma žala. „Laukuose lankosi ir žąsys, ir gervės. Šiais metais buvo daug žąsų. Gal dėl to, kad buvo daugiau drėgmės ir susidariusių balų, kurias paukščiai mėgsta. Ištryptus, iškapstytus, nulestus laukus fiksavau dronu, kuris padėdavo išvaikyti laukinius paukščius. Apie tai sukūriau filmuką. Gal valdžia, išvydusi paukščius ir žvėris ūkininkų laukuose, ims spręsti problemą? Norėtųsi tikėtis iš valstybės kompensacijų ar paramos, skirtos įsigyti garsines patrankas paukščiams atbaidyti“, – kalbėjo jaunas ūkininkas.

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) vicepirmininkas Zigmantas Aleksandravičius ŪP teigė, kad šiemet itin daug žemdirbių patyrė nuostolių dėl laukinių paukščių ir žvėrių, nes jų populiacija kasmet didėja. „Ūkininkas sukūrė filmą apie laukinių paukščių ir žvėrių kiekį, jų daromą žalą. Šis filmas yra skirtas tiems, kurie sako, kad Lietuvoje nėra paukščių ir žvėrių, esą jie nyksta. Tegul pasižiūri, kiek pas mus daug paukščių, kurie Lietuvoje nulesa pasėlius ir atsipenėję grįžta į Rusiją, kur juos medžioja. Lietuvoje niekas nesikeičia – ūkininkai patiria nuostolių, tačiau niekas į jų skundus nereaguoja, pagalbos rankos neištiesia, viskas yra palikta savieigai“, – rėžė LŪS vicepirmininkas.

Nulis, kablelis nulis

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

 

Viršelyje: Dėl paukščių ūkininkai patiria nuostolių, tačiau valdžia į tai nereaguoja.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis