Columbus +2,9 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024
Columbus +2,9 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024

Naujajai koalicijai žemės ūkis bus tikras rebusas?

2020/11/05

Algimanto SNARSKIO piešinys

Visuomenės dėmesys nukreiptas į tris partijas, kurios pradėjo formuoti centro dešinės koaliciją. Rinkėjams rūpi būsimosios Vyriausybės programa. Laisvės partija, turinti auksinį balsą, be jos Seimo rinkimų laimėtojai konservatoriai vėl ketverius metus turėtų būti opozicijoje, išdėstė savo reikalavimus būsimiems koalicijos partneriams. Kai kurie siūlymai pribloškė ūkininkus. Partijos vadovė Aušrinė Armonaitė žemės ūkį įsivaizduoja vos ne kaip per visą Lietuvą nusidriekusią kanapių plantaciją.

Žemdirbiams nereikia lengvatų

Laisvės partijos lyderė žiniasklaidai išdėstė partijos reikalavimus, kaip turi atrodyti koalicijos sutartis. Per žemės ūkį politikė ketina pervažiuoti kaip volu. A.Armonaitės nuomone, išskyrus pluoštinių ir medicininių kanapių verslą, kitos žemės ūkio šakos mažareikšmės, degalų lengvatos ūkininkams nereikia, nes dideli žymėtojo tik žemdirbiams skiriamo pigesnio dyzelino srautai nuteka į asmeninių automobilių degalų bakus. A. Armonaitė linkusi peržiūrėti ir visas kitas žemdirbiams suteikiamas lengvatas, o kailinių žvėrelių fermas uždrausti, kaip yra Lenkijoje, nors visais kitais atvejais Laisvės partija Lenkijos vadovus griežtai smerkia (už tai, kad valdančioji per lėktuvo katastrofą virš Rusijos žuvusio prezidento Lecho Kaczyńskio brolio Jaroslawo partija „Įstatymas ir teisingumas“ uždraudė vaivorykštinėmis vėliavomis mojuojančių lytinių mažumų eitynes ir abortus).

Nežino išmokų paskirties

A. Armonaitė svajoja padaryti žemės ūkį sodriai žalią ir sieks, kad tiesiogines išmokas ūkininkams skirstytų ne tik Žemės ūkio, bet ir Aplinkos ministerija. Išmokas gautų tik tie ūkininkai, kurie myli ir saugo gamtą, aprūpina labdaros valgyklas morkomis ir kopūstais. Gal A. Armonaitė pamiršo ES teisės aktų išsamiai aprašytą tiesioginių išmokų paskirtį? Jos turi apsaugoti žemdirbių pajamas nuo gamtos stichijų bei rinkų sukrėtimų ir atpiginti miestiečiams maisto produktus. Gavus išmokas negalima prisipirkti lesalų ir paberti jų į raudonąją knygą įrašytiems paukšteliams.

Žemės ūkį Laisvės partijos pirmininkė laiko tiesiog dar viena verslo šaka, o ūkininkai privalo laikytis tų pačių įstatymų, kaip ir visi kiti verslininkai.

Kaip Laisvės partijos planus vertina kiti kuriamos koalicijos partneriai ir politologai?

2008–2012 metų valdančioji konservatorių ir liberalų sąjunga buvo vadinama naktinių reformų koalicija, nors padarė ir daug gerų darbų ūkininkams – įteisino mobiliuosius ūkininkų turgelius, sutrumpino, palengvino maisto grandinę nuo ūkio iki stalo.

Kitokios liberalų vertybės

Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen „Ūkininko patarėjui“ sakė, kad liberalai nagrinėja kitų dviejų partijų pasiūlymus ir reikalavimus, kaip turi atrodyti koalicijos sutartis.

„Dabar derybų laikotarpis. Į konkrečius atvejus dar nesigiliname. Po savaitės paaiškės tarpiniai susitarimai. Tada galėsiu kalbėti plačiau. Tačiau jau dabar galiu pasakyti, kad liberalų požiūris į žemės ūkį kitoks. Turime savo nuomonę. Daugeliu atvejų ji skiriasi nuo Laisvės partijos vertybių. Visiems derybininkams teks siekti kompromiso“, – teigė Seimo narė ir šachmatų didmeistrė V. Čmilytė-Nielsen.

Nelaukia derybų pabaigos

Liberalų sąjūdžio pirmininkės žodžius dar papildė sąjūdžio tarybos narys parlamentaras Eugenijus Gentvilas, nors irgi apie kuriamą centro dešinės valdančiąją koaliciją pasakė ne viską.

„Jeigu dabar imčiau kritikuoti derybininkus, kaip atrodytų. Sakytų: štai Gentvilas iš šono pliekia, kala į kaulus kitoms partijoms, nelaukia nė derybų pabaigos. Todėl pasisakysiu tik dėl kanapių. Labai pritariu, kad Lietuvoje didėtų pluoštinių kanapių plotai, jas būtų leista ne tik eksportuoti, bet ir perdirbti čia, Lietuvoje. O medicininių kanapių (marihuanos) nereikėtų auginti. Jeigu žmogus jų įsigyja tik savo reikmėms, norėdamas numalšinti sunkių ligų sukeltus skausmus, tegul, gera savijauta – svarbiausia. Tačiau jeigu koks nors apsukruolis iš Olandijos atsigabena iki viršaus marihuanos prigrūstą lagaminą ir neturi kišenėje jokio dokumento, kad tik savo šeimą gydys šiais džiovintais augalais, jų nepardavinės iš po skverno gatvėse, tada jau prireiks ir Baudžiamojo kodekso. Daugelis šalių neleidžia vadinamojo rekreacinio kanapių vartojimo. Paprasčiau kalbant, haliucinacijų, kliedesių sukeliančių žolelių rūkymo, paverčiančio žmogų mirtino pomėgio vergu“, – „Ūkininko patarėjui“ aiškino E. Gentvilas.

Tik viešųjų ryšių akcija

Tėvynės sąjungos prezidiumo ir Seimo nario Jurgio Razmos įsitikinimu, dar kategoriškai negalima sakyti, kad tokia prolaisviška bus ir Vyriausybės programa.

„Tik pasibaigus partijų deryboms paaiškės kompromisinė, bendra koalicijos sutartis. Tai, ką kalba A. Armonaitė, – tik viešųjų ryšių akcija, tikintis sureikšminti 11 vietų Seime gavusią, bet žiniasklaidos ir politologų pagyrų už gerą pirmąjį pasirodymą per rinkimus sulaukusią tik pernai vasarą įkurtą partiją. A. Armonaitės žodžių nereika laikyti ir kitų dviejų partijų nuomone. Dabar toks laikotarpis, kai politikai į būsimosios Vyriausybės programą siūlo visokių keistų ir aštrokų skyrių. Bet jie tikrai nebus galutinė visos koalicijos nuostata. Pluoštines kanapes leidžiama auginti. Dėl medicininių kanapių bus smarkiai diskutuojama. Palaikau mūsų, Tėvynės sąjungos, žemės ūkio politiką, kurią suformulavo kolegos Kazio Starkevičiaus suburta darbo grupė. Dalykinė programa. Ji nieko blogo žemdirbiams nežada“, – „Ūkininko patarėjui“ sakė J. Razma, gyvenantis kaime ir daug laisvalaikio praleidžiantis sode, darže.

Žada tartis

Pasak TS-LKD pirmininko Gabrieliaus Landsbergio, dabartiniame derybų etape tariamasi dėl bendrų koalicijos veikimo principų tokių kaip skaidrumas, pagarba teisės viršenybės principui ir artimiausio laikotarpio prioritetų – kaip pandemijos situacijos bei sudėtingos padėties sveikatos apsaugos srityje suvaldymo. Pirmininko teigimu, išsamesni pokalbiai ir programinių nuostatų atskirose srityse derinimas bus tame etape, kai bus rengiama Vyriausybės programa. Nauja koalicija sieks politikoje laikytis „mažiau yra daugiau“ principo. „Teisės aktai bus kuriami neskubotai, prioritetą teikiant kokybei, o ne kiekybei, didžiausią dėmesį skiriant poveikio vertinimui ir projektų aptarimui su visuomenės grupėmis bei įtraukiant ekspertus. Jokioje srityje, taip pat ir žemės ūkyje, neplanuojame revoliucinių pokyčių. Priešingai – kas veikia gerai, turi veikti toliau, o ten, kur yra problemos, spręsti pasitelkus sričių ekspertus ir geriausią europinę bei pasaulinę praktiką. Priimdami sprendimus, susijusius su agrariniu sektoriumi, tarsimės su žemdirbių asociacijomis bei agroverslo specialistais“, – „Ūkininko patarėjui“ tvirtino G. Landsbergis.

 

Labai svarbu, kas bus naujasis ministras

Prof. dr. Algis KRUPAVIČIUS

Politologas

Kaip atrodys Lietuvos žemės ūkis, paaiškės tik iš būsimosios Vyriausybės programos žemės ūkio skyriaus. Antra, labai svarbu, kas bus naujasis žemės ūkio ministras. Jeigu išmanantis – gins kaimo interesus. Bet toli nuo žemės ūkio esančiam politikui ministro pareigos gali būti tik vadybos eksperimentas, kaip kad buvo „valstiečių“ paskirtam Giedriui Surpliui.

Palinkėkime, kad naujoji valdančioji koalicija nedarytų nesąmonių. Deja, dar XVIII amžiaus prancūzų filosofas ir rašytojas Volteras (Voltaire) sakydavo, kad sveikas protas pasaulyje yra retas reiškinys.

Bet palaukime, kaip atrodys koalicijos sutartis ir Vyriausybės programa. Suteikime daugiausia vietų Seime iškovojusioms partijoms pasitikėjimo kreditą.

 

Arnoldas ALEKSANDRAVIČIUS

ŪP korespondentas

 

2020-11-05

   
Dalintis

Verslas