Ashburn +6,1 °C Dangus giedras
Penktadienis, 1 Grd 2023
Ashburn +6,1 °C Dangus giedras
Penktadienis, 1 Grd 2023

Namų aplinką pritaikyti, bet saugumu nepasikliauti

2023/11/11


Nors specialistai įspėja, kad namų aplinka, pritaikyta psichikos ligoniui, turi būti paprasta, saugi ir patogi tiek jam, tiek jį prižiūrinčiam artimajam, visko apgalvoti tiesiog negali. „Visada būna pirmas kartas, kuris išmokina, kur dar namuose yra nesaugi kertelė“, – patirtimi dalijasi Neįgaliųjų reikalų departamento atstovė Lina Gulbinė, namuose slauganti neįgalią dukrą.

Stato grotas, minkština sienas

Neįgaliųjų reikalų departamento Programų stebėsenos ir kontrolės skyriaus vedėja Lina Gulbinė aiškina, kad teisiškai nėra įforminta, kokia turėtų būti sukurta namų aplinka psichikos ligoniui.

Vis dėlto pagal būsto pritaikymo tvarkos aprašą yra galimybė pritaikyti būstą asmeniui, turinčiam F ligos kodą (F kodas – tarptautinė ligų klasifikacija, žyminti psichikos ir elgesio sutrikimus) ir turinčiam intelekto negalią. Tai nustato speciali komisija.

„Komisija vyksta į vietą ir žiūri, kokie yra individualūs paciento poreikiai, siūlo pritaikymą“, – kaip vyksta sprendimų paieška, aiškina L.Gulbinė.

„Kad į rozetę įkiš pirštą, mažai tikėtina, nes skylutė tiesiog per maža. Plikus laidus, kad išraus, taip pat nėra didelės grėsmės – tokių situacijų pasitaiko retai. Dažniausiai pasitaiko paminkštinimų, garso izoliacijos, langų apsaugos poreikis, – vardina specialistė ir prisimena atvejį, kai žmogus bandė iššokti pro langą. – Jis įsivaizdavo, kad yra supermenas. Tokiems pacientams įdedamos langų apsaugos, grotos.“ Ši pagalbos priemonė, anot pašnekovės, suteikiama pacientams valstybės biudžeto lėšomis.

Tiesa, ne visiems norintiems ši dotacija suteikiama – valstybės pagalbą gauti pretenduoja tik tie, kurie turi priežiūros ir slaugos poreikį. Tiesa, komisija, kuri vertina būsto pritaikymo klausimą, gali daryti ir išimčių, kai mato, kad ko nors nėra įtraukta į aprašą, bet pacientui tai būtų reikalinga. Didelio poreikio tam nėra. „Išskirtinių atvejų pasitaiko nedaug. Paskutinį kartą buvo reikalinga garso izoliacija“, – poreikio mastą įvardijo pašnekovė.

Sudeginti namai, iššokta pro langą, sunkiai fiziškai sužalotas artimasis... L. Gulbinė sako, jog tokių situacijų taip pat pasitaiko retai, taigi apgalvoti, kur yra „karšieji tarškai“, negali.

„Auginu dukrą, kuri turi intelekto sutrikimą. Kažkada grįžau namo pavedžiojusi šunį – ant stalo dega popierius. Ji prisiminė, kad mama mėgsta žvakes, taigi jų ir uždegė, o ant viršaus uždėjo sąsiuvinį. Visko tiesiog neapgalvosi, visų pavojaus taškų neeliminuosi, – įsitikinusi Neįgaliųjų reikalų departamento Programų stebėsenos ir kontrolės skyriaus vedėja Lina Gulbinė ir čia pat prisimena dar vieną gyvenimišką situaciją, kuri, ačiū Dievui, baigėsi gerai. – Mūsų namuose kūrenama malkomis, taigi grįžusi namo radau dukrą jas kapojančią. Pasimokai iš to atvejo ir imi slėpti kirvį, degtukus… Bet pirmas kartas visada būna netikėtas.“

Ne visiems reikalinga speciali aplinka

Klaipėdos psichikos sveikatos centro direktorius Aleksandras Slatvickis kalbėdamas apie namuose slaugomus psichikos ligonius, atkreipia dėmesį, kad sutrikimas sutrikimui nelygus, taigi vieno modelio, kaip pritaikyti jiems namus, nėra. Ne visiems tai ir reikalinga.

„Jei paimtume tarptautinę ligų klasifikaciją, pamatytumėte, kiek skyrių skirta psichikos sutrikimams aptarti. Nėra tokio sutrikimo kaip „psichikos liga“, kurioje reglamentuojama, kaip sutvarkyti namų aplinką ar pritaikyti interjerą“, – kalba specialistas ir nurodo, kad, pavyzdžiui, sergančiam depresija ar kenčiančiam nuo alkoholio priklausomybės žmogui nėra poreikio kaip nors ypatingai pritaikyti gyvenamąjį būstą. O sergant tokiomis psichikos ligomis, kaip šizofrenija, psichiatras sako, reikalinga individualiai įvertinti paciento būklę.

Saugumas užtikrinamas tik stacionare

Vis dėlto, sudėtinga ligos forma ar ne, A. Slatvitckio pozicija šiuo klausimu griežta – užtikrinti saugumą namuose psichikos ligoniams net ir prie geriausių norų neįmanoma.

„Patalpose turime daug grėsmės šaltinių: elektrą, dujas. Tam tikrą pavojų sukelti gali net vanduo. Neįsivaizduoju, kaip grėsmių keliantį pacientą apsaugoti nuo dujų. Ko gero, vienintelis variantas būtų jas tiesiog atjungti, o ne tik užsukti. Tas pats ir su elektra. O kaip gyventi be elektros? – retorinį klausimą užduoda psichiatras. – Jeigu kyla grėsmė, kad sergantysis gali iššokti pro langą, nelieka nieko kito tik radikalus sprendimas – langus užkalti, – priduria psichiatras.

Jei žmogus kelia grėsmę sau ar aplinkiniams, A. Slatvitckis psichikos liga sergančių pacientų ir jų artimųjų saugumui užtikrinti mato tik vieną kelią – žmogų hospitalizuoti ir gydyti stacionaro sąlygomis tol, kol nepagerės jo būsena ir žmogus vėl negalės gyventi sau įprastoje aplinkoje.

„Pritaikyti aplinką prie žmogaus būsenos neįmanoma, tai – nerealistiškas siekis. Niekada nežinai, kada situacija gali paūmėti“, – atkreipia dėmesį Klaipėdos psichikos sveikatos centro direktorius Aleksandras Slatvickis. Taigi ir specialaus reglamento, diktuojančio taisykles, vesti reikalo nėra.

„Visa tai tik teoriniame lygmenyje. Įsivaizduokite, atsiranda reglamentas, kuris aiškina gaires, kaip turėtų būti įrengtas būstas tam tikra psichikos liga sergančiam asmeniui. O kas visa tai kontroliuotų? Jei būtų sutarta, kad namuose turi būti įdiegtas elektros skydelis, kuris apsaugo pacientą nuo, tarkime, viryklės, kas tą skydelį įmontuotų, finansuotų, patikrintų?“ – abejonių dėl saugumo priemonių užtikrinimo sako turintis psichiatras. – O kas, jei psichikos liga sergantis asmuo gyvena vienas, ir niekas juo negali pasirūpinti ar atsakyti už jo veiksmus?“. Pašnekovas dar kartą pabrėžia, kad grėsmę sau ar aplinkiniams keliančiam pacientui vieta tik specialiuose globos namuose.

Paklaustas, ar per daugiau nei keturiasdešimt metų darbo praktiką buvo atvejų, kai pacientas sukėlė stiprios žalos savo sveikatai ar turtui, A. Slatvitckis sako, kad tokių situacijų nepasitaikė – nei gaisrų, nei bandymų šokti pro langą neužfiksuota.

 

Partnerio turinys

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/11/30

Žieminiams pasėliams – išmėginimas drėgmės pertekliumi, o dabar šalčiu

Dėl nepalankių orų sąlygų daug kur Europos vėlavo žieminių javų sėja, dažnos ir gausios liūtys didelėje Vakarų ir Šiaurės Europos dalyje trukdė lauko darbus ir neigiamai paveikė pasėlius, skelbiama Europos Komisijos Jungtinių tyrimų centro ...
2023/11/30

Skirtumas tarp benzino ir dyzelino kainų padidėjo

Vidutinės degalų kainos lapkričio 20–27 d. Lietuvoje pakito skirtingai: benzino kaina sumažėjo 0,7 proc., o dyzelino – padidėjo 0,7 procento. Dėl to skirtumas tarp šių degalų kainų augo iki 0,03 Eur/l, kai visą lapkritį buvo api...
2023/11/30

Ūkininkų žinutė rajono valdžiai – užteks gyventi šia diena

Biržai („Biržiečių žodis“). Praėjusį penktadienį rajono meras Kęstutis Knizikevičius, susitikęs su ūkininkais, išgirdo apie problemas, kurias reikia spręsti – žemdirbiai drąsiai kėlė aktualius klausimus ir reikalavo konkre...
2023/11/30

Miškininkai paskelbė prekybos kalėdiniais medeliais pradžią

Artėjant Šv. Kalėdoms Valstybinių miškų urėdija (VMU) skelbia kalėdinių medelių prekybos pradžią bei kviečia savo namus papuošti tikra, mišku kvepiančia eglute. Prekybą kalėdiniais medeliais VMU rengia visoje Lietuvoje ...
2023/11/30

Ūkinių gyvūnų transportavimas: laikas atvesti ir šią sritį į skaitmeninį amžių

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), siekdama užtikrinti gyvūnų gerovę ir maisto saugą bei rinkai tiekiamų ūkinių gyvūnų atsekamumą, inicijuoja gyvūnų siuntų lydimųjų dokumentų skaitmenizavimą. Tikimasi, kad naujovė taip pat&nbs...
2023/11/30

Tyrimas: gyventojai kasmet vis labiau pripažįsta prevencijos programų svarbą

Lietuvos gyventojai vis labiau pripažįsta ligų prevencijos programų, finansuojamų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo, svarbą ir vis aktyviau jose dalyvauja, rodo naujausias Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos...
2023/11/30

Rusijos piliečiai žemės sklypus buvo įsigiję neteisėtai

Kauno apygardos teismas paskelbė sprendimą, kuriuo patenkino Kauno apygardos prokuratūros prokurorės, ginančios viešąjį interesą, ieškinį ir pripažino negaliojančiomis penkių žemės sklypų Druskininkų savivaldybėje pirkimo-pardavimo s...
2023/11/30

Buvo žengtas vienas iš žingsnių naktinio matymo taikiklių legalizavimo link

Vakar Seimo Kaimo reikalų komitetas po svarstymo pritarė Medžioklės įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma įteisinti naktinių taikiklių naudojimą, medžiotojų bendruomenei svarbaus įstatymo projekto svarstymo eigą pasiremdamas LRT.lt komentuoja žurna...
2023/11/30

Darbdaviams dėl trūkstamų profesijų užsieniečių įdarbinimo nebereikia kreiptis į Užimtumo tarnybą

Lapkritį pasibaigus nustatytai kvotai paslaugų ir statybų sektoriuose, Socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu priimtas sprendimas ją padidinti. Šiems metams nustatytoji 35950 kvota trūkstamų profesijų trečiųjų šalių piliečiams...