Ispanijoje nuo „Rosalia“ vardu pavadintos atmainos 2022 m. nugaišo 18 mln. kiaulių. Virusas pragaištingas tiek paršavedėms, tiek paršeliams, kurių dalis jų jau atvedami negyvi. Net jeigu išgyvena, kritimai žymiai didesni nei nuo ligšiolinių viruso atmainų.
Kita bėda ta, kad itin patogeniškos naujosios atmainos sparčiai plinta, ūkinę veiklą tenka nutraukti gerokai ilgesniam laikui. Įprastų atmainų paveikti ūkiai virusą įveikia per kelis mėnesius, o, pavyzdžiui, „Rosalia“ atveju jis suvaldomas tik praėjus mažiausiai šešiems ar devyniems mėnesiams po protrūkio.
Amerikiečių mokslininkai pasaulio kiaulių augintojams siūlo išeitį. Tarptautinė veisimo kompanija „Genus“ ėmėsi genų modeliavimo ir jau po kelerių metų planuoja rinkai pristatyti kiaules, kurioms genetinio redagavimo metodu bus suteiktas imunitetas nuo PRRS.
Įmonė tikisi, kad tokiems gyvūnams JAV Maisto ir vaistų administracija žalią šviesą uždegs 2025 m. pradžioje arba dar anksčiau. Patvirtinimo procesas vyksta jau keletą metų ir eina į pabaigą. „Genus“ siekia gauti leidimus ir pagrindinėms JAV kiaulienos eksporto rinkoms, nuo Meksikos iki Kinijos.
Genų redagavimas, įmonės atstovų nuomone, yra patrauklesnė alternatyva už biologinės saugos laikymąsi ir vakcinas, kurios tik susilpnina ligos simptomus.
Virusas ląsteles užkrečia, prisijungdamas prie mažos baltymo CD163 dalies. Jungtinės Karalystės (JK) Roslino instituto tyrimai parodė, kad CRISPR genų redagavimu pašalinus tą baltymo dalį koduojančią DNR, užkertamas kelias infekcijai, o kitos baltymo funkcijos išlieka nepakitusios.
Planais su portalu „New scientist“ pasidalijęs įmonės atstovas Clintas Nesbittas teigė, kad bus pardavinėjamos ne pačios kiaulės, o jų sėkla. Tai reiškia, kad pirmoji gyvūnų karta nebus atspari PRRS, nes bus pakeista tik viena iš dviejų CD163 baltymo geno kopijų. Kad redagavimas atsirastų abiejose kopijose, gyvūnus reikės kergti, o tai gali užtrukti kelerius metus.
Šia idėja jau susidomėjo JK Nacionalinė kiaulių augintojų asociacija. Ji ragina vyriausybę spartinti planus leisti gaminti ir pardavinėti genetiškai redaguotas kiaules Anglijoje.
Bet sumanymui nepritaria kai kurios gyvūnų gerove besirūpinančios organizacijos. Nustatyta, kad PRRS greičiau plinta ankštai laikomų gyvūnų ūkiuose, tad didelė tikimybė, kad virusui atsparios kiaulės bus laikomos tokiuose didelio intensyvumo kiaulininkystės ūkiuose, jų gyvenimo sąlygos negerės, be to, bus galimybė vystysis kitoms ligoms.
ŪP portalo informacija
Asociatyvi 123rf nuotr.
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos