Pradedant įgyvendinti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginį planą, deklaravime atsirado nemažai naujovių, pvz., galimybė rinktis papildomas su klimatu, aplinka ir gyvūnų gerove susijusias veiklas, vadinamąsias ekologines sistemas. Nebeliko žalinimo išmokos. Bet patvirtinti nauji geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimai.
Tiek rajonų žemės ūkio skyrių vedėjai, seniūnijų žemės ūkio specialistai, tiek ūkininkai sutaria: labiausiai deklaravimo procesas keičiasi tiems, kurie pretenduoja į didesnes išmokas.
Deklaravusiųjų – pusė, užsiregistravusiųjų – eilė
Tauragės rajono savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus vedėjas Petras Kulikauskas šiųmečio žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo tempu rajone pernelyg nesiskundė. Tiesa, jau teko susidurti su iššūkiu – paraiškų priėmimo pradžioje susirgo viena seniūnijos žemės ūkio specialisčių.
„Pradžioje ūkininkai deklaracijų teikti neskubėjo. Buvo nemažai nežinomybės, abejonių, svarstymų dėl ekologinių sistemų. Dabar aiškumo daugiau, tempas lyg ir neblogas, bet galime visų deklaracijų laiku ir nespėti pateikti. Žemės ūkio specialistai deklaruojančius dėl patogumo registruoja iš anksto, kad kuo trumpiau tektų laukti. Bet, nors ir labai nesinori, jau susidaro išankstinių registravimų eilės, kaip pas daktarą“, – „Ūkininko patarėjui“ sakė P. Kulikauskas.
Kaimo reikalų skyriaus vedėjas, kuris yra ir Tauragės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas, sakė sulaukiantis įvairių ūkininkų skambučių, kartais žmonės užeina tiesiogiai pasikonsultuoti. Yra ir nepasitenkinimo. Ūkininkai renkasi ir paprastesnį kelią. Pavyzdžiui, nusprendžia nedalyvauti ūkinėse gamybinėse veiklose, nesirenka kraštovaizdžio elementų, todėl deklaravimas jiems nepasidaro sudėtingesnis.
„Būtų labai gerai, jei po numatyto termino liktų dar savaitė be nuoskaitų pavėlavusiesiems deklaruoti. Pernai rajone deklaracijų buvo pateikta kiek daugiau negu 3 000. Dabar deklaruota apie 1 600. Tačiau dėl to nereikėtų pernelyg džiaugtis ir apsigauti. Dauguma stambesnių ir stambiausių ūkininkų paraiškų dar nepateikė. Jei kelis ūkininko laukelius gali deklaruoti greitai, per dieną priimti ir dešimt, ir dvidešimt, tai deklaruoti stambaus ūkininko pasėlius ir žemės ūkio naudmenas gali ir visos darbo dienos neužtekti“, – teigė P. Kulikauskas.
Redakcijos pašnekovas pastebėjo, kad registruojasi naujų ūkininkų. Seniūnijų žemės ūkio specialistams atsiranda papildomo darbo. „Po deklaravimo pamatysime, kokia situacija rajono žemės ūkyje: ar deklaracijų padaugėjo, ar ūkiai susiskaidė, ar pastambėjo. Paprastai iš žemės ūkio veiklos traukiasi smulkieji ūkininkai. Jau pernai ir kelių hektarų ūkininkams buvo privaloma tvarkyti buhalterinę apskaitą, atsirado ir papildomų reikalavimų. Tokiu atveju ūkininkai priima sprendimą verčiau savo nedidelius ūkelius išnuomoti stambesniam ūkininkui, taip patiems išsigelbėjant nuo galvos skausmo“, – pasakojo P. Kulikauskas.
Paraiškas jau deklaruoja ir stambūs ūkininkai
Šiaulių r. savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Mindaugas Gedvila žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo eigą rajone vadina vidutiniškai sėkminga. Kai kuriose seniūnijose darbas vyksta sparčiau, paraiškų priimama daugiau, kai kuriose paraiškų priėmimas mažiau sklandus. „Dar spartesniam darbui trukdo nemažai pasikeitimų, naujovių. Tačiau mūsų žemės ūkio specialistai seniūnijose patyrę, gerai susitvarko su iššūkiais. Ir ūkininkai, atėję deklaruoti, yra tam pasiruošę. Bent jau dauguma – tikrai“, – pažymėjo M. Gedvila.
Šiaulių rajono Šakynos seniūnijos žemės ūkio specialistė Vilma Griškuvienė ŪP sakė jau priėmusi daugiau kaip 80 paraiškų. Specialistė džiaugėsi, kad pasėlius ir žemės ūkio naudmenas deklaruoja ne tik smulkūs, bet ir stambūs ūkininkai. Paraišką jau pradėjo teikti UAB „Klauso ūkis“, deklaruojantis daugiau kaip 2 700 ha žemės ūkio naudmenų.
„Pernai paraiškų buvo pateikta 183. Šiemet jau artėjame prie pusės. Manyčiau, kad iš viso bus pateikta apie 10 paraiškų mažiau. Bet tik toks įmanomas skirtumas. Nors šiųmečiame deklaravime yra daug naujovių, kol kas bendromis jėgomis pavyksta sėkmingai išspręsti problemas“, – džiaugėsi ŪP pašnekovė. Seniūnijoje deklaruosiantys žemės ūkio naudmenas ir pasėlius jau ne pirmi metai registruojami iš anksto. Pasak V. Griškuvienės, taip daroma pirmiausia dėl žmonių patogumo. Iš anksto užregistuotųjų eilė jau sudaryta iki birželio pirmųjų dienų.
Teikia ir „tuščias“ paraiškas
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.