Columbus +27,1 °C Debesuota
Penktadienis, 3 Geg 2024
Columbus +27,1 °C Debesuota
Penktadienis, 3 Geg 2024

Miškų savininkai turi iki pavasarinio atšilimo sutvarkyti pažeistus medžius

2024/02/25


Valstybinė miškų tarnyba (VMT) kviečia miškų savininkus apžiūrėti savo miškus ir iki pavasarinio atšilimo juose sutvarkyti žievėgraužių, vėjo ar kitų veiksnių pažeistus medžius. Pakenktus medžius su po žieve likusiais žiemoti žievėgraužiais padeda surasti genių lupama ir „kalama“ stiebų žievė.

Nors šią žiemą didelių vėtrų nebuvo, bet dėl stipresnių gūsingų vėjų ir iškritusio gausoko sniego miškuose buvo išverstų, nulaužtų ir nulinkusių medžių. Miškuose žiemojantiems vabzdžiams ši žiema buvo palanki. Nebuvo orų kaitos, sutrikdančios vabzdžių žiemojimo ritmą. Šalto oro periodas buvo pastovus, be staigių besikeičiančių atšilimų ir užšalimų. Žiemojimo metu nebuvo daug atodrėkių su pertekline drėgme, todėl dirvoje žiemojančius vabzdžius mažiau paveikė grybinės ligos, kurios labiau plinta drėgnais ir šiltais periodais.

Valstybinės miškų tarnybos miško sanitarinės apsaugos specialistai pažymi, kad 2023 metais šalies miškuose egles intensyviai puolė žievėgraužis tipografas. Šis vabalas yra pavojingiausias mūsų miškų kenkėjas. Po žalių eglių žieve jis apsigyvena per visą medžio stiebo ilgį. Žievėje grauždamas takus, pažeidžia gyvybinius audinius, todėl užpultos eglės greitai nudžiūva. Kenkia miškus kiekvienais metais. Tik atskirais metais skiriasi jų daromos žalos dydžiai ir nudžiovinamų eglių kiekiai.

Žievėgraužiai gali žiemoti eglių žievėje išgraužtuose takuose ir miško paklotėje. Geniai kapodami ir lupdami žievę parodo kuriose eglėse žievėgraužiai liko žiemoti. Tokių eglių spygliai gali būti parudę ir dalinai nubirę. Bet būna eglių, kurių spygliai dar žali ir nesiskiria nuo sveikų medžių, tačiau genių lupama žievė parodo, kad medis jau yra apniktas žievėgraužių. Tokias egles būtina šalinti iš miško kartu su jose esančiais kenkėjais.

Šaltasis metų laikas yra labai tinkamas susitvarkyti pažeistus medynus. Tuomet mažiausiai pažeidžiama dirva, miško aplinka ir netrikdomi jo gyventojai. Pažeistas egles sutvarkius šaltuoju metų laiku, nukirstų medžių kelmų bei kirtimo liekanų skleidžiamas kvapas iki pavasario išblėsta, ir orams atšilus, į sutvarkytus medynus mažiau vilioja pradėjusius skraidyti žievėgraužio tipografo vabalus.

Žievėgraužis tipografas pirmiausia apninka vėjo pažeistas (žalias ką tik išverstas ar nulaužtas) ir nuo sausros labai nusilpusias egles. Jose gausiai pasidaugina ir tuomet, puldamas masine ataka, gali įveikti visiškai sveikus medžius, sudarydamas eglynuose masinio dauginimosi ilgalaikius židinius. Kuo eglynai vyresni, tuo jie mažiau atsparūs žievėgraužių atakoms.

Jei iki pavasarinio gamtos atbudimo kenkėjų apniktus, nulaužtus, išverstus ir džiūstančius medžius pašalinsime iš miško, tai bus veiksminga priemonė, sumažinsianti žievėgraužių plitimą ir jų daromą žalą. Taip pat būtina ir šiltuoju laiku stebėti 50 metų bei vyresnius medynus ir profilaktiniais tikslais iš jų šalinti atsirandančias išverstas, nulaužtas ar labai pažeistas egles, kol jose dar neapsigyveno žievėgraužių vabalai.

Gausi žievėgraužio tipografo populiacija bei dideli šio kenkėjo pažeistų eglynų plotai kelia grėsmę tvariai miškininkystei. Labiausiai – Lietuvos regionuose, kur gausu perbrendusių, brandžių ir pribręstančių eglynų.

Valstybinė miškų tarnyba primygtinai rekomenduoja visiems miško savininkams ir valdytojams žvalgyti pusamžius ir vyresnius eglynus, ypač besiribojančius su buvusiais kenkėjų židiniais ar šviežiomis kirtavietėmis. Labai svarbu laiku pastebėti ir pašalinti iš miško žalias eglių vėjavartas, vėjalaužas ir labai pažeistus medžius, laikantis Miško sanitarinės apsaugos taisyklių reikalavimų bei užtikrinti medienos apsaugą miško sandėliuose. Esant galimybei, gegužės – rugpjūčio mėnesių laikotarpiu nevykdyti pagrindinių ir einamųjų miško kirtimų eglynuose, o tuomet visą dėmesį ir pastangas sutelkti sanitarinių miško kirtimų savalaikiam atlikimui.

pažeistas miškas

Trumpą informaciją ir rekomendacijas susijusias su žievėgraužio tipografo apniktų eglių tvarkymu galima rasti ČIA.

 

VMT informacija

ŪP redakcijos ir VMT nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/05/02

Patvirtinti Medžioklės taisyklių pakeitimai

Aplinkos ministras pasirašė Medžioklės taisyklių pakeitimus, kuriuose atsisakoma šiuo metu galiojančių popierinių medžiotojų bilietų naudojimo juos keičiant į skaitmeninius bei numatomi atvejai, kada bus galima naudoti medžioklėje na...
2024/05/02

VMVT užtiko ūkininką, nelegaliai gaminantį ir parduodantį lesalus

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai Telšių rajone aptiko ūkininką, nelegaliai gaminantį ir pardavinėjantį vištoms skirstus pašarus. Nustatyta ir tai, kad nebuvo laikomasi higienos reikalavimų ir sa...
2024/05/02

ES ėmėsi Nitratų direktyvos reformos

Europos Sąjungos (ES) vykdomoji valdžia – Europos Komisija (EK) – pasiūlė peržiūrėti Nitratų direktyvą ir numatyti platesnes galimybes panaudoti iš gyvulių mėšlo pagamintas trąšas. Taisyklių sušvelninimo rei...
2024/05/02

Vištų klausimo imsis jau net Europos Teisingumo Teismas

Gyvūnų gerove besirūpinančios nevyriausybinės organizacijos Europos Komisiją (EK) apskundė Europos Sąjungos Teisingumo Teismui. Tam nevyriausybininkai ryžosi nesulaukdami, kada Komisija pateiks siūlymą dėl gyvūnų laikymo sąlygų pagerinimo. Dė...
2024/05/02

Dėl deginamų laužų ugniagesiai per dieną kviečiami net po kelis kartus

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Sušilę orai žmones kviečia tvarkytis gyvenamųjų namų, sodybų, sodų aplinką. Ne visi lapus, žoles ar šakas kompostuoja, tad tarp kaimynų dėl deginamų gamtinių atliekų dažnai kyla nesusip...
2024/05/02

Prokuroras M. Sinkevičiui prašo skirti 30 tūkst. eurų baudą, draudimą eiti pareigas

Piktnaudžiavimu, dokumento suklastojimu ir turto pasisavinimu kaltinamam Jonavos rajono merui Mindaugui Sinkevičiui prokuroras prašo skirti 30 tūkst. eurų baudą, penkerius metus atimti teisę dirbti valstybės tarnyboje.
2024/05/02

Pirkdami daigus, ūglius ir mikrožalumynus – saugokitės pelėsio

Pastebėta, kad keičiantis vartotojų mitybos įpročiams, vis daugiau žmonių domisi sveika mityba, stengiasi racioną papildyti naudingomis medžiagomis, tad vis dažniau į kasdieninę mitybą įtraukia įvairių daigų, ūglių ar mikrožalumynų.
2024/05/02

Keliai bus saugesni ir vairuotojams, ir gyvūnams

Kiekvieną pavasarį šalies keliuose fiksuojama suaktyvėjusi laukinių gyvūnų migracija. Siekiant didinti eismo dalyvių saugumą keliuose, „Via Lietuva“ plečia apsauginės infrastruktūros priemonių skaičių bei primena vairuotojams, j...
2024/05/02

Paslaptingieji eozinofilai: kaip juos suvaldyti sergant astma

Astmos paplitimas pasaulyje įgauna epidemijos mastą. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenys rodo, jog šia nepagydoma liga serga apie 339 mln. žmonių, kasdien ji nusineša apie 1 tūkst. gyvybių.