Radviliškio rajono Mažaičių kaime ūkininkaujantis agrarinių mokslų daktaras Jonas Ruškys kartu su žmona Vaida 800 ha augina grūdines ir ankštines kultūras, daugiametes žoles sėklai. Prieš 15 metų jis ėmėsi neįprasto verslo – ūkyje pradėjo auginti klojamąją veją. Paakintas sėkmės šiemet žaliesiems kilimams ūkininkas paskyrė 30 ha.
Žodžio kišenėje neieškantis J. Ruškys greitakalbe pyškino: reikia ne dejuoti, o vikriai suktis ir stengtis iš hektaro gauti kuo daugiau pajamų. Mokslininkas augina įvairius kultūrinius augalus, ne tik javus bet ir ankštinius, daugiametes žoles sėklai, nuolat domisi naujovėmis, pažangiomis technologijomis. Pabandė auginti burnočius, aliejinius belukščius moliūgus. Sėklai augino facelijų, margainių, kanapių.
Paskatintas sūnaus Pauliaus, J. Ruškys prieš 15 metų pradėjo auginti klojamąją veją. Patirties pasisemti važiavo į Olandiją, Angliją, Vokietiją. Sugrįžęs ėmėsi darbų. Mažaičių kaimo laukuose diegiamos naujos technologijos pasiteisino su kaupu: žaliuoja akimis neaprėpiamas lygus didelis klojamosios vejos kilimas, kuris paskui užklos įvairias Lietuvos vietas – sodybas, viešąsias erdves, alpinariumų ir tvenkinių pakrantes.
Dr. J. Ruškiui puikiai sekasi auginti kokybišką, paklausią klojamąją veją, sulaukia daug užsakymų. Jis sakė, kad per 15 metų pirkėjams pasiūlė daug žaliųjų kilimų, kasmet pastebima gera tendencija – vis daugiau grožio mylėtojų puošia savo aplinką ir kraštovaizdį. Verta priminti, kad ūkininkaujančio mokslininko užauginta veja buvo užklotas visas Gedimino kalnas.
Užsakovai klojamąją veją perka ne tik viešosioms erdvėms, privačioms teritorijoms apželdinti, naujovių ieškantys išradingi klientai kartais nedidelius vejų lopinėlius užsako ir vestuvių stalui papuošti.
Modernizuotas augalininkystės dr. J. Ruškio ūkis – vienas geriausių Radviliškio rajone. Šiemet jo ūkis buvo pristatytas Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) rengiamam konkursui „Metų ūkis“. Vertinimo komisija, kurią sudarė LŪS Radviliškio skyriaus pirmininkas Ignas Hofmanas, jo pavaduotojas Renatas Rimavičius, valdybos narys Svajūnas Diržinauskas, 2021 m. konkurso „Metų ūkis“ laureatas, Radviliškio r. ūkininkas Augutis Krikščiūnas ir Radviliškio r. savivaldybės žemės ūkio skyriaus vedėjas Alfredas Juozapavičius, apžiūrėjo pažangiai ūkininkaujančio mokslininko valdas.
Smalsu buvo stebėti, kaip lygią žalią velėną pjovė specialus įrenginys. Atpjautą 1,82 cm storio, 40 cm pločio ir 130 cm ilgio velėną įrenginys sparčiai susuko į ritinius, kuriuos darbininkai krovė ant padėklo. Paskui padėklai apvyniojami plėvele – ir krovinys jau paruoštas užsakovui. Parvežtą veją reikia kuo greičiau pakloti, kad neišdžiūtų šaknų sistema.
Ūkininkaujantis mokslininkas J. Ruškys parodė keletą įrenginio ką tik išpjautų žalios vejos kilimėlių. Žolė tanki, lygi, tvirta šaknų sistema, tokia velėna sodriai žaliuos bet kurioje vietoje ir džiugins žmones. Kokybiškai vejai užauginti reikia geros sėklos, pusė jos yra pievinė miglė ir kitos šakniastiebinės žolės, be to, labai svarbu tinkamai įdirbti dirvą ir pasėti, laiku patręšti, nupjauti žolę. Klojamoji veja užauga per 8 mėnesius. Ūkininkas sakė, kad vejos auginimas yra atsakingas darbas, reikia specialių žinių, svarbu laiku patręšti tam skirtomis trąšomis, keletą kartų nupjauti žolę ir palaistyti.
Pasiteiravome, ar neprarandama daug žemės, kuri kartu su velėna išvežama iš ūkio laukų. Dr. J. Ruškys paaiškino, kad tuose plotuose, kur augo klojamoji veja, žemė yra renovuojama, įterpiama komposto, sėja sideralinių augalų mišinius. Žalioji trąša gerina dirvožemio kokybę. Šiemet augino 30 ha klojamosios vejos. Planuoja didinti plotus ir auginti daugiau nei 50 ha, nes klojamosios vejos porei- kis – didelis, užsakymų vis daugėja. Vejos augintojas patenkintas – Lietuva gražėja, vis daugiau žaliųjų plotų.
J. ir V. Ruškių du šeimos ūkiai deklaruoja 800 ha dirbamos žemės, nuosavos turi 500 ha, kitą nuomoja, dar turi 40 ha nuosavo miško. Ūkyje dirba 10 etatinių darbuotojų. Gamybiniame ūkio centre tvarkingai išrikiuota turima technika. Dėmesį patraukė akmenimis grįstas ūkinis kiemas – tarsi kokio senamiesčio grindinys.
Dr. J. Ruškys kalbėjo, kad stengiasi darbuotojams suteikti darbo ir žiemą. Turi nedidelį medienos cechą, savo lentpjūvę, gamina padėklus, firminius ūkio suvenyrus. Erdvioje sodyboje tarp medžių stovi mažas bitininko namelis, išrikiuoti bičių aviliai, turi 40 bičių šeimų.
Sodybą Mažaičių kaime dr. J. Ruškys nusipirko 1978 m. Jau užaugo jų sodinti medžiai, ir vėlyvą rudenį tvarkingose valdose gražu, daug spalvų ir tylos. Aplinkui, kiek akys užmato, – dirbami laukai.
V. Ruškys džiaugėsi, kad jo idėjų generatorius yra sūnus Paulius, kuris gretimame kaime turi įkūręs firmą „Sūrių pasaulis“. Netoli yra daugiamečių žolių sėklų valymo fabrikas, kuriam savo ūkiuose auginamas daugiamečių žolių sėklas pristato 20 Lietuvos ūkininkų. Vienas jų – ir dr. J. Ruškys.
Ūkininkaujantis mokslininkas kuria savo ūkio ateities planus: planuoja įsigyti inovatyvios modernios technikos, galvoje kirba mintis – kad velėnos pjovimo technologija būtų robotizuota, kad reikėtų kuo mažiau rankų darbo.
Autorės nuotraukos
2022.10.24Aldona SIREIKIENĖ
Susijusios temos - skaitykite: Metų ūkis, daugiametės žolės, Lietuvos ūkininkų sąjunga