Kaunas -4,9 °C Debesuota
Penktadienis, 13 Grd 2024
Kaunas -4,9 °C Debesuota
Penktadienis, 13 Grd 2024

Nauja technika piktžolėms įveikti

2015/10/09

Šią karštą ir sausą vasarą žemdirbiams buvo svarbu ne tik kovoti su piktžolėmis, bet ir sustabdyti dirvos drėgmės garavimą. Kaip išpurenti dirvą neprarandant drėgmės ir įveikti piktžolių antpuolį? Kaip suderinti ekologinius reikalavimus ir atremti neprognozuojamų oro sąlygų iššūkius? Atsakymų į šiuos ir kitus klausimus ieško tiek gamintojai, tiek ūkininkus konsultuojantys technikos pardavėjai.

Siekis – gausesnis ir švaresnis derlius „Sausra ir piktžolės – itin didelį poveikį derlingumui turintys veiksniai. Konkurencijos pasaulinėje rinkoje sąlygomis labai svarbu kaip galima labiau sušvelninti šių veiksnių įtaką žemės ūkio veiklos rezultatams. Griežtėjantys ekologiniai bei kokybės reikalavimai žemės ūkio produkcijai ir neprognozuojamos oro sąlygos verčia ūkininkus dairytis naujovių, kurias siūlo įvairūs gamintojai. Šie savo ruožtu bando sukurti rinkai tai, ko jai labiausiai reikia ir kas padėtų padidinti žemės ūkio veiklos efektyvumą“, – sako žemės ūkio technika, grūdų ir fermų įranga bei sėklomis prekiaujančios bendrovės „Dotnuvos projektai“ produktų vadybininkas Valentinas Bogačiovas. Bendrovė jau  daugiau kaip dešimtmetį rinkai tiekia pasėlių priežiūrai ir kovai su piktžolėmis skirtas austriškas „Einböck“ mašinas: kultivatorius, tarpueilių kultivatorius, pasėlių priežiūrai skirtus agregatus, akėčias.  Naujausią šio gamintojo techniką šį rudenį „Dotnuvos projektai“ pristatė Daukšių kaime ūkininkaujančio Sauliaus Dambrausko ūkyje surengtoje lauko dienoje.

Išeitis – negilus purenimas Pasak V. Bogačiovo, 2015 metų vasaros karščiai ir sausra tapo išbandymu šalies ūkininkams. Sausi orai neretai sukelia problemų ir pavasariais, kai 2–3 savaites intensyviai džiovinamos dirvos praranda daug drėgmės. Tuo tarpu jos ypač reikia besivystantiems žieminiams ir vasariniams augalams. Sušvelninti sausros padarinius ariminę žemdirbystę praktikuojantiems ūkininkams padėtų seklus, drėgmės garavimą stabdantis dirvų purenimas. Tam, anot V. Bogačiovo, galima naudoti virbalines akėčias. Jose sumontuotos atskiros purenimo sekcijos padeda gerai kopijuoti dirvą. Papildomai akėtvirbaliai iššukuoja pasėlį pašalindami negyvus lapus, išlygina kurmiarausius, sunaikina sudygusias ar dygstančias piktžoles. Purenimo laikas pasirenkamas atsižvelgiant į aplinkybes. Geriausia purenti, kai dirva gerai trupa, vyrauja saulėti orai. Purenant žiemkenčius reikia įvertinti, ar nėra šalnų pavojaus. Akėti galima tol, kol javai nesiekia akėčių rėmo, bet ne daugiau kaip 2–3 kartus per sezoną.

Prieš sudygimą vasariniai javai, žirniai, pupos akėjami siekiant sunaikinti pradėjusias dygti ir sudygusias piktžoles. Ant akėčių sumontavus sėjamąją įrangą akėjimo metu galima sėti įsėlius – dobilus, varpines žoles, liucernas ir pan. Auginant kukurūzus, sojas, pupas, kurie sėjami didesniais tarpueiliais, pasitelkiami tarpueilių purenimo kultivatoriai. Juose naudojami apsauginiai diskai ir plokštės padeda apsaugoti augalus.

Pagal aplinkybes pasirenkamas kultivatorių noragėlių kiekis, forma, išdėstymas, augalų tarpų purenimui skirti priedai. Ypač tikslų pasėtų eilučių kopijavimą užtikrina eilučių sekimo vaizdo kamera bei koregavimo mechanizmas.

Atsiperka per dvejus metus „Einböck“ kompanijos „Aerostar“ akėčias – iš pradžių 12 metrų pločio, vėliau – 15 metrų – Kupiškio rajone ūkininkaujantis Zigmantas Aleksandravičius naudoja jau ketverius metus. 1,5 tūkst. hektaro pasėlių – daugiausia žieminių kviečių ir miežių –  jis kasmet akėčiomis apdirba du kartus. Pasak ūkininko, tokios akėčios kainuoja 8–9 tūkst. eurų. Įvertinus naudą, tai tikrai nėra brangu, o investicija atsiperka maždaug per dvejus metus. „Šios akėčios pirmiausia yra labai praktiškas padargas, kurį mes paprastai pradedame naudoti pavasarį. Žiemkenčius akėjame kelis kartus. Nematau kito tokio padargo, su kuriuo mes galėtume labai greitai suardyti dirvos plutą, jeigu po sėjos pasėlius užplaka lietus. Jos labai naudingos ir prieš sėją, jeigu prilyja į jau paruoštą dirvą. Tokiu atveju labai greitai galim suardyti susidariusią plutą, nes šių akėčių našumas yra milžiniškas, ypač mūsų dabar turimų 15 metrų pločio. Tikrai rekomenduočiau, nes tai dėmesio vertas daiktas“, – sakė Z. Aleksandravičius.

Sunaikina apie 90 proc. piktžolių Pasak Rietavo seniūnijoje braškes auginančio ūkininko Roberto Šerpyčio, daugiau kaip 4 hektarų braškynuose jam labai pravertė „Aerostar“ akėčios. Pavasarį jos tiko pirminiam lapų nugrėbimui ir tuo pačiu metu – dirvos purenimui. „Esu labai patenkintas, nes ši priemonė nepažeidžia kerelių. Jei akėjama sausą, saulėtą dieną, lapai lengvai atsiskiria nuo krūmo ir gražiai sutrupa“, – džiaugėsi ūkininkas. Braškes jis akėjo du kartus – kol lapai dar nedideli. Akėčias ūkininkas naudojo ir apie 10 dienų po braškių pasodinimo. „Tokiu būdu sunaikinama apie 90 proc. piktžolių“, – pasakojo šiemet „Aerostar“ akėčias pradėjęs naudoti ūkininkas.

Padeda sutaupyti Naudodamas šias akėčias braškių augintojas R. Šerpytis sutaupo, nes akėčiomis naikinant piktžoles jam reikia mažiau cheminių priemonių, kurios neigiamai veikia ir pačias braškes. Be to, akėčios pakeičia rankų darbą. „Anksčiau pavasarį lapus žmonės grėbdavo grėbliais. Tai užtrukdavo. Be to, kiekvienais metais tokį darbą dirbti norinčių žmonių vis mažėja. Akėčios išlaisvina nuo priklausomybės nuo rankų darbo. Sutaupoma laiko, o juk žemės ūkyje brangi kiekviena valanda ir minutė“, – dalijosi savo patirtimi ūkininkas. Darbo su akėčiomis pradžioje braškių augintojui labai pravertė ir „Dotnuvos projektų“ specialistų konsultacijos, kurių labai reikia neturinčiam panašios patirties ūkininkui. Ateitį planuojantis R. Šerpytis dabar savo žvilgsnį kreipia į rotacines akėčias, kurios, jo manymu, duotų dar daugiau naudos.

Aktualu ekologiniams ūkiams Ekologinių ūkių asociacijos vadovas ūkininkas Saulius Daniulis savo ūkyje naudoja dvejas įvairių gamintojų akėčias ir tarpueilių purentuvą. Tokia technika, kaip „Aerostar“ akėčios, S. Daniulio teigimu, yra pagrindinės priemonės šiuolaikiniuose ūkiuose – vieno ar kito gamintojo tai būtų technika. „Dotnuvos projektų“ lauko dienoje pademonstruotą tarpueilių purenimo kultivatorių jis vertina kaip vieną rimtesnių agregatų, kuris labai praverstų daržovių augintojams ir ekologinių ūkių savininkams. „Aerostar-Rotation“ pasėlių priežiūros agregatas S. Daniuliui atrodo ne mažiau naudingas daiktas, nors ne vienam ūkininkui jis tebėra ateities sprendimas.

Purena ir naikina piktžoles Neariminės žemdirbystės sistemos dirvos paviršiuje kaupiasi daugiau augalinių liekanų – šiaudų, stiebų. Ekologiniuose ūkiuose dirvoje neretai pasitaiko daugiau varpučio šaknų. Tokių laukų purenimui skirtos mašinos turi besisukančius ratus su virbalais arba strypais. Jie ne tik purena dirvą, bet ir naikina piktžoles nesugriebdami augalinių liekanų. Šios mašinos tinka ir dirvos plutai pašalinti.

Pasėlių rotorinės akėčios „Aerostar-Rotation“ gali važiuoti lauku 12–25 km/val. greičiu. Purenimo laiką galima pasirinkti pagal dirvos būklę bei augalų išsivystymą. Molingose dirvose, vengiant didelių grumstų susidarymo, diskų strypai neturėtų per daug susmigti į dirvą. Aukštesni augalai purenami važiuojant mažesniu greičiu. Kai kurios šio gamintojo mašinos taip pat gali būti naudojamos braškių, vaistažolių ar kitų augalų purenimui.

Pavyzdžiu tapo skandinavai Rinkdamasis akėčias, ūkininkas R. Šerpytis ištyrė, kokias jų daugiausia naudoja Skandinavijos šalių braškių augintojai. Paaiškėjo, kad švedai ir danai prioritetą atiduoda „Einbock“ akėčioms. Priežastis – itin ilgi akėtvirbaliai. Būtent tokie yra rekomenduojami ekologiniuose braškių ūkiuose. R. Šerpyčio naudojamų akėčių akėtvirbaliai yra itin ploni ir yra net 60 centimetrų ilgio. Tai užtikrina didelį lankstumą, dėl to akėtvirbaliai nepažeidžia kerelių. „Tam, kuris šios pasėlių priežiūros technikos neturi, mano, jos ir nereikia. Tačiau, jei kas pabando, supranta, kaip tai svarbu ekologiniam ūkiui. Juk kai negali naudoti chemijos, reikia kitokių priemonių“, – sakė S. Daniulis. Pasak „Dotnuvos projektų“ produktų vadybininko V. Bogačiovo, mechaninis piktžolių naikinimas ir kitos dirvos priežiūrai skirtos mechaninės priemonės atitinka žemės ūkio veiklos Europos Sąjungos šalyse tendenciją. Pastaruoju metu didesnis derlingumas pasiekiamas efektyviai išnaudojant turimus plotus bei nenaudojant papildomų cheminių priemonių.

Nuotr. V. Bogačiovas (centre)

Dalintis