Kelmės r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas PUIDOKAS:
„Pastaruoju metu grūdų supirkėjai vis dažniau taikė praktiką, kai, jei mėginiai buvo tirti „Infratec“ prietaisu, tai ir pagal sutarties pirkimo–pardavimo sąlygas ginčų atveju jie privalomai turi būti tiriami valstybinėje laboratorijoje tokiu pačiu „FOSS Infratec“ prietaisu. Kaip paaiškėjo, dauguma šių prietaisų yra sujungti į bendrą tinklą. Šių prietaisų kalibravimas atliekamas nuotoliu, o tai reiškia, kad ir paklaida visų šių prietaisų galimai gali būti identiška, t. y. į „vieną pusę“.
Tiksliai išmatuoti glitimą grūduose galima tik pamatiniu metodu („Glutomatic“). Problema ta, kad „Infratec“ prietaiso glitimo parametro tyrimas turi apie 10 proc. paklaidą. Tokia didelė paklaida gali daryti įtaką grūdų klasės nustatymui – ji gali skirtis net pora grūdų klasių. Įtarus, kad prietaisas netiksliai matuoja, siekiama, kad tokiu atveju glitimo tyrimas valstybinėje laboratorijoje būtu tiriamas minėtu „Glutomatic“ prietaisu, o supirkėjų laboratorinė įranga būtų sukalibruota būtent pagal šį metodą. Pamatiniu principu atliekamas matavimas yra tikslesnis, nes yra mažesnė matavimo paklaida.
Šiuo įsakymu taip pat keičiamos ir mėginių paėmimo bei laikymo sąlygos. Įsigaliojus įsakymui, visi mėginiai, o ne tik arbitražiniai, turės būti plombuojami ir laikomi bent 48 val. arba tol, kol ūkininkas bus supažindintas su visais kokybės rezultatais ir įkainojimo dokumentais.
Labai keista, kad į minėtą įsakymą, skaidrinantį tyrimų procesą, kai jis buvo derinamas TAIS sistemoje, Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacija (LGPPA) nereagavo. Reagavo jau pavėluotai ir šiuo metu siuntinėdama menkai argumentuotus raštus mėgina minėtą įsakymą atšaukti. Dar keisčiau, kad į šį spaudimą įsitraukė net ir Lietuvos jūrų krovos kompanijų asociacija. Ji argumentuoja, kad dėl tikslesnių matavimų patirs didžiules papildomas administracines išlaidas ir išlaidas, įsigyjant papildomą įrangą. Įdomu, kad krovos asociacijai kliūva ir tyrimo rodmenų apvalinimo tvarkos pakeitimai. Dar minima, kad tikslesni tyrimai mažins grūdų eksporto konkurencingumą. Tarp argumentų pabrėžiama, kad ministras Kazys Starkevičius yra suinteresuota pusė ir todėl negali pasirašyti tokio įstatymo dėl galimų korupcinių apraiškų, siekiant asmeninės naudos. Taip išeina, kad apie profesionalą Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) žemdirbiai gali tik pasvajoti, nes daugeliu atvejų jo sprendimai bus susiję su savo ūkio veikla.
Žemdirbių bendruomenė atidžiai stebi, kuo pasibaigs ši situacija. Netrukus paaiškės, ar reklamose dažnai pasitaikantis ūkininkus apibūdinantis teiginys, kad supirkėjai ir perdirbėjai su ūkininkais yra partneriai, turės būti rašomas tik kabutėse, ar ir toliau atspindės savo tikrąją reikšmę.“
LGPPA prezidentas Karolis ŠIMAS:
„ŽŪM išleido įsakymo dėl ėminių ėmimo iš transporto priemonių tvarkos pakeitimą, kuriuo sugriaunama iki šiol daug metų galiojusi ir nusistovėjusi tvarka. Naujoji bus sudėtingai įgyvendinama ir neparanki patiems ūkininkams. Joje atsiranda prievolė laikyti grūdų mėginius ne 24 val., o 48 val. ir ilgiau, kad grūdų pardavėjas galėtų mėginį pasitikrinti per ilgesnį laikotarpį. LGPPA teikė siūlymus šio teisės akto projektui dar liepos 30 d., akcentuodama, kad javapjūtės metu per parą susikaupia labai dideli mėginių kiekiai, per dvi – dvigubai daugiau, o grūdų pardavėjas kokybės tyrimų atsakymus gauna tą pačią ar kitą dieną ir kilus neaiškumams gali mėginį dar kartą pasitikrinti, todėl toks grūdų mėginių laikymas yra perteklinis reikalavimas, tik apsunkinantis laboratorijų darbą.
Tačiau į LGPPA pasiūlymus atsižvelgta nebuvo, o teisės aktų projekte spalio 4 d. registruotas naujas ŽŪM siūlymas įtraukti papildomas sąlygas, kad mėginiai būtų plombuojami dalyvaujant pardavėjo atstovui. Šis projektas skubos tvarka patvirtintas spalio 14 d., praėjus tik 6 darbo dienoms nuo projekto paskelbimo. Skubūs biurokratiniai sprendimai nesuderinti su visomis suinteresuotomis pusėmis, o bandoma atspindėti tik grūdų augintojų interesus, nors realiai šis teisės aktas sukels jiems daugiau sunkumų, nei bus naudos.
Pagal pakeistą tvarką grūdų pardavėjas visais atvejais turės sulaukti tyrimų rezultatų, nes tik po galutinių tyrimų rezultatų, dalyvaujant grūdų padavėjui, galės būti plombuojami mėginiai, abi šalys turės pasirašyti ant plombų. Labai dažnai grūdus veža samdytas vairuotojas, kuris turės būti įgaliotas dalyvauti mėginių nustatymo ir plombavimo procese. Taip grūdų priėmimo procesas bus gerokai sudėtingesnis, nes vežėjui teks laukti, kol mėginys bus užplombuotas.
Nusistovėjusią tvarką griauna įvedamas dar vienas naujas reikalavimas – arbitražinis grūdų kokybės tyrimas, kuris turės būti atliekamas pamatiniais metodais. Šiuo metu įprastai arbitražiniai tyrimai atliekami tais pačiais metodais, kokiais buvo atlikti pirkėjo laboratorijoje. Pirkėjo laboratorijoje, siekiant greito kokybės ištyrimo, kai kurie kokybiniai rodikliai nustatomi „Infratec“ prietaisu ir pirminę informaciją su įvertintais pagrindiniais rodikliais grūdų pardavėjas gauna iš karto.
Pagal naują tvarką, siekiant išvengti nesusipratimų dėl skirtingų metodų taikymo, grūdų supirkėjai bus priversti atlikti tyrimus pamatiniais metodais. Tokiu atveju vien baltymų tyrimui reikės įsigyti brangiai kainuojančią įrangą, o visų tyrimų rezultatų teks laukti tikrai ilgiau nei parą. Tad ar pagalvota, kiek mėginių bus galima ištirti per dieną?
Pasirašius minėtą įsakymą, po kelių dienų buvo paskelbtas antras projektas, kuriuo keičiamos tipinės grūdų sutarties pirkimo sąlygos.
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,
tel. +370 603 75 963
https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.